O prvním nabitém setkání českých globálních startupů

Good Data, Webnode, Glogster, SocialBakers a dvě desítky dalších. První setkání českých webových startupů vidělo prezentace šéfů a zakladatelů takřka všech existujících online projektů s českým rodokmenem a mezinárodními ambicemi, které v současnosti stojí na špičce svého oboru nebo se tam chtějí dostat.

První setkání svého druhu v Česku mělo v první řadě odpovědět na otázku, kolik takových projektů u nás vlastně je. První kvalifikovaný předpoklad “asi 15” se nakonec ukázal jako podcenění situace. Své překvapení a nadšení z toho, kolik zajímavých a úspěšných startupů míří na světové trhy, neskrývali ani samotní podnikatelé – třeba Zdeněk Svoboda, víceprezident superúspěšného Good Data založeného Romanem Staňkem.

Kromě dalších relativně známých úspěchů firem jako je Webnode, který reprezentoval jeho zakladatel Vít Vrba, či stále jasněji zářících SocialBakers v čele s Janem Řežábem, se mohli představit a potkat také Vítězslav Válka z databanky Pixmac, zakladatel Wikidi Michal Illich, Ivan Gasparovic z u nás málo známého Glogsteru s mnoha miliony uživatelů po celém světě, velký příznivce “gamification” Jiří Fabián z JetMinds s platformou PeersOne nebo cestovatel Michal Bláha se svým OnTheRoad či Miloš Endrle z Facebookem poháněné Geewy.

Z dalších zajímavých projektů jmenujme například Miss Internet, Cloudee, Resumesimo, Collabim, OpenBrand, Takeplace, Bijk, Sourcefabric, Falanxii nebo Universator. Jedním z cílů nově vzniklé platformy je informovat a tak brzy najdete kompletní přehled českých globálních webových startupů na globalstartups.cz. Protože zájem o setkání ze strany startupů, investorů a vývojářů byl nakonec skutečně velký a museli jsme odmítat a odvolávat se na nastavená pravidla, a protože například oblast mobilního vývoje je zcela soběstačnou kapitolou, není v tuto chvíli vyloučené ani rozšiřování aktivit do dalších směrů.

“První setkání mělo za cíl hlavně ověřit, zda-li má provázání českých webových firem působících na globálním internetu smysl. Z prvních reakcí teď víme, že takováto platforma tu dlouhodobě chyběla, protože velká část účastníků se vůbec neznala a už tahle beta přinesla silný networkingový efekt. Mysleli jsme si, že se nás sejde stěží pár, ale nakonec jsme řešili opačný problém s kapacitou. Teď je čas vyhodnotit zpětnou vazbu a dát akci další směr. Usilujeme o uskupení všech firem do neformálního sdružení, které bude stávající i budoucí firmy v tomto oboru propojovat a o firmách lokálně a globálně informovat,” říká iniciátor akce Olda Neuberger.

Desítky rozdaných vizitek, řada domluvených schůzek a otevřených možností spolupráce, ale také předběžná domluva na vytvoření ucelené platformy pro sdílení užitečných mezinárodních kontaktů jeho slova potvrzují. Přinejmenším včera se skutečně zdálo, že se české webové startupy podařilo nadšeně spojit bez ohledu na to, že pro část z nich (a doufejme, že časem pro všechny) je český trh samotný naprosto nedůležitý.

Nemusí z toho ale těžit jen ony. Global Startups budou s podporou Těchinternetů sloužit jako prostředek pro informování a inspiraci. S rozvojem českého startupového trhu a přílivem investic jsou zapotřebí jiné vzory, než zahraniční hvězdy typu Mark Zuckerberg nebo úspěšný, ale v lokálních poměrech neopakovatelný Ivo Lukačovič. Už nyní přitom existují světově známá česká jména hodná následování a přicházejí další. A my chceme, aby byla vidět a aby byla vidět jejich práce. A aby společné úsilí pomohlo úspěšným stát se ještě úspěšnějšími.

P.S. Brazílie, třes se! Podle toho, co jsme včera slyšeli, působí v Brazílii dobrá desítka úspěšných českých online projektů, byť ani jejich tvůrci sami neví, jak se to vlastně stalo. A další se chystají…

 

Total
0
Shares
Další články