Nejlepší Nápad roku 2015 je netradiční dron Flydeo

Jaký nejlepší podnikatelský nápad se v Česku urodil za poslední rok? Tato otázka byla včera zodpovězena na slavnostním vyhlášení soutěže Vodafone Nápad roku 2015. V osmém ročníku soutěže podnikatelských záměrů zvítězil startup Flydeo Jana Sejkory, který navrhuje a vyrábí drony určené pro práci. Uspěly také projektor pro videomapping, boty do kapsy nebo aplikace na výuku čtení.

Letos se o titul Nápad roku utkalo 152 podnikatelských nápadů a záměrů. Přihlášené projekty byly velice rozdílné – od streamingu z koncertů přes deskovou hru o chemii až po extrémně skladnou obuv. Celou polovinu tvořily nápady hardwarové, tedy hmatatelné – to je podle jednoho z porotců Oldřicha Neubergera posun od minulého ročníku. Podle něj se každým rokem umí přihlášené projekty lépe prodat, ať už jde o propagační videa, weby nebo prototypy.

Deset nejlepších finalistů si rozdělilo peněžní i hmotné ceny v hodnotě více než milion korun. Mají také šanci získat investici ve výši až 10 milionů korun, pokud se zalíbí některému z investorů. Jeden z úspěšných projektů navíc získal poukaz na týdenní pobyt v Silicon Valley.

flydeo_1Zvítězil létající pracovní robot

Dron, který letos soutěž vyhrál, je unikátní. Není totiž určen pro amatéry, kteří chtějí točit video, ale cílí na profesionály. Je kompletně navržen a vyroben v Česku a už slaví první prodejní úspěchy. Jakub Sejkora z firmy Flydeo nám prozradil, k čemu se hodí: “Používá se například na monitorování pomocí termokamer na na monitorování elektráren – solárních, jaderných i větrných. Složky integrovaného záchranného systému s ním můžou hledat lidi při živelných katastrofách, hasiči s ním můžou hledat ohniska požáru.” Tím výčet jeho možných využití nekončí – dron může také nosit balíčky, měřit znečištění vzduchu a mnohem víc.

Za dva měsíce, které je firma na trhu, už stihli objet i několik veletrhů a zájem o drony je obrovský. Flydeo zaujalo potenciální zákazníky z celého světa, z Itálie, Španělska, zástupce elektrárny v Brazílii, zemědělce z USA, nebo například holandskou policii.

“Do budoucna plánujeme zůstat v profesionálním sektoru, kde je menší konkurence. Máme v plánu větší vrtulník, který unese až 30 kg, a menší vrtulníček, který se vejde na ruku – má asi 10 cm průměr a bude se hodit například pro hasiče pro průzkum budov,” říká Jakub Sejkora. Na osobní vrtulníky pro přepravu lidí si tedy ještě musíme počkat.

flydeo_2

Zaujaly výukové nástroje i praktická obuv

V kategorii Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt zvítězila desková hra Chemplay, kterou reprezentují dva malí podnikatelé, Adrián Hegedűš a Ivana Kravárová. Hra přibližuje žákům základních a středních škol svět anorganické chemie zábavnou formou a motivuje je, aby studovali přírodní vědy.

Vítězové kategorie Ekonom Student Podnikatel 2015 Adrián Hegedűš a Ivana Kravárová s projektem ChemPlay

Coolpad Startup roku pro nejlepší technologický projekt vyhrála aplikace Včelka neboli Leverbee Michala Zwingera. Ta nabízí celý systém výuky čtení pro děti, cvičení na míru a diagnostiku chyb, které dítě při čtení dělá. Michal Zwinger získal týdenní pobyt v Silicon Valley a vstup na prestižní konferenci TechCrunch Disrupt SF.

Publikum velice zaujal projekt, který se umístil třetí: boty Skinners, které se dají srolovat do kapsy a vybalit například v tělocvičně nebo na výletu na in-linech. Jejich autor Petr Procházka v nich dokonce přišel převzít cenu.

Promluví také hlas lidu

I letos v rámci Nápadu roku hlasuje veřejnost – pokud byste chtěli podpořit svého favorita, hlasujte pro něj v anketě. Všechny finálové a semifinálové projekty si můžete prohlédnout tady.

Total
0
Shares
Další články