Názor: Wayra končí. Rána je to pro celou startup scénu

Pražský akcelerátor Wayra po dvou letech končí. V jeho prostorách jsem strávil 6 měsíců života, a mám proto pocit, že by se slušelo napsat k tomuto startupovému programu trochu víc než jen informaci o jeho konci.

Pražský akcelerátor Wayra po dvou letech končí. V jeho prostorách jsem strávil 6 měsíců života, a mám proto pocit, že by se slušelo napsat k tomuto startupovému programu trochu víc než jen informaci o jeho konci.

Ve stylových open space prostorech na Václavském náměstí jsem pracoval od dubna do října loňského roku pro DATY, jeden z akcelerovaných startupů. Přestože jsem nikdy nebyl součástí jiného startup programu než Wayra Academy, jsem přesvědčen, že Česká republika přijde v březnu o svůj nejzajímavější akcelerátor.

Je to o lidech

Přestože hlavním lákadlem projektů byla kombinace štědré investice (2x 20 tisíc eur cash, 20 tisíc eur služby za 10 % share) a přístupu k zákazníkům i samotné O2 Telefónice, z mého pohledu byli nejzásadnější lidé, kteří Wayru reprezentovali.

Benefitem číslo jedna pro akcelerované týmy totiž byla hlavně podpora dvojice Jarmila Plachá – Lenka Kučerová. Duo ředitelka a výkonná ředitelka.

Lenku asi nemusím lidem kolem startupů představovat. Díky ní se ve Wayře vystřídala zhruba stovka mentorů a jiných osobností. Ve startupu často řešíte problémy, které řešil někdo před vámi, díky Lence byl tento člověk jen jedno zavolání/mail daleko. Rád si pak na vás udělal čas každý, od programátorů pracujících v jazyku, o kterém jsem nikdy neslyšel, po CEOs startupů, o kterých naopak slyšel každý.

Jiří Vicherek a Jeff Burton, Founder of EA
Jiří Vicherek a Jeff Burton, Founder of EA

Jejím protikladem, kterých je na startupové scéně žalostně málo, byla ředitelka Jarmila Plachá. Jarmila přinesla do Wayry své zkušenosti a kontakty ze světa pro začínající těžko uchopitelných korporací. Většinu své dosavadní kariéry strávila na nejvyšších pozicích v bankovním sektoru, a bylo to znát. Její úsměv jste si museli prostě zasloužit.

Na pravidelný 1:1 s ní se těšil málokterý zakladatel. Z obláčku “startupového lifestylu” vás totiž dokázala během dvou otázek dostat zpátky na zem – zaměřit se na reálné výsledky. Její cíl nebyli noví kamarádi, ale úspěšné, peníze a zákazníky generující projekty.

Wayra. Lenka Kučerová, Petra Hubačová, Jarmila Plachá included. Zdroj: Wayra FB
Wayra. Lenka Kučerová, Petra Hubačová, Jarmila Plachá included. Zdroj: Wayra FB

Konverzace s ní vám rychle připomněla, že totéž je ve vašem nejlepším zájmu. Že neděláte nový projekt, abyste se plácali po zádech, ale makali, budovali produkt/službu/firmu, která bude vydělávat. Spojenou s ní mám větu “Show me the money!” z Jerryho Macquire. Na české startupové scéně, která se má ještě hodně co učit, byl tento “bullshit free” přístup vítanou změnou a úspěchy druhé kohorty přikládám do značné míry právě jemu.

Když centrum města znamená centrum města

S akceleračním programem zároveň končí stylové prostory na Václavském náměstí. Ty byly přínosem nejen pro týmy Wayra Academy, ale pro scénu jako takovou. Z nespočtu akcí, které se zde konaly, jmenujme alespoň startupovou sekci WebExpa, setkání se zakládajícím členem Electronic Arts či skvělý bootcamp s Foundercentric.

Staffino. Wayra CEE. Zdroj: Wayra FB
Staffino, Wayra. Zdroj: Wayra FB

Centrum města má výhodu nejen pro pravidelné účastníky akcí. Do Wayry se díky výhodné poloze podívali i lidé, kteří slyšeli termín startup úplně poprvé. Jejich první dojem a názor na to, co děláme, byl tak mnohem lepší, prostory dodali projektům vážnost před potenciálními partnery.

