O prvním setkání českých globálních webových startupů

Nedávno jsem četl článek o českých webových vývojářích. Redaktor se ptal, kolik je v česku firem, které se snaží se svým webovým produktem prorazit na globální scénu. Odpověď zněla: Asi 15? Tak vznikla potřeba uspořádat setkání českých globálních webových SAAS startupů.

Primárním cílem je tak odpovědět na otázku, kolik takových firem vlastně je a tuhle informaci poskytnout jak odborné, tak široké veřejnosti. Druhotně jde pak o výměnu zkušeností, networking a bezesporu motivační faktor. Setkání pořádáme společně s Tyinternety.cz, tedy s Jakubem Svobodou a Vojtou Bednářem. Dalším strůjcem je Zdeněk Cendra, který dva vlastní globální startupy rozvíjí.

Žijeme v době kterou označuji “před evropským Zuckerbergem”. Ať už Loic Lemeur či další na internetových konferencích zmiňují, že Evropa potřebuje výrazné příklady úspěšných globálních internetových podnikatelů pocházejících z Evropy jako inspiraci dalším generacím. K Zuckerbergovi vzhlížejí tisíce (desetitisíce?) Američanů (a zřejmě nejen těch). Evropa potřebuje obdobný příklad.

Primárně jde tedy o zmapování situace a první setkání podnikatelů v této části odvětví. Dále uvidíme. Ale náznak směru, kam by se aktivita mohla ubírat, tu je. Příklad Duck on Truck mluví za vše. S Miss Internet jsme hledali způsob řešení integrace do cloud hostingu na Amazon EC2. Kluci okolo Honzy Veselého, kteří pracují rovněž v cloudu (a zřejmě záhy představí svůj globální startup) během jednoho oběda celou problematiku zvládli vysvětlit a z dvou měsíců implementace jsme se my dostali na několik dnů. Obdobně s Falanxií zvažujeme výměnu trafficu  – pokud obě firmy investují nemalé prostředky do marketingu v obdobném segmentu, pak je nasnadě další monetizace uživatelů, tedy jejich výměna.

Tady ale možnosti nekončí. Atraktivita jednotlivých českých firem s globálním rozhledem je mimo jiné i vtom, že si vzájemně nekonkurují. Nacházejí se v různých fázích vývoje, od těch již globálně fungujících až k těm s prototypem, které finišují financování, nebo těch, kteří právě začaly s vývojem. Ti úspěšnější tak mohou být motivátorem pro druhé.

K mé radosti všichni, které se podařilo kontaktovat účast potvrdili. Za všechny tak zmíním přislíbenou účast zástupce Gooddata, Webnodu, Socialbakers a zhruba dvaceti dalších. Jste-li či víte-li o dalším, ryze webovém českém globálním SAAS startupu, dejte nám vědět, na pozvánku je ještě čas. A nenechte si ujít tohle první setkání.

Tleskám samozřejmě nejen všem těm, kteří se rozhodli lámat si zuby na globálním bojišti, tleskám i všem, kteří se o obdobné snaží v Česku. Setkání lokálních startupů, vývojářů mobilních aplikací (kterých bychom u nás našli zřejmě ještě více) či výrobců instalovaného softwaru by bylo rovněž zajímavé. V nich Češi už svět dobyli. V tuto chvíli jsme ale hledali úzký kruh sobě zásadně podobných firem, jejichž překryv, co se týče řešené problematiky je maximální.

Samotné setkání (a případná další) je jen pro zvané, výsledek ale snad potěší všechny. Více po setkání na Globalstartups.cz.

 

Autorem textu a organizátorem akce je Olda Neuberger (@dusin), který založil, vedl a v roce 2010 prodal společnost Libimseti.cz. Jeho myšlenky a postřehy můžete sledovat na webu neuberger.cz.

Total
0
Shares
Další články