Aplikace Supernova Studio, používající umělou inteligenci pro vývoj aplikací, vyšla ve veřejné betě

Český startup Supernova Studio využívající umělou inteligenci k významnému usnadnění programování mobilních aplikací ve středu spouští veřejnou betu. Kromě toho startup, který jsme na TěchInternech vybrali jako nejlepší loňského roku, představil několik novinek.

V dubnu spustila Supernova Studio private betaverzi, teď v červnu nastal čas na public betu. „Podařilo se nám získat desítky pozitivních feedbacků, vydali jsme několik updatů a důkladně jsme otestovali celou Supernovu. V průběhu testování neustále pracujeme na vývoji,“ popisuje pro TyInternety COO startupu Oskar Kořístka.

V rámci private beta testování došlo k optimalizaci podle designů volně stažených z internetu a také ze zdrojů poskytnutých samotnými designéry. Konverze se tak podle svých tvůrců dostala téměř na stoprocentní úspěšnost.

Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák
Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák

„Přidali jsme podporu některých zásadních funkcionalit, vyladili layout, přidali celý nový animační engine, export kódu – nyní Supernova umí prakticky všechno, co programátor k vytváření UI potřebuje, navíc mnohem rychleji než jakékoliv jiné prostředí,“ popisuje Kořístka.

Jen pro připomenutí, cílem Supernovy je vytvořit nástroj šetřící desítky hodin práce vývojářů mobilních aplikací a mluví přímo o revoluci v jejich tvorbě. Programování aplikací ve zjednodušené podobě totiž probíhá tak, že vývojář dostane design a musí ho naprogramovat.

Ten sice může obsahovat třeba i 80 procent věcí specifických pro danou aplikaci, práce programátora je však pořád stejná – propojit design s kódem. Supernova by měla sama pochopit, co aplikace dělá, a na základě toho vytvořit kód včetně UI. Čím je design komplikovanější, tím je to prý pro Supernovu lepší – má totiž víc informací o tom, na co daná aplikace opravdu slouží.

Co všechno tedy Supernova dokáže? Podle postu od její tvůrců na Medium.com následující:

  • Přeměna návrhových vrstev na nativní součásti.
  • Component styling.
  • Vytváření navigačních řetězců.
  • Plně automatizovaná tvorba responzivních layoutů.
  • Tvorba základních i pokročilých animací.
  • Export kódů, projektů, fontů, UI a všeho, co uživatel potřebuje pro iOS, Android a (velmi brzy) taky React Native projekty.

S tím pomůže také posila týmu ze Spojených států. Jedná se údajně o hvězdného React Native programátora pracujícího na integraci do prostředí Supernovy. „React je nyní hot a my chceme jít s proudem a trochu tento hype využít,“ popisuje Kořístka.

Andrej Kiska: V takových řešeních je budoucnost programování

V nápadu vidí velký potenciál také Andrej Kiska, partner v Credo Ventures. „Myslím si, že v řešeních, jaké má Supernova, je budoucnost programování, tedy že za pomoci umělé inteligence se budou programy a aplikace psát samy. Řešení Supernovy jde přesně tímhle směrem, jelikož z designových návrhů na mobilní aplikaci je schopna samotnou aplikaci napsat sama,“ uvedl pro TyInternety syn slovenského prezidenta.

GIF animace v Supernově
GIF animace v Supernově

Hledání investorů zatím startup nechává na později. Poslední dva roky společnost fungovala díky implementování Supernovy na několik projektů, což umožnilo pokračovat ve vývoji a zároveň projektu poskytla validaci.

„Co se týče investic, tak finální rozhodnutí padne až podle toho, kolik uvidíme lidí v public betě. Pokud by jich tam bylo hodně, je možné, že bychom do ní nemuseli vůbec jít, nebo případně až později na velký ramp-up vývoje nebo akvizici,“ říká Jirka Třečák, CEO a CTO.

Public beta Supernovy bude k dispozici bezplatně, během této fáze má přijít také možnost předobjednání s výraznou slevou. Konečné rozhodnutí o zpoplatnění plné verze zatím nepadlo, pravděpodobně však půjde o model předplatného pro freelancery nebo týmy na úrovni kolem 20 dolarů měsíčně (450 korun).

A kdy přijde plná verze na trh? „Release přijde s vydáním některých nových funkcí, které se ještě musí dokončit, jako je React Native,“ dodává Třečák.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Pixmac

Co týden, to jeden zajímavý český startup. To je náplň rubriky, v níž vám představujeme aktuální projekty domácích průkopníků internetu. Tentokrát je tím startupem Pixmac, internetový obchod s fotografiemi, který se úspěšně dere mezi největší služby svého druhu pod vedením Vítězslava Války a pod dohledem Mitonu.
Přečtěte si více

Martin Kasa odhalil svůj nový startup Ticketon

Role "pouhého" angel investora Martina Kasu zřejmě přestala bavit a rozhodl se stát také startupistou. Jako investor a spolumajitel stojí za projektem Ticketon, který má ambice změnit český trh s prodejem vstupenek (a časem i trhy okolní). Druhou polovinou týmu je Viktor Mastník, dlouholetý ředitel digitální divize McCann-Erickson.
Přečtěte si více

Webnode investuje 1,5 milionu do českého startupu Survio.com

Společnost Webnode AG, provozovatel mezinárodně úspěšné služby Webnode.com, investuje 1,5 milionu korun do služby Survio.com. Ta umožňuje jednoduchou tvorbu internetových dotazníků či marketingových průzkumů a okamžité sledování on-line výsledků přímo v internetovém prohlížeči. Webnode získá ve společnosti Survio podíl 35 procent.