Online crowdfunding již v USA míří i do nemovitostí

S metodou financování pomocí mikroinvestic od veřejnosti se přinejmenším v USA díky službám jako Kickstarter či IndieGoGo roztrhl pytel. Prozatím šlo převážně o podnikatelské projekty a charitu, nová společnost Fundrise ale tuto metodu chce používat i pro financování nemovitostí. A začátky vypadají poměrně zajímavě.

Fundrise již má svůj první projekt, nutno ale podotknout, že nejde čistě o nemovitost. Jedná se o kombinovaný obchod s jídlem a módou ve Washingtonu DC. Obchod se bude jmenovat Maketto a Fundrise prodává metodou crowdfundingu podíl ve společnosti, které patří práva k části zisků Maketta a nemovitost, v níž se nový obchod bude nacházet. Vybrané prostředky půjdou na renovaci nemovitosti a infrastrukturu obchodu.

Akcie k nemovitosti Maketto

Vklady od veřejnosti mohou být ve výši násobků sta dolarů, což je cena jedné akcie. Jedna akcie přinese svému majiteli možnost navštěvovat firemní recepce a párty, od tisíce investovaných dolarů dostane 10 procent slevu na veškeré zboží a jako dárek limitované zboží zdarma. Kdo investuje víc než 10 tisíc dolarů, tomu navíc místní šéfkuchař jednou do roka připraví zdarma vybranou specialitu.

Projekt je zatím pouze lokálního charakteru pro Washington DC a stát Virginia. Důvodem je hlavně složitost právní úpravy a nutnost zdlouhavých registrací u státních orgánů. Dalším prvkem, který nahrává lokálnosti takového projektu, pak je fakt, že drobní investoři pravděpodobně nebudou chtít investovat do nemovitosti vzdálenější než stovky kilometrů. U nemovitosti ve svém okolí mohou pravidelně osobně kontrolovat, jak si jejich investice vede, a kromě toho jsou všechny výhody spojené s vlastnictvím vázány na možnost obchod navštěvovat. I tak ale věříme, že o crowdfundingovém modelu investování do nemovitostí i jinam ještě v budoucnosti uslyšíme.

Via VB

Total
0
Shares
Další články