Go global or go home

Poslední bod, kvůli kterému si myslím, že zpráva o konci pražské Wayry by měla zarmoutit nejen mě a lidi s Wayrou bezprostředně spojené, je internacionalita.

Mezinárodní týmy

Druhá kohorta Wayry byla vskutku mezinárodní, tým z Bulharska, Polska, stážisté z celého světa, angličtinu jste slyšeli na chodbách častěji než češtinu  a slovenštinu. Celý program byl až na výjimky anglicky.

Wayra. Zdroj: Wayra FB
Wayra. Zdroj: Wayra FB

Mezinárodní úspěch

Přestože je to asi nejčastější startupová poučka, v praxi je pořád procento startupů, které míří čistě na český trh pořád nezdravě vysoké. Wayra týmy neměly na výběr, škálovatelnost a zahraniční ambice byly povinnými podmínkami výběru i vyplacení druhé investice. Na straně druhé byla globální Telefónica a síť ostatních Wayer, což znamenalo reálný benefit v podobě předjednaného obchodního kanálu pro expanzi na nové trhy.

Bylo to jasné

Objevily se názory, že konec Wayry není žádným překvapením, že ortel byl podepsán zároveň s prodejem O2 české PPF. Jako insider si to nemyslím. I po prodeji dále fungovaly osobní vazby na vysoce postavené lidi v české O2, komunikace se Španělskem se také z pohledu týmů nijak nezměnila.

Telefónica. Zdroj: Flickr.com, Francisco Vargas
Telefónica. Zdroj: Flickr.com, Francisco Vargas

Pražská Wayra byla zároveň nejvýchodnější pobočkou, oslovovali se partneři z Ruska a jiných zemí východní Evropy, a záměry Telefónicy nebyly vůbec tak zřejmé, jak může mnohým po pátku připadat.

S každým koncem přichází nový začátek

Konec Wayry znamená příležitost pro ostatní programy. Opravdu kvalitních projektů totiž není zas tak mnoho. Zároveň se otevírá otázka startup programů globálních korporací, jakým je například Microsoft Ventures.

Pozornost si zaslouží i lidé okoly Wayry, v kuloárech se již nyní diskutuje o dalších plánech hvězdné dvojice Lenka Kučerová a Petra Hubačová. To, že mají najednou obě dvě volné ruce a hlavy, dává tušit zajímavým věcem. Doufám, že i Jarmile Plaché se v prostředí lidí, kteří chtějí změnit svět, zalíbilo natolik, že se rozhodne nevrátit do korporátního světa. Lenka Horáková, event manager Wayry, pomůže přímo nám v Tyinternety.cz dělat lepší akce nejen pro startupisty.

Za jeden provaz

Wayra měla z mého pohledu i mnoho nedostatků, od špatné propagace, po nedořešený program akcelerace týmů.

Tento článek ale nemá být objektivním shrnutím působení pražské Wayry, právě naopak. Jako člověk, který byl u toho, jsem z těch, kterým Wayra dala velmi mnoho, proto bych něčeho takového asi ani nebyl schopen.

Wayra. Zdroj: Wayra FB
Wayra. Give the startups wings… Roots se právě rozpustily… Zdroj: Wayra FB

Nejde jen o poděkování. Jde o můj hluboce zakořeněný názor, že český rybníček je příliš malý a pokud chceme dělat velké věci, musíme táhnout za jeden provaz, podporovat se navzájem, ne vypichovat chyby a házet špínu. Vždyť i to je často zmiňováno jako největší konkurenční výhoda Silicon Valley.

Bylo to super, díky, jdeme dál.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rockaway, Seznam a ICT Alliance začnou posílat české firmy do Silicon Valley

Startupy mají hlavně makat, a tak se ani nový startupový program nazvaný Czech ICT Incubator @ Silicon Valley s ničím nepáře - přihláška do konce prosince, v lednu pohovory a na začátku února už šupem do letadla. Rozhodně tak není na co čekat, šanci dostat se do Silicon Valley každý rok dostane maximálně devět vybraných firem. O podnikání a startupech se při té příležitosti rozpovídal Jakub Havrlant, zakladatel fondu Rockaway.