Nový startup Mega: Megaupload 2.0, nebo výjimečná možnost ochrany dat?

V neděli 20.1. spustil kontroverzní Kim Dotcom, vlastním jménem Kim Schmitz, novou službu Mega, nástupce Megauploadu, která má stejně jako její předchůdce sloužit k archivaci a sdílení souborů. Zajímá vás, jak tahle služba vypadá, co se kolem ní děje, jaký je její právní kontext a co se od ní dá čekat?

Roční výročí od zásahu na úložiště Megaupload oslavil Kim Dotcom po svém, když ve svém domě v Aucklandu zinscenoval show podobnou falešnému zatčení a poté ohlásil spuštění nového Mega.

Jak jsme již psali v říjnu, toto úložiště by sice mělo navázat na starý Megaupload, ale přitom by mělo fungovat na jiném principu. Zatímco zábavní průmysl a právníci se svými reakcemi prozatím vyčkávají, uživatelé se už k nové službě nadšeně hlásí. Za prvních 14 hodin měla více než půl milionu registrací a tak Kim neváhal označit ji za nejrychlejší startup v dějinách. Za necelý týden se Mega vyhouplo mezi top 150 světových webových stránek, a přestože se později zase propadlo, jde o fenomenální start.

Jaké nové Mega je?

Mega nabízí 50 GB úložiště zdarma, což je aktuálně v porovnání s konkurencí (např. Dropbox, Google Drive) vůbec nejvíc. Větší kapacitu lze dokoupit za měsíční poplatek (10, 20 nebo 30 USD). Dotcom představuje Mega jako společnost orientující se na soukromí, což může být pro některé překvapivé, zejména poté, co byl Megaupload považován za útočiště pirátů. Vzhledem k technickému řešení Mega je ovšem Kim přesvědčen, že z vědomého porušování autorských práv nemůže být obviněn.

Základem jeho strategie je šifrování – soubor se už při nahrávání na uložiště zašifruje a heslo získá pouze majitel, který toto heslo může v případě zájmu poslat svým známým. Důležité je ovšem to, že Mega nemá k těmto datům na serveru přístup; nemůže zjistit a kontrolovat obsah, který uživatelé na Mega dají čí stáhnou. To je jeden z největších rozdílů oproti původnímu Megauploadu. Zároveň se každý uživatel Mega musí připravit na to, že je dle Všeobecných podmínek Mega zodpovědný za jakýkoliv nelegální obsah, který se bude na uložišti nacházet.

Právní pohled na Mega

Je otázkou, zda toto přesunutí zodpovědnosti z Mega na jeho uživatele bude fungovat. Pokud by Dotcom pouze předstíral, že neví, co se na jeho uložišti děje (a kryl tak porušování autorských práv), mohl by si do budoucna zadělat na problémy. V USA se již podobné případy, které skončily u soudu, objevily, například kauza Aimster. Právě v případu Aimster bylo rozhodnuto, že jde o tzv. „willfull blindness“ – neboli něco jako vědomá slepota (spočívající v uvědomění si, že kryji nezákonné praktiky). Soud ve výše zmíněném případu rozhodl, že se jednalo o nepřímé porušení autorského práva. Je tedy možné, že pokud by byl Mega registrován v USA a na tomto uložišti by se začal hojně porušovat copyright, neměla by Dotcomova nová politika šanci.

Z právního pohledu je důležité vědět, kde se nachází firma (či servery) Mega. Podle toho se pak rozhoduje, které právo bude platit (právo kterého státu). Původně chtěl mít Dotcom servery Mega na Novém Zélandu, ovšem podle informací novozélandského The National Busines Review se nakonec rozhodl jinak. Mega bude zatím využívat servery v Německu, původním rodišti Kima Schmitze. Pikantní na tom je, že tyto servery patří dceřinné společnosti Cogentu, firmy, která dříve poskytovala služby Megauploadu a sídlila v USA.

Mega jako takové je ovšem registrováno na Novém Zélandu. Zde bylo v roce 2011 zavedeno pravidlo třikrát a dost pro sdílení souborů (tzv. three notice regime); zákon o duševním vlastnictví zde byl aktualizován zejména kvůli rostoucímu P2P sdílení. V praxi nové pravidlo znamená, že pokud se zjistí, že někdo například nahrává či nelegálně stahuje pirátské filmy, bude mu nejdřív zaslána výzva. Teprve pokud své jednání nezmění a bude v protiprávním konání pokračovat, může dostat pokutu až cca 12594 USD (15 000 NZD). Takový je zákon pro uživatele. Přes relativní přísnost se však zdá, že novozélandský právní režim je pro Dotcoma výhodnější než ten americký. Jak Dotcom a Mega dopadnou, to bude záležet i na tom, jak se službou naloží uživatelé.

