Nástroje z Wall Street pro masy: Cleo.one pomocí AI automatizuje obchodování na burze

Algoritmické obchodování, tedy automatizovaný nákup a prodej akcií či měn na burzách, je do velké míry výsadou největších globálních firem či fondů. To však chce změnit český startup Cleo.one, který po dvou letech vývoje spouští nástroj, díky kterému může začínající i profesionální trader (bez nutnosti programovat) nastavit pravidla. Umělá inteligence mu navíc pomůže vyhodnotit a nastavit obchodní strategii.

Známé jméno ve světě algoritmického obchodování má v České republice fond RSJ, ve kterém má čtvrtinový podíl například miliardář Karel Janeček. V oblasti chce teď prorazit další hráč, za kterým stojí Kevin Grulich se svým mezinárodním týmem.

„O algoritmickém obchodování se hodně mluví, v praxi jej však využívá minimum samostatných traderů. Současné nástroje totiž vyžadují alespoň základní znalosti programovacích jazyků. V Cleo.one naproti tomu jednoduše zadáte podmínky a zároveň je můžete ihned otestovat na historických datech,“ říká o nástroji Grulich.

Kevin Grulich

„Každý trader hledá vlastní obchodní systém, kombinaci strategií a konkurenčních výhod, které překonají průměr trhu. Cílem Cleo.one je dát traderům nástroj, jak se dostat k vlastnímu trading systému násobně rychleji,“ pokračuje.

Tradeři, kteří chtějí svoje obchodování automatizovat, jsou pořád do velké míry odkázání především na vlastní programovací schopnosti. Cleo.one nabízí možnost jednoduchého nastavení pravidel bez nutnosti znát programovací jazyky. Zároveň danou strategii okamžitě otestuje na historických datech a pomocí strojového učení nabídne optimalizaci celého obchodního systému.

Dva roky a šest milionů korun

Sám Grulich má přitom s fungováním burzy zkušenosti, před založením startupu působil jako profesionální trader sedm let. „Sám jsem svůj obchodní systém tvořil, upravoval a vylepšoval více než 4 roky, než jsem se na něj mohl spolehnout a dosáhl předvídatelné profitability. Mít tehdy Cleo.one, zvládl bych to za osminu času. Proto to děláme,“ uvádí Grulich.

Společně s Martinem Kessnerem proto před dvěmi lety založil Cleo.one. Jejich společná investice do počátečního vývoje za přispění rodiny a přátel překročila šest milionů korun. A podle svého vyjádření se investice již teď vyplatila, protože dvojice odmítá nabídky na odkoupení od světových finančních institucí.

Tým Cleo.one

„Naše vize je zpřístupnit automatické obchodování co největšímu počtu lidí, proto jsme odmítli i finančně velmi zajímavé nabídky na odkoupení Cleo.one. Místo toho nyní začínáme jednat o investici s několika venture kapitálovými firmami,“ popisuje Grulich.

Aktuálně nástroj funguje jako výzkumná platforma, na které si mohou tradeři ověřit své obchodní přístupy. Napojení na brokery, a tedy umožnění obchodování, plánuje firma do dvou měsíců. Získat vlastní brokerskou licenci má pak Cleo.one v plánu v první polovině příštího roku.

Nejdřív však ještě několik týdnů bude v návaznosti na spuštění platformy probíhat testovací režim. Následně by mělo být možné obchodovat forex, zlato a některé indexy, jako německý DAX.

„Další aktiva budou následovat, již nyní pracujeme i na zpřístupnění obchodování s akciemi či kryptoměnami. Akcie jsou nejzajímavější pro uživatele ze západních trhů a kryptoměny jsou v poslední době prvním krokem k tradingu jako takovému. Náš systém pomůže komukoliv, kdo se chce v obchodování zlepšovat, včetně začátečníků,“ prozrazuje Grulich. Do budoucna plánuje i napojení a analýzu obchodování také na nejpoužívanějších systémech jako MetaTrader nebo cTrader.

Protože je ještě Cleo.one v testovacím režimu, zatím ani nevydělává. Monetizace má však probíhat formou subscription, přičemž určitá verze bude zdarma a v placených vrstvách budou pokročilejší služby. Testovací režim by měl skončit začátkem prosince, kdy firma spustí i časově omezenou nabídku ročního předplatného.

Total
0
Shares
Další články