Nový fond pro startupy je v Česku, založil ho majitel Leo Expressu a podnikatelé ze Silicon Valley

Aakon Capital, investiční společnost Leoše Novotného, majitele Leo Expressu, zakládá spolu s podnikateli a investory ze Silicon Valley venture kapitálovou divizi Aakon Labs. Spoluzakladatelem a výkonným ředitelem je Shaurya Saluja, který se stěhuje do Prahy a bere si s sebou tým odborníků na technologický byznys.

„Naším cílem je podporovat české projekty na jejich cestě na globální scénu. Kritériem našeho výběru je především to, aby tyto týmy řešily ‚reálné problémy’,” uvedl Leoš Novotný v narážce na to, že svět venture kapitálu dnes financuje i společnosti, které si to „nezaslouží”. „Kromě startupů aktuálně hledáme i nové spolupracovníky a spolupodnikatele, kteří chtějí řešit velké problémy, jsou přirozeně inteligentní a hladoví,” dodává Shaurya Saluja.

Partnery ve fondu jsou Aditya Sarkar, který teď zkušenosti sbíral mimo jiné ve Snapchatu, a Samridh Saluja, spoluzakladatel SmileCar, carsharingového peer-to-peer projektu fungujícího právě za podpory fondu.

Shaurya Saluja je držitelem titulu v Computer Science ze Stanfordské univerzity. Má za sebou několik úspěšných startupových projektů v Silicon Valley. Je například spoluzakladatelem projektu Fleet a pracoval v indickém platební aplikaci FreeCharge.

A právě složení fondu ovlivnilo jeho zakládání. „Paradoxně nejnáročnější bylo našim americko-indickým kolegům získat pracovní víza v Česku. Celý proces trval pět měsíců, od získání všech potřebných příloh k žádosti k obdržení schválení od Ministerstva vnitra, kde jsme až do posledního momentu nevěděli, zdali nám bude žádost schválena. Někdo by měl založit startup na překonávání těchto byrokratických bariér!“ uvedl Leoš Novotný.

team-aakon

Aakon Labs hledá zajímavé startupy nejen v oblasti dopravy (skupina Leo Express) a dopravní e-commerce (Bileto.com spolu s Rockaway, ArtBanana.com a další), kterým nabízí tzv. „smart money”.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kickstarter loni pomohl 18 tisícům projektů, rekordní rok shrnul grafikou

Téměř 320 milionů dolarů (přes 6 miliard korun) přislíbili v minulém roce uživatelé Kickstarteru a úspěšně tak podpořili přes 18 tisíc nových projektů. Peníze bylo ochotno darovat více než 2,2 milionu lidí. Teprve necelé čtyři roky stará crowdfundingová služba loni vyrostla o stovky procent snad ve všech směrech a v některých odvětvích začíná hrát významnou roli.
Přečtěte si více

Umíte poznat rakovinu prsu? Projekt Loono naučí jak. Spolu s Prasečí kejdou ovládl Hub MashUp

Naše planeta je sice modrá, ale pitné vody je na ní zhruba tak 1 procento. Dost málo na to přežít dalších pár století. Naštěstí si to občas někdo uvědomí a chce s tím něco udělat. Třeba Michal Výzkumného technologického institutu, který rozjel projekt Pitná voda z prasečí kejdy. Prezentoval ho spolu s devítkou dalších nadějných podnikatelů ve čtvrtek na 23. MashUpu v pražském Hubu.