Služba je v betě, má podstatné nedostatky

Mega zatím je k dispozici v beta verzi. Z důvodu velkého zájmu o registraci byla po spuštění služba často nedostupná, hlavně při nahrávání a stahování souborů. Na Twitteru se ale Kim Dotcom nechal slyšet, že se na problému pracuje a závady by měly být co nejrychleji odstraněny.

Někteří komentátoři si stěžují na to, že Mega není dostatečně uživatelsky doladěná. Jediný prohlížeč, na kterém služba běží hladce, je Chrome, naopak uživatelé IE, Firefoxu a Safari musí bojovat s komplikacemi. Nejsou zatím ani aplikace pro mobilní zařízení, na kterých se teprve pracuje. Problém dostupnosti a funkčnosti služby dobře shnuje například Arizona Daily Star.

Další věc, na kterou se musí uživatelé připravit, je šifrování. Jedná se zejména o to, že vygenerované heslo (link) by si uživatel neměl ponechávat v počítači nebo například zasílat na email, neboť to může ohrozit jeho anonymitu a může se stát cílem hackerů či kohokoliv jiného, kdo má zájem zjistit, jaké informace má na Mega uložené. Na to odpovídá Dotcom po svém. Vzhledem k narůstajícím diskuzím o ochraně dat a soukromí na Mega (zejména kolem možnosti rozšifrování dat uživatelů a jejich bezpečnosti) nabídl odměnu tomu, kdo šifrování jeho služby prolomí.

Jak upozorňuje Dan Tynan z IT Worldu, vzhledem k tomu, že se heslo vygeneruje a je uloženo na serverech Mega, při zapomenutí hesla hrozí ztráta celého účtu a dat, která jsou zde uložená. Při používání jiných prohlížečů než Chrome je tahle možnost dokonce celkem pravděpodobná. Více podrobností lze nalézt zde. Dotcom a jeho právníci upozorňují ve Všeobecných podmínkách, že je nutné mít zálohu, protože Mega neručí za soubory, které uživatel na službu nahrává. Zde je nutné připomenout příběh uživatelů Megauploadu, kteří musí čekat na rozhodnutí soudu v USA, zda mohou svá data získat zpět. Jinými slovy, tito uživatelé musí čekat, až někdo prohledá obsah jejich souborů a řekne, zda neporušují autorská práva.

Mega jako úkryt pro data uživatelů?

Dotcom zdůrazňuje, že soukromí je základním lidským právem; “Je čas zjistit, zda s tím svět souhlasí.” Jak píše technologický weblog Gizmodo: “To, co stojí za Dotcomovým vyjádřením, je myšlenka, že vlády a celosvětové korporace využívají současného práva duševního vlastnictví a jiných výmluv, aby nám sebrali naše data online.” Kim tvrdí, že by nám měla zůstat nějaká tajemství, měli bychom mít možnost úkrytu před davem. Dotcom se snaží prezentovat uložiště Mega jako prostor pro ochranu soukromých dat a odvolává se přitom i na Všeobecnou deklaraci lidských práv, článek 12 o právu na soukromí, které má mít každá osoba.

Ovšem ani na Mega nelze být zcela anonymní. Při registraci uživatel sděluje mimo jiné informace o své IP adrese či o komunikačních protokolech. Jak píše Torrent Freak, anonymita se u Mega stala spíše promarněnou příležitostí. Pokud se podrobněji podíváme na aspekt ochrany soukromí, zjistíme, že si Mega povede celkem detailní evidenci o svých uživatelích (kromě zmíněných IP adres namátkou i provozní údaje). Tyto informace pak na vyžádání bude moci poskytnout orgánům činným v trestním řízení (law enforcement) a dokonce má napsáno ve Všeobecných podmínkách, že může hodnotit schopnost uživatelů splácet úvěry neboli, že Mega může poskytnout uživatelská data pro hodnocení úvěrového rizika a pro účely vymáhání pohledávek.

Co bude dál?

Podle listu The Guardian odmítli američtí žalobci komentovat poslední Kimovy kroky; pouze upozornili na to, že se Dotcom v rámci žádosti o propuštění na kauci zavázal, že nezačne žádný nový Megauploadu podobný podnik, dokud nebude jeho případ uzavřen.

Bylo by úžasné, kdyby se Mega mohl stát novou platformou pro svobodný internet, kde by bylo možné zachování soukromí. Zejména, když se stále častěji střetáváme se sledováním našich činností na internetu skoro při každém kliknutí (ať už se jedná o marketingové účely či jiné libůstky). To, co se nakonec z Mega stane bude záležet, jak na Dotcomovi, tak i uživatelích. Bylo by však krásné věřit, že to Dotcom se soukromím myslí upřímně.

Total
0
Shares
Další články