Nebojte se Tech City, láká Londýn české firmy

Britská ambasáda v Praze včera pořádala seminář zaměřený na propagaci Tech City, jehož cílem bylo českým startupům a kreativcům poslat jasnou zprávu: jestli vás láká Londýn, nebojte se nás oslovit a my vám rádi pomůžeme se do Tech City úspěšně dostat a vytěžit z toho maximum. Silicon Valley je daleko a obrovské možnosti leží už pár hodin cesty od českého vzdušného prostoru.

Jak se zdá, některé české firmy si tuto příležitost už nějakou dobu uvědomují. Na semináři kromě zástupců státní organizace Tech City Investment Organization mluvil i Vít Horký z Brand Embassy, která chce do Londýna v nejbližší době přesunout svůj marketing a obchod, a stejné plány prozradil například i Jaroslav Škrabálek z brněnského startupu Takeplace (ten se mimochodem aktuálně probojoval až do evropského finále QPrize). Britské úřady reprezentoval Chris Moore, který hned všechny ujistil, že sice zastupuje státní instituci, ale užitečného typu. Klidně ho neváhejte kontaktovat, pokud budete o Tech City přemýšlet, je to celkem sympaťák.

Velké firmy na dosah

Mimochodem, právě možnost dostat se osobně nebo alespoň e-mailem prakticky ke komukoliv včetně velkých hráčů byla často zmiňovaná přednost, většinou spojovaná zejména se Silicon Valley. To v Česku nás něco podobného obvykle ani nenapadne, protože je předem jasné, že pokus kontaktovat vedení takřka jakékoliv firmy jen tak z ulice má minimální šanci na odpověď. V Británii mají velké pobočky a stovky i tisíce zaměstnanců společnosti Amazon, Cisco, Intel, Google či Facebook, které jsou stále na dosah – ať už obchodně, nebo třeba mentorsky.

Navíc se samy v Tech City aktivně angažují a dál rozšiřují už tak velice pestrou nabídku nejrůzněji pojatých inkubátorů, akcelerátorů a coworkingových center. Své inovační centrum a inkubátor zde má například Vodafone, technologické centrum otevřel Amazon, Telefónica zase svou Wayra Academy, vlastní coworking má banka Barclays, zakladatel internetu Tim Berners-Lee pomohl rozjet Open Data Institute zaměřený na problémy a startupy z oblasti Big Data, na inovaci v oblasti vydávání digitálního obsahu je zaměřen projekt Connected Digital Economy Catapult Centre a tak by se dalo ještě chvíli pokračovat.

Technologie, média, umění

Moore zároveň zdůraznil, že navzdory časté představě není Tech City vládním projektem, který by vyrostl na zelené louce. Naopak, velké investice posledních let, spojené do značné míry s olympiádou, sem zamířily proto, že se zde již dlouhou dobu přirozeně usidlovaly inovativní společnosti všech odvětví. Tech City tak nemá žádné přesné hranice geografické ani průmyslové a je především talentovým klastrem a komunitou zahrnující technologické startupy stejně jako kreativní agentury a reklamu obecně, video a film, hry, investory a finanční instituce a řadu dalšího. Momentálně již v Tech City působí přes tisíc firem.

Výčet inovativních firem, které odsud vzešly nebo zde sídlí (Last.fm, Mind Candy, Songkick, Yammer či Moo cards) na nás popravdě svou velikostí zas takový dojem nedělá, ale ztrátu několika desítek let na Silicon Valley ani Velká Británie nemůže smazat za pár let. Uvidíme, čeho se ještě dočkáme. Zatím se Tech City prezentuje jako mladší a možná i energičtější alternativa k Silicon Valley, přístupnější vzdáleností i mentalitou malým evropským firmám. A coby historické centrum umělců a kreativců se může opřít i o zajímavou kulturní a networkingovou infrastrukturu.

Přijeďte, je to snadné

Tech City je na rozdíl od Silicon Valley součástí Evropské unie, takže je pro podnikatele z Česka poměrně snadno přístupné i na velmi dlouhou dobu a v současnosti nabízí také nemalé daňové výhody. Obchod mezi Českem a Velkou Británií dosahuje v současnosti objemu sedmi miliard liber a je znát, že by úřady obou zemí ekonomické vazby rády dál posílily. Jak zaznělo od Víta Horkého, zpětná vazba ze zahraničí je ostatně nenahraditelná a příklad Tech City ukazuje, že i státní instituce mohou startupům reálně pomáhat.

Jasně, asi v celém procesu bude i nějaký ten zádrhel a Tech City jistě má své problémy nebo pochybnosti o tom, zda se všechny ty investice někdy vrátí. Od propagačního semináře těžko můžeme očekávat plnou objektivitu a praní špinavého prádla. Vzkaz je ale v tomto případě jasný – Londýn je alternativa, tak na to myslete a pokud se pro ni rozhodnete, máte na koho se obrátit a jak začít, protože Češi jsou vítáni. Sice jsme se na celé akci mnoho detailů ani novinek nedozvěděli, ale abyste neřekli, že jsme vás o něco ochudili, tak tady to máte.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Inkubátor InovaJET při ČVUT hledá nové technologické firmy

Do 13. prosince mají studenti, absolventi i akademici možnost přihlásit se se svým projektem z oblasti technologických inovací do inkubátoru InovaJET. Dostanou tak možnost rozjet vlastní podnikání a až na 18 měsíců získat kompletní zázemí pro svou rodící se firmu. Součástí je i tým zkušených mentorů a vzniklé subjekty budou napojeny na komunitu malých a středních firem.