Obluk, Hlavenka a spol. založili Garage Angels, andělský investiční fond. Zaměří se hlavně na Moravu

Andělští investoři – významní podnikatelé a zkušení investoři se spojili, založili klub a začali v České republice hledat zajímavé projekty a startupy, do nichž by mohli vložit peníze. Zatímco v USA, Británii či západních evropských zemích je tento způsob „andělského“ investování zcela běžný, v Česku se teprve pomalu rozjíždí. Klub nazvaný Garage Angels startuje v těchto dnech a skládá se z osobností, které svůj podnikatelský a investorský um prokázaly už mnohokrát v praxi.

Karel Obluk

„Kolem nás vidíme spoustu slibných podnikatelských záměrů, které mnohdy skončí jen proto, že lidem chybí peníze nebo zkušenosti. Podstatou andělských investorů je najít slibné podnikatele a projekty v časných fázích života, investovat a přispět radou, pokud ji autoři projektů potřebují. Cílem je urychlit vývoj firmy, uspíšit příchod produktu nebo služby na trh,“ vysvětluje jeden z členů „andělského klubu“ Karel Obluk, který mimo jiné pomohl uvést antivirovou společnost AVG na americkou burzu. Podle něj zkušenosti ze zahraničí jasně ukazují, že podpora projektů v raných fázích zásadně pomáhá rozvoji regionu.

„Podstatou andělského investování není převzít nad firmou kontrolu. Za to, co vložíme, žádáme pouze minoritní podíl. Firmu by naše investice a případné zkušenosti měly dovést k rozkvětu a postupem času k velkému, třeba zahraničnímu, investorovi. Za každým z nás je výrazný podnikatelský příběh, a proto se umíme dívat na projekty očima podnikatele, ne jenom investičního bankéře nebo finančníka,“ vysvětluje další z klubu Garage Angels Jiří Hlavenka, zakladatel firem jako Computer Press, Vltava, NetDirect a první investor společnosti Kiwi.com.

Zaměření především na Moravu

Ti, kteří chtějí, aby o ně zavadily perutě andělských investorů, se mohou hlásit přes kontakt na webu. S projektem andělského investování pomáhá i Jihomoravské inovační centrum (JIC), které například předvybírá vhodné podnikatelské záměry k posouzení klubu.

Už nyní andělští investoři vědí o desítkách zajímavých projektů, které podle nich stojí za hlubší pohled – hodnotit a debatovat o tom, zda je dobré do nich vložit peníze budou v následujících týdnech.

Neupřednostňují žádnou konkrétní oblast podnikání, důležité je, aby byl projekt zajímavý a měl potenciál v budoucnu přitáhnout pozornost větších investorských domů. Vzhledem k tomu, že většina investorů Garage Angels je z Moravy, hodlají se v první fázi zaměřit především na tuto oblast.

Typickým příkladem, jak může zafungovat andělská investice, je případ původně českého studentského projektu Xelfi. Andělským investorem projektu se stala Esther Dyson, podnikatelka v oboru informačních technologií. Projekt – už s názvem Netbeans – pak koupil americký gigant SUN.

Členové Garage Angels

  • Karel Obluk – partner ve fondu rizikového kapitálu Evolution Equity Partners, který investuje v Evropě a Severní Americe do rostoucích společností s globálními ambicemi především v oblasti informačních technologií, IT bezpečnosti, informačních systémů a strojového učení. Kromě toho má řadu menších „andělských“ investic v ČR i v zahraničí.
    Karel vystudoval informační technologie na VUT v Brně, působil v technických a manažerských pozicích, mj. jako technický a výkonný ředitel společnosti AVG Technologies, je členem Kauffman Fellows Society.
  • Jiří Hlavenka – investor a podnikatel, investorsky a manažersky působil mj. ve společnostech Computer Press, Vltava.cz, NetDirect, v současné době je spoluzakladatelem, jednatelem a prvním investorem společnosti Kiwi.com.
  • Olga Hyklová – zakladatelka a výkonná ředitelka největší ryze české personální agentury Advantage Consulting a společnosti AC Jobs. Držitelka ocenění Podnikatelka roku 2015, odborník na lidské zdroje, pracovní vztahy a firemní kulturu. Dlouhodobě se angažuje v oblasti společenské odpovědnosti. Je investorem ve společnostech NG Aviation (digitalizace leteckých map a procesů), Socifi (reklamní a monetizační platforma pro bezplatné wifi sítě) či Smitio (kariérní platforma pro IT specialisty).
  • Dominik Božek – statutární ředitel a předseda správní rady rodinné společnosti MP Holding, a.s. a má více než 25 let zkušeností v oblasti řízení. Prostřednictvím diverzifikace a expanze úspěšně rozšířil činnost společnosti tak, že dnes pokrývá mnoho oblastí od lesních služeb po hotelnictví a cestovní ruch až po finanční služby. Narodil se v Kanadě českým emigrantům, studoval ekonomii a politické vědy na University of Windsor. Své profesní zkušenosti získal jako provozní manažer a projektový manažer v nadnárodních firmách, jako jsou The Gap a Staples Business Depot.
  • Libor Daněk – vybudoval společnost VAŠA Slovensko s obratem €130m, v portfoliu má s partnery například společnosti hřiště.cz, Hotel Slavia a různé developerské projekty, investorsky se angažuje v Tipli, Balík Plus, Business Animals, Cocuma, VímVíc atd.
  • Jan Hladký – partner v advokátní kanceláři HLADKY.LEGAL. Zkušenosti získal 20 lety práce na mezinárodních projektech a legislativě pro členy Parlamentu ČR. Působil jako partner advokátní kanceláře PwC Legal a v největší české advokátní kanceláři Havel & Partners v Praze a v Brně. Specializuje se na akvizice a projekty v oblasti private equity a venture capital.
  • Antonín Kunz – řídí společnost Kunz a partneři s.r.o., jeden z nejstarších Family Office v České republice. Majetek spravuje lidem a firmám od roku 1998. Specializuje se na investice do cenných papírů, otevřených podílových fondů a fondů kvalifikovaných investorů.
  • Ondřej Valníček – manažer a investor. Od roku 2008 působí v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Byl jedním ze zakladatelů energetické skupiny Solar Global a stál u vzniku desítek úspěšných energetických projektů. V současnosti se podílí především na investicích zaměřených na hydroenergetiku, ale i na inovativních projektech založených na technologii blockchain.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Zdokonalte svůj pitch na dubnovém workshopu s Beth Susanne

Zkušená koučka Beth Susanne uspořádá na pozvání Czech ICT Alliance a Jihomoravského inovačního centra od 3. do 4. dubna praktické školení pro zástupce začínajících firem, kteří chtějí zlepšit prezentaci projektu potenciálním investorům. Zúčastnit se bude moci 12 vybraných firem, vždy po dvou zástupcích.