Nová internetová generace se rychle formuje (Junior Internet)

Nedělních 10 hodin nabitých informacemi, zkušenostmi, mládím, inspirací a totální vášní v úspěch. Tak lze charakterizovat nedělní 12. ročník internetové konference Junior Internet, kterou hostila FHS UK v Jinonicích a sešlo se na ní 300 mladých lidí zejména ve věku pod 18 let.

Na konferenci se v panelové diskusi potkali Tomáš Čupr (Slevomat.cz) a Jan Barta (Elephant Orchestra). Barta vyhlásil “osobní válku” Slevomatu a jeho pozici leadra na trhu slevových serverů – se svým týmem chce pomocí akvizic a vlastních produktů vystoupat rychle mezi leadry trhu. V posledním týdnu koupil agregátor SlevyDnes.cz.

Martin Kasa v panelové diskusi o budoucím vývoji místního trhu předpovídal rychlý zánik lokálních služeb a projektů, které nejsou silně navázány na lokální obsah. Podle Kasy není důvod, proč mají přežít místní projekty, které existují v zahraničí a pro které je barierou vstupu zejména jazyková lokalizace. Většina lokálních projektů bohužel skončí, globální je převálcují. I Seznam podle Kasy jednou prohraje.

Oldřich Neuberger, zakladatel Libimseti.cz, na konferenci vyzval mladé účastníky zejména k tvorbě firem a projektů, které budou poskytovat globální služby a neomezí se pouze na ČR. Oldřich před několika měsíci prodal Libimseti.cz a nyní se věnuje novému globálnímu startupu, který hledá nejkrásnější dívku internetu. Podobný pohled na věc měl i Vít Vrba z Webnode.com, kterým se v posledních třech letech podařilo získat 3 miliony uživatelů jejich aplikace pro tvorbu WWW stránek, zejména z USA, Brazílie a západní Evropy.

Co je zajímavého na konferenci mladých internetových tvůrců a internetových podnikatelů do 18ti let?

Junior Internet kolem sebe za 12 let své historie vytvořil širokou komunitu mladých lidí, kteří se postupně svou vlastní pílí a energií dostávají ke stále větším projektům, firmám a vytváří tak novou internetovou generaci do 30 let, která má šanci v budoucnu významně změnit rozložení sil na místním internetu. Původní otcové-zakladatelé se postupně se svými firmami stahují do pozadí.

Kolem Junior Internetu se řadu let pohybují taková jména jako Krcha, Barta, Řežáb, Šmehlík, Štrupl a další. Letošní setkání mladých internetových tvůrců a podnikatelů hostilo řadu internetových matadorů: Kasu, Neubergera, Rostocka-Poplara, Vrbu, Duroně a jiné.

Co duch a obsah Junior Internetu říká?

Stávající generace, mnohdy narozená po roce 1990, není ovlivněna minulým režimem, mobilní telefon je pro tyto lidi podobně přirozená věc jako voda a elektřina, internet není technologická novinka posledních let, ale základní pracovní a komunikační nástroj, na kterém chtějí tito lidé prorazit.

Ze soutěžních projektů, které letošní ročník konference přinesl, je vhodné vypíchnout práci Vu Nama, 17ti letého grafika, a o rok staršího grafika Aleše Nešetřila, který představil nový design Vodafonu s komentářem “stávající design Vodafone.cz je nepřehledný a nepoužitelný, rozhodl jsem se nakreslit lepší a použitelnou variantu”.

Webový design z dílny Vu Nama

Stránky Vodafonu předělané Alešem Nešetřilem

I samotnou konferenci organizují mladí lidé do 18ti let. “Jsem moc rád, že každý rok objevíme nové mladé talenty, kteří tvoří weby, grafiku, píšou texty a obecně se nebojí samostatné tvůrčí práce. Věřím, že z letošního ročníku vznikne několik hvězd, o kterých uslyšíme zejména v budoucnu,” zhodnotil konferenci její organizátor Kamil Zeman.

 

Autor: Zdeněk Cendra, zakladatel jednoho ze sponzorů Junior Internetu SuperHosting.cz, zakladatel Bijk.com a sám jeden z vítězů minulých ročníků konference.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

CzechEkoSystem to má kvůli pochybným zakázkám nahnuté

Podpůrný program vznikajícího státního seed fondu, který připravuje firmy na to, aby byly vhodné pro případnou investici, čeká dost možná brzký konec. Doplatit by mohl na aféru kolem bývalého šéfa CzechInvestu Miroslava Křížka a na něj napojených firem. Konečné rozhodnutí má padnout do konce října, vyhlídky ale podle ministerstva průmyslu a obchodu nejsou příliš dobré.
Přečtěte si více

Martin Kasa bude hostem letošního posledního streamovaného eClubu

Čtvrtý ročník eClubu navázal na úspěch streamování zajímavých přednášek i do dalších vysokých škol v Česku. Hostem poslední letošní živě přenášené besedy bude Martin Kasa, úspěšný podnikatel, investor a mentor v oblasti elektronického obchodování. Interaktivní seminář se uskuteční v pondělí 26. listopadu od 18 hodin v pražském HUBu.