Od klávesnice k samopalu, aneb návštěva z Ukrajiny, která by radši než firmu, vedla válku…

Viktor byl to typický mladý podnikatel nadšený do startupů, takový ten dobře oblečený třicátník s MacBookem, titulem PhD a spoustou nápadů. Pracovali jsme tehdy spolu, pak se rozhodl vrátit domů na Ukrajinu. Od té doby se jeho zemí prohnaly tanky, už se tolik neusmívá a bez mrknutí oka říká, že ze všeho nejraději by šel za svými kamarády do války.

Viktora jsem naposledy viděl před dvěma lety. Byl to typický mladý podnikatel nadšený do startupů, takový ten dobře oblečený třicátník s MacBookem, titulem PhD a spoustou nápadů. Pracovali jsme tehdy spolu na jednom internetovém projektu, ale když se pak rozhodl vrátit domů na Ukrajinu, přerušili jsme kontakt. Od té doby se jeho zemí prohnaly tanky, už se tolik neusmívá a bez mrknutí oka říká, že ze všeho nejraději by šel za svými kamarády do války.

To setkání mi rázně připomnělo, jak rychle se kdykoliv může zhroutit náš pohodlný životní styl a převrátit žebříček hodnot.

„Když byla Ukrajina ještě poměrně poklidná země, chystal jsem zrovna ke spuštění něco jako je česká AAA poptávka. Po špatných zkušenostech s vývojáři jsem se kvůli tomu sám naučil základy programování, abych nebyl tolik závislý na druhých. Pak vypukly protesty proti zkorumpovanému prezidentovi, kterých jsem se účastnil. Věřili jsme, že vznikne stabilnější a otevřenější ekonomické prostředí jako na západě. Jenže potom Rusko začalo hrát svojí hru,“ vypráví Viktor.

Místo investice do startupu radši nákup zbraní

V době, kdy tisíce lidí řeší základní existenční problémy, jsou startupy na Ukrajině přirozeně na druhé koleji. Zahraniční investice jsou na mrtvém bodě a nestabilní měna znamená velké potíže i pro řadu schopných lidí zaměstnaných v ještě nedávno úspěšných firmách. Zejména ti mladší tak často vyrážejí uplatnit své technické znalosti do západních zemí. Odliv kapitálu navíc ještě komplikuje totální informační válka.

„Všichni ví, že jsme ve válce s Ruskem. Putin chce zničit Ukrajinu jako zemi a vede účelnou ekonomickou a propagandistickou válku, v níž je velmi efektivní. Lidé nemají peníze a bojí se. Je to válka 3.0, hybridní válka, na kterou Ukrajina vůbec nebyla připravena. Rusko si vybírá bojiště, volí zbraně a určuje směr mediální komunikace. Ukrajina jen reaguje, je pasivní a neumí do světa dostat svůj pohled na věc,“ konstatuje Viktor.

Přestože jeho životem ještě nedávno byly univerzity, internetové podnikání a každodenní četba TechCrunche, nyní by raději bojoval. Sám však musel zemi kvůli léčbě vážné nemoci opustit a vrátit se do Česka.

„Odejít pro mě bylo velice těžké. Jako mnoho mých přátel bych raději vzal zbraň a šel bránit zemi, na které mi záleží. Znám ve svém okolí i majitele firem, kteří si za vlastní peníze nakoupili vojenské vybavení, kterého má Ukrajina velký nedostatek, a šli bojovat,“ říká.

Z Česka evropské Silicon Valley nikdy nebude

Přesto jsme se spolu nakonec bavili hlavně o startupech, jeho velké vášni. Ptal jsem se ho na názor na probíhající konsolidaci na české scéně – konec české Wayry, změny ve StartupYardu, ve StarCube či v TechSquare, odchod řady výrazných lidí a příchod nových. A trochu mě překvapil, když prohlásil, že se podle něj nic významného neděje, protože taková proměna proběhla už před lety a nyní se vše jenom opakuje.

„První startupový hype a následný propad jsem v Praze zažil mezi lety 2008 a 2010. Všichni byli nadšení, konal se tu PragueCrunch, mluvilo se o startupovém centru střední Evropy. Jenže pak všichni vystřízlivěli a TechCrunch o Česku úplně přestal psát. Nějaký čas potom trvalo, než se scéna zase začala zvedat. Hodně jsem tehdy sledoval Romana Staňka, jeho úspěchy a názory, a souhlasím, že kdo tu chce něco dokázat, musí odjet ven. I když jsou Češi velice schopní, místní kultura je s tou startupovou v nesouladu.“

Druhý hype kolem roku 2012 a 2013 tak už podle něj byl jen opakováním téhož. Nadšení je tu stále velké a argumenty, proč má Česko tak velký potenciál, jsou už mnoho let stejné. Jenže průlom nepřichází a dost možná nikdy nepřijde.

Možná to zní tvrdě, ale Viktor zároveň úspěšné české podnikatele velmi respektuje – jen tu podle něj nikdy nebude dostatečně silný ekosystém, který by je dokázal vytáhnout na globální úroveň bez toho, aby vyrazili za hranice a využili raději ekosystémy větší a silnější.

„Místní scéna je spíš takový klub, který si hlídá, koho pustí dovnitř. Určitě jsou tu příležitosti pro lokální úspěchy, ale lidé bez kontaktů se stále nemají moc o co opřít a kde získat peníze. Jen malá skupina se i přesto dokáže prosadit,“ myslí si.

Země, která se řídí přes Facebook

A jeho vlastní startupové plány? Stále se chce vrátit na Ukrajinu a pravě začal připravovat internetový projekt, který by měl zemi pomoci lépe čelit propagandě. A pokud se ukáže, že nebude moci pomáhat ani jako voják, ani jako startupista, rád by rozšířil alespoň stále početnější řady dobrovolníků. Právě ti totiž dnes do značné míry řídí chod státu, jehož instituce částečně přestaly fungovat.

„Běžní lidé na mnoha místech nahrazují stát. Organizují se přes Facebook a přes Twitter a přebírají i náročnější úlohy státu jako je logistika, distribuce potravin nebo shánění peněz a vybavení pro armádu. Pečují o znevýhodněné skupiny lidí, dohlížejí na fungování úřadů, snaží se bojovat s korupcí. Z dobré poloviny dnes chod Ukrajiny řídí sami občané,“ uzavírá.

Věří ve zlepšení současného stavu? Jednou prý určitě, zatím je však daleko. Těžko říct, kolik vývojářů do té doby místo špatné životosprávy zabije munice.

Disclaimer: Viktor se ve skutečnosti nejmenuje Viktor, ale z osobních důvodů si nepřál zveřejnit své jméno. Jeho názory jsou subjektivní, ale autentické.

Foto: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine, licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Total
0
Shares
Další články