Nový vyhledávač Blekko je tu. Změní pravidla hry?

Nový hráč na nabitém poli vyhledávačů nabízí „lepší způsob, jak hledat na webu“, sklízí ale rozporuplné reakce. Získává kredit za to, že se nesnaží napodobovat ani převálcovat Google jeho vlastními zbraněmi, princip Blekka je ale kritizován jako příliš složitý a tím pádem nepoužitelný pro běžného uživatele.

Blekko se snaží prorazit se zcela novým konceptem vyhledávání a coby „názorový vyhledávač“ prohledává web jen z požadovaného úhlu pohledu. Za vyhledávané slovo (např. kočka) se přidá klíčový symbol tohoto vyhledávače, kterým je lomítko, a za něj hledaná perspektiva (např. humor). Blekko nabídne hledané slovo z požadovaného úhlu pohledu, v tomto případě budou například převažovat vtipné obrázky koček. Stejně tak je možné hledat názor na určitou problematiku z perspektivy ekologické, technologické, liberální a podobně.

Více o nově spuštěném vyhledávači, který podle slov svých tvůrců „dokáže najít to, co žádný jiný“, můžete najít i v našem dřívějším článku. My se teď podívejme na hlavní problémy, s nimiž kritici Blekko spojují.

Pro uživatele je přístupnější jednoduchost Googlu

Je nutné podotknout, že samotný Blekko si neklade za cíl přeskočit Google v jeho dominanci na poli vyhledávačů. Pro běžného uživatele webu je ostatně tento způsob vyhledávání poněkud složitý. Průměrnému člověku plně vyhovuje jednoduché a přímočaré vyhledávání na Googlu, kde většinou ihned najde přesně to, co hledá. A pokud to nenajde, pak bývá chyba spíš ve špatně zadaném dotazu, nikoli ve vyhledávacím algoritmu.

Za lomítko při vyhledávání na Blekku navíc nelze napsat úplně cokoli. Lomítka fungují jako příkazy a mají tedy přesně danou podobu. Lomítková databáze se nicméně neustále rozrůstá a je možné mimo jiné vybírat i ze slashtagů přátel, expertů, komunity či si vytvářet vlastní. Určitým ulehčením je, že se lomítka nejčastěji používaná ve spojení s daným výrazem automaticky nabízejí již při zadávání dotazu. Přestože jde určitě o zajímavou myšlenku, běžný člověk si musí pustit instruktážní video k tomu, aby princip lomítek pochopil, což málokdo udělá.

Způsob vyhledávání, který nabízí Blekko, je natolik specifický, že velmi pravděpodobně neohrozí ani bezprecedentně dominantní Google, ani Yahoo či Bing. Přese všechno si ale svou skupinu fanoušků, kteří chtějí „hledat jinak“, dost možná najde.

Via TNW, BI, MP

Total
0
Shares
Další články