Obrazem: Navštívili jsme Wayru. A začínáme věřit, že něco změní

Pražská pobočka globálního akceleračního programu Telefóniky otevře své brány už příští rok. Nevídaný projekt, který má pro telekomunikačního obra najít mezi stovkami až tisícovkami startupů nový velký byznys do budoucna a tedy i možnou záchranu, je svým rozsahem ohromující. A přesto se zdá, že jakkoliv je to na první pohled nepravděpodobné, za vším skutečně stojí startupový duch.

Když jsme o “akcelerátoru v jihoamerickém duchu” od Telefóniky slyšeli poprvé, nepokřižovali jsme se jen proto, že nejsme věřící. Když jsme pak dostali první várku informací o příchodu do Prahy, byli jsme sice pořád dost skeptičtí, ale už jsme v tom viděli alespoň nějaký smysl. A když jsme teď mohli navštívit Wayru v Dublinu, poznat vybrané startupy a lidi, kteří mají program v Evropě na starosti, museli jsme odhodit další velkou část předsudků, byť ještě ne všechny. Z tohohle něco bude.

Ono je to nakonec totiž stejně všechno o lidech. A v Evropě projekt vede Simon Devonshire, ze kterého vyzařuje spousta energie, jeho práce má jasné výsledky a sám už do šesti startupů investoval vlastní peníze. A pokud tvrdí, že Telefóniku drží zkrátka, aby do chodu Wayry nijak nezasahovala, nemáme důvod mu nevěřit. Živočišný druh známý jako “korporátní mrdky” jsme obecně hledali marně a většina lidí jako je vedoucí irské pobočky Karl Aherne má zkušenosti s budováním firem a rizikovým kapitálem jak v roli příjemce, tak poskytovatele. V Londýně například program úspěšně vede Ashley Stockwell, který s Richardem Bransonem budoval hned několik firem ze skupiny Virgin.

 

V Česku se momentálně ředitel programu s dostatečnými zkušenostmi hledá, a to naštěstí mimo zdi tuzemského O2 (naštěstí pokud jde o startupové zkušenosti, nikoliv byznysové dovednosti). Mimo záznam se nám podařilo dopátrat se jednoho z pravděpodobných českých jmen, a pokud by to tak skutečně dopadlo, upřímně si myslíme, že to pro nás i pro Wayru bude dobrá zpráva. S trochou štěstí bychom se konečné rozhodnutí měli dozvědět v polovině prosince, stejně jako adresu, kde bude Wayra v Praze sídlit.

Za vším stojí poměrně malý tým (na poměry Telefóniky miniaturní) s lean přístupem, který se nesnaží jen umlátit trh hromadou peněz (týmy si mohou sáhnout až na 50 tisíc eur i více, ale také to může být mnohem méně). Ostatně právě třeba v Dublinu by s takovým přístupem ve velké konkurenci ani nepřežil a mentoři by se mu zřejmě zdaleka vyhýbali. Ve městě, které se velikostí blíží Praze, dnes funguje už deset startupových akcelerátorů a své základny tu mají firmy jako Facebook, Twitter, Google, LinkedIn, eBay nebo nově Dropbox, a také velcí investoři.

 

Za pouhý rok a půl se podařilo vybudovat 13 poboček a investovat do více než 170 startupů, které celkem získaly již trojnásobek dalších investic, než kolik do nich vložila Telefónica. Žádostí o zařazení do projektu nicméně přišlo už 14 tisíc. A prudké rozšiřování sítě bude pokračovat, protože kvantita hraje v tomto případě stejnou roli jako kvalita – pokud má na vrcholu pyramidy stanout několik projektů s miliardovým byznysem, které oživí upadající tradiční aktivity Telefóniky, musí být její základna opravdu masivní. Projekty ale nemají povinnost stát se součástí Telefóniky, pouze jí musí umožnit předložit i vlastní nabídku, pokud budou jednat s někým dalším (a při vstupu do programu dostávají seed investici výměnou za podíl 5-10 procent).

Zde ostatně leží jedna z potenciálně nejsilnějších stránek Wayry, tedy zpřístupnění vlastní globální sítě i sítě Telefóniky. Z devíti projektů irské Wayry, která zatím funguje dva měsíce, již tuto formu podpory využilo šest. Některým otevřela dveře do Jižní Ameriky, pro jiné se stala prvním zákazníkem v rámci pilotních programů, dalším pomohla dojednat obchod s velkými partnery typu Microsoft nebo za nimi jen poslala tu správnou návštěvu z řad vlastních top manažerů. Nutno dodat, že sám Devonshire jako první přiznává, že Telefónica zatím ani zdaleka nedělá vše, co by mohla, a i mezinárodní kooperace napříč Wayrou se teprve utváří. Pořád je třeba jednat s kolosem, kde asi ne všichni projektů věří – ale pracuje se na tom neustále.

 

Pohled na devítku zapojených projektů v irské pobočce (desátý byl vyloučen, protože jeho zakladatelé z akademické sféry nedokázali přistoupit na podnikatelský režim) ukazuje podobné složení, jaké jsme zvyklí vídat jinde. Má silné i slabší články, ostudu ale Wayře nedělá. OptiWi-fi coby univerzitní spin-off již získala investici 850 tisíc eur a jednání s Ciscem o nákupu technologie zatím údajně nedopadla proto, že se výrobcům zkrátka vyplatí ta stávající, protože lidé musí kupovat víc routerů. O investici 400 tisíc eur zase právě jedná BragBet, který se službou pro týmové sázení mezi přáteli míří do prudce se rozvíjejícího světa internetového gamblingu (Jan Barta by mohl vyprávět). Wayra mu podle slov zakladatelů umožnila mnohem rychleji škálovat a expandovat.

Pro SuperQuest, který slibuje gamifikovat svět hledání práce, se Telefónica stane prvním zákazníkem, sociální platební nástroj PayMins pro hudebníky má zase domluvený pilotní provoz ve Spojených státech se společností Universal. Zato třeba tvůrci Numerosity, aplikace pro zábavnou výuku matematiky, přiznávají, že zatím se museli postarat o první prodejní úspěchy v desítkách tisíc stažení pouze vlastními silami. Hodně zaujal také Whittl, na který si jede podívat i globální šéfka HR Telefóniky. Chce nahradit firemní e-mailové klienty nástrojem, který je vytvořen tak, aby odbourával komunikační zlozvyky (příliš dlouhé maily, sledování každé nový zprávy, chybějící jasné zadání, zbytečná formálnost apod.), nabízel podrobnou analytiku a gamifikovanou zpětnou vazbu jednotlivcům i celé firmě a šetřil tak čas i peníze. Další projekty můžete najít na webu irské Wayry.

Nemyslíme si, že Praha je stejná jako Dublin, a prohlášení o tom, jak chce Wayra nakopnout a posunout celou startupovou scénu u nás, pořád bereme s rezervou. Přesto věříme, že má přinejmenším potenciál stát se českou bránou do zajímavé globální sítě, zkratkou na vzdálené trhy a místem, které do Prahy přitáhne další startupy, mentory a investory ze zahraničí. Když nic jiného, teď už jí bereme vážně.

Total
0
Shares
Další články