Ondřej Fryc (Reflex Capital): V porovnání s USA jsou české startupy méně šílené

České startupy již od svého začátku přemýšlí globálně, problémem však je, že se často opakují a řeší stejné věci. V porovnání se Spojenými státy jsou ale o poznání méně „crazy“, říká v rozhovoru Ondřej Fryc stojící za fondem Reflex Capital.

V rámci seriálu o aktuálních trendech ve startupovém světě jsme na Těchinternetech oslovili nejznámější venture kapitálové fondy se šesticí otázek. V předcházející úvodní epizodě nám odpovídal Andrej Kiska, partner v Credo Ventures.

Vidíte v posledních letech nějaký posun v rámci fungování nebo zaměření českých startupů?

Vnímáme, že jsou startupy lépe připravené na rozhovor s investory, mají kvalitnější materiály. Více projektů také již od začátku přemýšlí globálně. S čistě lokálními projekty se setkáváme v mnohem menší míře.

Pozorujete, že se startupy, které vám posílají poptávky na investici, v průběhu let spíš zlepšují, nebo zhoršují? Například co se týče kvality jejich byznys plánu nebo i jejich samotného nápadu?

Viz otázka výše. Kvalita prezentace je nepochybně vyšší, nápady jsou globálnější. Problém však je, že se často opakují, řeší stejné věci, jen třeba trochu jinak.

Přehodnocovali jste v posledních letech oblasti, na které se zaměřujete?

Ne, stále pokračujeme v širokém přístupu, kdy nemáme fond omezen čistě na jeden sektor (například na technologie). Sektor je pro nás druhořadý.

V čem je startupové prostředí v České republice jiné než v dalších zemích, kde investujete?

V porovnání se Spojenými státy je prostředí v České republice o poznání méně „crazy“. Občas jen nevěřícně kroutíme hlavou, co všechno je za oceánem možné.

Jaký druh startupů vám chybí, do kterého byste chtěli investovat? (Něco jako dream startup, který byste prostě nemohli odmítnout, případně oblast, které se nevěnuje dostatečná budoucnost.)

Málo se potkáváme se skvělými zakladateli. Lidmi, kteří ne pouze „chtějí podnikat“, ale kteří mají skutečnou vizi, čiší jim to z očí, čpí jim to z pórů, a jsou schopni svým nadšením zapálit lidi kolem sebe. Takové lidi málokdy odmítneme.

Na základě čeho děláte risk analýzu? Které jsou nejdůležitější faktory, které při tom sledujete?

Naše risk analýza je komplexní vědecký proces. Nejdůležitější je asi brnění v oblasti nadledvinek [úsměv].

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Lean Startup pořádně a na vlastní kůži. Už nikdy jinak!

Lean je slovíčko, o kterém pokud jste neslyšeli, tak pravděpodobně nejste startupista. Jedná se o metodu, díky které ušetříte spoustu času, peněz a zvýšíte si pravděpodobnost úspěchu. Je však propastný rozdíl mezi "say lean" a "do lean". Svoje aktuální zkušenosti sepsali David Šiška a Jan Kolář, kteří se zúčastnili workshopu Lean Startup Machine.