Aplikace Supernova Studio, používající umělou inteligenci pro vývoj aplikací, vyšla ve veřejné betě

Český startup Supernova Studio využívající umělou inteligenci k významnému usnadnění programování mobilních aplikací ve středu spouští veřejnou betu. Kromě toho startup, který jsme na TěchInternech vybrali jako nejlepší loňského roku, představil několik novinek.

V dubnu spustila Supernova Studio private betaverzi, teď v červnu nastal čas na public betu. „Podařilo se nám získat desítky pozitivních feedbacků, vydali jsme několik updatů a důkladně jsme otestovali celou Supernovu. V průběhu testování neustále pracujeme na vývoji,“ popisuje pro TyInternety COO startupu Oskar Kořístka.

V rámci private beta testování došlo k optimalizaci podle designů volně stažených z internetu a také ze zdrojů poskytnutých samotnými designéry. Konverze se tak podle svých tvůrců dostala téměř na stoprocentní úspěšnost.

Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák
Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák

„Přidali jsme podporu některých zásadních funkcionalit, vyladili layout, přidali celý nový animační engine, export kódu – nyní Supernova umí prakticky všechno, co programátor k vytváření UI potřebuje, navíc mnohem rychleji než jakékoliv jiné prostředí,“ popisuje Kořístka.

Jen pro připomenutí, cílem Supernovy je vytvořit nástroj šetřící desítky hodin práce vývojářů mobilních aplikací a mluví přímo o revoluci v jejich tvorbě. Programování aplikací ve zjednodušené podobě totiž probíhá tak, že vývojář dostane design a musí ho naprogramovat.

Ten sice může obsahovat třeba i 80 procent věcí specifických pro danou aplikaci, práce programátora je však pořád stejná – propojit design s kódem. Supernova by měla sama pochopit, co aplikace dělá, a na základě toho vytvořit kód včetně UI. Čím je design komplikovanější, tím je to prý pro Supernovu lepší – má totiž víc informací o tom, na co daná aplikace opravdu slouží.

Co všechno tedy Supernova dokáže? Podle postu od její tvůrců na Medium.com následující:

  • Přeměna návrhových vrstev na nativní součásti.
  • Component styling.
  • Vytváření navigačních řetězců.
  • Plně automatizovaná tvorba responzivních layoutů.
  • Tvorba základních i pokročilých animací.
  • Export kódů, projektů, fontů, UI a všeho, co uživatel potřebuje pro iOS, Android a (velmi brzy) taky React Native projekty.

S tím pomůže také posila týmu ze Spojených států. Jedná se údajně o hvězdného React Native programátora pracujícího na integraci do prostředí Supernovy. „React je nyní hot a my chceme jít s proudem a trochu tento hype využít,“ popisuje Kořístka.

Andrej Kiska: V takových řešeních je budoucnost programování

V nápadu vidí velký potenciál také Andrej Kiska, partner v Credo Ventures. „Myslím si, že v řešeních, jaké má Supernova, je budoucnost programování, tedy že za pomoci umělé inteligence se budou programy a aplikace psát samy. Řešení Supernovy jde přesně tímhle směrem, jelikož z designových návrhů na mobilní aplikaci je schopna samotnou aplikaci napsat sama,“ uvedl pro TyInternety syn slovenského prezidenta.

GIF animace v Supernově
GIF animace v Supernově

Hledání investorů zatím startup nechává na později. Poslední dva roky společnost fungovala díky implementování Supernovy na několik projektů, což umožnilo pokračovat ve vývoji a zároveň projektu poskytla validaci.

„Co se týče investic, tak finální rozhodnutí padne až podle toho, kolik uvidíme lidí v public betě. Pokud by jich tam bylo hodně, je možné, že bychom do ní nemuseli vůbec jít, nebo případně až později na velký ramp-up vývoje nebo akvizici,“ říká Jirka Třečák, CEO a CTO.

Public beta Supernovy bude k dispozici bezplatně, během této fáze má přijít také možnost předobjednání s výraznou slevou. Konečné rozhodnutí o zpoplatnění plné verze zatím nepadlo, pravděpodobně však půjde o model předplatného pro freelancery nebo týmy na úrovni kolem 20 dolarů měsíčně (450 korun).

A kdy přijde plná verze na trh? „Release přijde s vydáním některých nových funkcí, které se ještě musí dokončit, jako je React Native,“ dodává Třečák.

Total
0
Shares
Další články