Nový český projekt umožní snadno pomáhat ve svém oboru

Neziskový projekt Um sem um tam propojující profesionály a neziskové organizace oficiálně spustil svůj provoz. Vznikl v rámci letošního Social Innovation Campu a za cíl si klade umožnit profesionálům v různých oborech využít svých schopností pro jednorázovou pomoc vybrané neziskové organizaci, byť jen na pár hodin. Konkrétní projekty si každý může vybrat sám podle zaměření i časové náročnosti.

Po zkušebním provozu spustil projekt Um sem um tam plnou verzi svého webu. Díky němu mohou neziskové organizace hledat pomoc profesionála z oblasti grafiky, IT, marketingu či dalších oblastí, který jim pomůže s konkrétní jednorázovou pomocí v rámci vlastních časových možností.

“Náš projekt reaguje na dlouhodobou poptávku neziskových organizací po profesionální a odborné dobrovolnické pomoci. Zároveň chceme mnohdy vytíženým profesionálům nabídnout možnost, jak během pár hodin pomoci zajímavému neziskovému projektu,” uvedl Petr Soběslavský, který nápad na propojující platformu přihlásil před několika měsíci na Social Innovation Camp v Brně.

Během fungování zkušební verze se na web zaregistrovalo již více než 40 neziskových organizací a na 60 profesionálů. Nejčastěji jde o znalce tvorby webu, sociálních sítí, programování a grafiky. Pozadu ale nezůstávají ani další obory. Počet registrací den ode dne stoupá, stejně jako počet domluvených spoluprací.

“Jen za poslední týden jich bylo díky našemu webu domluveno šest. Dvě grafického rázu, dvě v souvislosti s úpravami a tvorbou webu a jedna copywriterská,” doplnil Soběslavský. Během uplynulých měsíců již bylo také několik výzev uzavřeno.

Svou zkušenost s projektem má třeba organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. “Díky portálu se nám podařilo najít schopnou korektorku, která nám pomohla s finálními úpravami naší výroční zprávy,” představil konkrétní pomoci v praxi Robin Ujfaluši, ředitel INEX-SDA. Amnesty International CZ se zase poštěstilo najít evaluátorku na jeden ze svých projektů.

Kromě samotného propojování profesionálů a neziskovek má projekt ještě jeden cíl. “Chceme dobrovolnictví zbavit stigmatu ‘sázení stromků’ nebo vybírání peněz do pokladniček. Dobrovolnictví nemusí být jen nekvalifikovaná práce. Právě naopak, neziskovce můžete pomoc právě tím, co děláte na hlavní pracovní poměr, byť se jedná o pár hodin práce přes počítač,” vysvětlil autor projektu. Podle představ realizačního týmu by měl být tento typ dobrovolnické pomoci časem ve společnosti normou a přirozenou součástí života.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Jak je důležité vážit si zaměstnanců a dát jim to najevo

Vážit si lidí kolem sebe, vzájemný respekt a úcta, to nejsou jen slova, ale velmi důležité součásti jakéhokoliv mezilidského kontaktu. Přitom úplně stejně důležité jako v běžném životě jsou i na pracovišti. Jak zásadní vliv má ocenění zaměstnance nadřízenými na jeho spokojenost a výkonnost dokládá dnešní infografika.
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Projectial

Projektové řízení si vzal na mušku další z aktuálních českých projektů, který by rád uspěl v mezinárodním měřítku. V dalším díle našeho startupového průvodce představujeme Projectial, službu, která zatím nezná svojí cenu, ale jejíž sebevědomý tým neváhal vsadit vše na jednu kartu.