Nový fond pro startupy je v Česku, založil ho majitel Leo Expressu a podnikatelé ze Silicon Valley

Aakon Capital, investiční společnost Leoše Novotného, majitele Leo Expressu, zakládá spolu s podnikateli a investory ze Silicon Valley venture kapitálovou divizi Aakon Labs. Spoluzakladatelem a výkonným ředitelem je Shaurya Saluja, který se stěhuje do Prahy a bere si s sebou tým odborníků na technologický byznys.

„Naším cílem je podporovat české projekty na jejich cestě na globální scénu. Kritériem našeho výběru je především to, aby tyto týmy řešily ‚reálné problémy’,” uvedl Leoš Novotný v narážce na to, že svět venture kapitálu dnes financuje i společnosti, které si to „nezaslouží”. „Kromě startupů aktuálně hledáme i nové spolupracovníky a spolupodnikatele, kteří chtějí řešit velké problémy, jsou přirozeně inteligentní a hladoví,” dodává Shaurya Saluja.

Partnery ve fondu jsou Aditya Sarkar, který teď zkušenosti sbíral mimo jiné ve Snapchatu, a Samridh Saluja, spoluzakladatel SmileCar, carsharingového peer-to-peer projektu fungujícího právě za podpory fondu.

Shaurya Saluja je držitelem titulu v Computer Science ze Stanfordské univerzity. Má za sebou několik úspěšných startupových projektů v Silicon Valley. Je například spoluzakladatelem projektu Fleet a pracoval v indickém platební aplikaci FreeCharge.

A právě složení fondu ovlivnilo jeho zakládání. „Paradoxně nejnáročnější bylo našim americko-indickým kolegům získat pracovní víza v Česku. Celý proces trval pět měsíců, od získání všech potřebných příloh k žádosti k obdržení schválení od Ministerstva vnitra, kde jsme až do posledního momentu nevěděli, zdali nám bude žádost schválena. Někdo by měl založit startup na překonávání těchto byrokratických bariér!“ uvedl Leoš Novotný.

team-aakon

Aakon Labs hledá zajímavé startupy nejen v oblasti dopravy (skupina Leo Express) a dopravní e-commerce (Bileto.com spolu s Rockaway, ArtBanana.com a další), kterým nabízí tzv. „smart money”.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak sehnat fajn spolubydlící? Udělejte z bytu Techsquat!

Tohle je prostě geniální nápad. Dva fanouškové startupů z Brna mají byt, ale nemají spolubydlící. Jejich odpověď? Místo inzerátu vytvořili stránky techsquat.com a pojali celý byt jako místo pro ubytování a přespávání startupistů. V Brně tak vznikl unikát, historicky první Techsquat pro příznivce designu, technologií a byznysu.