Oběd s Pamelou, zážitky s Justinem i U2: Tohle je ‘české’ Prizeo, projekt, který si právě koupil americký miliardář

Dělat charitativní projekty se může docela dobře vyplatit. Díky svému zaměření má Prizeo, projekt s kořeny tak trochu i na česko-slovenské startupové scéně, nového majitele. Koupil ho totiž Todd Wagner. Tedy podnikatel s majetkem kolem 1 a půl miliardy dolarů, který už provozuje videoplatformu s podobným zaměřením – charitativní Chideo. Čím Prizeo tak zaujalo?

Dělat charitativní projekty se může docela dobře vyplatit. Díky svému zaměření má Prizeo, projekt s kořeny tak trochu i na česko-slovenské startupové scéně, nového majitele. Koupil ho totiž Todd Wagner. Tedy podnikatel s majetkem kolem 1 a půl miliardy dolarů, který už provozuje videoplatformu s podobným zaměřením – charitativní Chideo. Čím Prizeo tak zaujalo?

Prizeo spolu založili Bryan Baum, Leo Seigal a Andrej Pančík. Psali jsme o něm hned několikrát, protože dráhu měl tenhle nápad opravdu hvězdnou. V roce 2012 se dostali do Y Combinatoru a o rok později už dokázali oslovovat nadnárodní scénu se vskutku mezinárodním týmem a podporou přímo od Y Combinatoru. Od tehdejších článků se ale projekt poněkud rozrostl…

Že Vás charita nezajímá? A co třeba oběd s Pamelou Anderson?

Co je na něm tak zajímavého? Prizeo je server sbírající příspěvky od obyčejných lidí, kterým známé osobnosti poskytují neobyčejné zážitky. Za určitý obnos si zájemci koupí věci přímo od celebrit: třeba podepsané kšiltovky nebo trička, u šikovně přemýšlejících celebrit statut sledovaného na Twitteru od hvězdy, ale hlavně “lístky” do hlavní ceny – zážitku s vybranou osobností.

U Prizea si přitom každý najde to své. A z druhé strany to vypadá, že účastnit se takového společenského sbírání na charitu je pro hvězdy skoro nutnost. VIP zážitky nabízejí Justin Timberlake, One Direction nebo španělský národní fotbalový tým. Kdo měl zájem, mohl se zúčastnit soutěže o hraní s delfíny s Michaelem Phelpsem. Nedávno poskytlo U2 zážitkový den s kapelou a se mnohých proměnil ve skutečnost výherce obědu ve známé Playboy vile s Pamelou Anderson.

Není ale třeba hledět jen do daleké celebrití scény, na podporu charity nabízela VIP výlet do backstage Australian open třeba Dominika Cibulková. Konkrétně tady stačilo přispět částkou od pěti eur a zařadit se tak do soutěže.

Nebo na vaši počest vytvořená a pojmenovaná postava autora Hry o trůny, která velkolepě umře?

Právě kouzlo sbírání peněz po malých částkách výměnou za nakouknutí do světa osobností funguje báječně. Tak během pouhých 24 hodin sesbíral autor Hry o trůny George R. R. Martin přes 260 tisíc dolarů pro svůj oblíbený vlčí útulek. Dohromady nakonec získal dokonce přes půl milionu. Za co? Za možnost získat po sobě pojmenovanou postavu v jeho budoucím románu, která – jak jinak – v průběhu příběhu umře. Zájemci si mohli vybrat i její status – tedy jestli bude třeba vznešený pán, rolník, lehká děva, zkrátka cokoliv. Za pouhých 20 tisíc dolarů.

Tahle odměna – tedy dvě “místa” na smrt – byla pryč v rámci několika hodin. Další lidé se rychle přihlásili na seznam čekatelů, pro případ, že by si to ti první se smrtí rozmysleli, a prosili autora o to, aby je zabil taky. Samozřejmě za peníze.

Není jasné, kolik za Prizeo Wagner zaplatil. Je ale jasné, že teď bude “sesterskou” společností Chidea a bude dál fungovat z Hollywoodu. Wagner si slibuje, že ze spojení vznikne charitativní megaprojekt, který zasáhne daleko víc dárců, získá tedy daleko víc slávy a pro charitativní účely víc peněz. “Současný systém Chidea je do velké míry offline a neefektivní, takže přispívají spíš starší lidé, což v konečném důsledku neodpovídá potřebě mladších dárců. Protože jenom osm procent peněz darovaných na charitu je online, je jasné, že digitální krajina je stále prostředí nedostatečně využité na získávání peněz. A dokud to tak bude, budeme dál uzavírat podobné dohody a partnerství,” slibuje Wagner.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Workshop ukáže, jaké výhody startupy získají od TechStars

Velmi zajímavé výhody plynoucí ze členství v prestižní Global Accelerator Network se nyní dostanou i českým startupům. Protože se ale o tomto programu u nás dosud mnoho nevědělo, představí celý systém podrobněji večerní video workshop naplánovaný na 12. července. Zúčastnit se můžete z několika míst v Česku i na Slovensku.