Náš startup roku Supernova Studio (konečně) spouští betu a chystá se na investici

Supernova Studio, které jsme v Těch Internetech vybrali jako startup roku 2016, tenhle týden spustilo private betu. Její vydání bylo původně naplánováno již na loňské září, což znamená zpoždění oproti plánu o sedm měsíců. Zakladatelé startupu prý ale nechtěli nic podcenit.

„Nad launch date a naší strategií obecně jsme několikrát přemýšleli a někdy v průběhu října jsme si v našem týmu víceméně jednohlasně odhlasovali, že Supernova ještě není prime-time-ready. Jde přeci o systém, který je velmi komplikovaný a jehož potenciální uživatelé jsou náročnější než většina. Také prostor pro chyby je malý,“ vysvětluje důvody zpoždění Jirka Třečák, CEO.

Supernova je podle něj v betě již delší dobu, ale pouze pro velmi omezenou skupinu lidí, která je projektu velmi blízko, a navíc poskytla upřímný feedback. Koncem února pak ve vývoji tým dospěl do fáze, že se Supernovou mohlidělat věci, které si stanovil jako cíle.

Nepodlehli jsme nátlaku

„Nyní cítíme, že tento extra čas navíc se opravdu vyplatil, protože jsme postavili mnohem robustnější systém, na kterém v brzké době dokážeme představit ještě mnohem zajímavější možnosti, ať už pro designéry nebo programátory – a o kterých budeme všechny již brzy informovat. Někdy se opravdu vyplatí nepodlehnout nátlaku a produktu věnovat kolik je potřeba, i za cenu takového zdržení,“ říká Třečák.

Supernova Studio je totiž opravdu složité. Využívá umělou inteligenci k významnému usnadnění programování mobilních aplikací. Zakladatelé startupu si stanovili velký cíl a mluví rovnou o revoluci – pomocí umělé inteligence chtějí ušetřit nemalou část práce programátorů.

Máte zájem se do private bety zapojit i vy? Můžete tak udělat přímo na webu Supernovy nebo na mailu team@supernova.studio. Feedback pak můžete poskytnout přímo v aplikaci přes odkaz na Slack, nebo vložit issue na Github.

Kolik místa je pro zájemce k dispozici? „Dali jsme si záležet, aby byly naše interní systémy připravené na jakékoliv množství uživatelů – takže teoreticky nejsme limitováni žádným číslem. Je však pravdou, že sběr feedbacku od uživatelů trvá a musí být zpracován postupně a hlavně pečlivě, takže existuje hranice, přes kterou nepůjdeme, byť jsme jí zatím nedosáhli a jsme otevření zvát další lidi, kteří se ještě přihlásí,“ uvedl Třečák

Teď je Supernova ve stovkách pozvaných uživatelů. „Do konce closed bety očekáváme že toto číslo ještě několikrát poroste (uživatele máme v plánu zvát po vlnách, první již odešla – podle toho, jak budeme logisticky feedback zvládat). Primárním úkolem uzavřené bety je získat co nejvíce různorodých designů, na kterých můžeme systém odladit, a abychom už pouze stavěli nové features na dobře vybudovaném základě.“

Programování aplikací ve zjednodušené podobně probíhá tak, že vývojář dostane design a musí ho naprogramovat. Může obsahovat třeba i 80 procent věcí specifických pro danou aplikaci, práce programátora je ale pořád stejná. Propojit design s kódem.

Supernova sama pochopí, co aplikace dělá, a kód včetně UI vytvoří na základě toho. Čím je prý design komplikovanější, tím je to pro Supernovu lepší. Má totiž víc informací o tom, na co opravdu slouží.

„Průlom, který jsme udělali, je v tom, že program sám dokáže pochopit, na základě pattern recognition, image recognition a machine learning, co ta mobilní aplikace dělá. Bez téhle znalosti nemůže vědět, že je tam tlačítko. Pro něho je to jenom text, nebo jenom obrázek,“ vysvětluje Třečák.

Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák
Vlevo Oskar Kořistka a Jirka Třečák

Investice na obzoru

Kdy tedy dojde k ukončení testování bety a Supernova vstoupí na trh v plné verzi? „Jelikož jsme vyvíjeli náš systém pod pokličkou opravdu dlouho, closed betu neočekáváme nikterak dlouhou, jde o to, kolik dalších funkcí v naší pipeline budeme chtít ještě před vydáním stihnout a jak dobrá bude zpětná vazba od uživatelů, tak jako tak bychom rádi v průběhu léta otevřeli Supernovu každému a víceméně vše tomu podřizujeme,“ popisuje Třečák.

Poučen ohledně stanovování termínů veřejně pro média již konkrétnější být nechce. Předběžné datum ve startupu mají, ale sdělí jej nejdříve s vydáním veřejné bety, což je pro tým momentálně stěžejní.

Testování bety zároveň pro Supernovu přináší i větší možnosti financování. „V posledních pár měsících jsme podnikli pár schůzek s velice zajímavými a známými investory. Musíme přiznat, že se nám daří budovat si dobré jméno a Supernova se líbí. Vzájemně jsme se dohodli na tom, že v jednání budeme pokračovat, až bude Supernova dostupná k testování a podaří se nám získat nějakou zpětnou vazbu. A to pro nás nastává nyní,“ popisuje Třečák.

Jak dále dodává, strategie a způsob vývoje týmu zatím umožňuje fungovat i bez investorů, ale přemýšlí nad způsoby, jak vývoj podstatně urychlit, a to ať s investicemi, nebo jinými cestami.

Progres: Až pět hodin spánku denně

Díky vydání uzavřené bety se navíc dvojice zakladatelů (Supernovu společně s Třečákem založil Oskar Kořístka, COO) plánuje i lépe vyspat. Během našeho posledního rozhovoru se kluci chlubili, že spí jen čtyři hodiny denně.

„Se spánkem jsme se trochu polepšili, obzvláště teď s vydáním closed bety máme možnost trochu oddechu, takže na pět hodin se už určitě dostaneme,“ říká Třečák s úsměvem.

Ten ale na tváři neměli celou dobu vývoje, s vydáním bety souvisí taky poměrně velký fuckup. „Věděli jsme, že jedno architekturální řešení nebylo nejštastnější, pozůstatek z nejrannějších verzí Supernovy, ale protože je to startup, tak se tyto věci řeší, až jsou potřeba,“ popisuje Třečák.

A dodává: „Problém nastane, když jsou potřeba o půl roku později, a všechny ostatní systémy jsou na tom již závislé. Pár litrů monsteru a asi 2 týdny jsou samozřejmě lékem na každý takový problém, ale od té doby se řeší problémy on-spot, protože už si je nemůžeme s naší komplexitou dovolit upravovat.“

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Máte zahraniční ambice? Silicon Valley Startup Camp nesmíte minout

Americká organizace US MAC zaměřená na podporu firem, které mají zájem uspět v USA i jinde ve světě, pořádá v Praze bootcamp pro české projekty. Kromě tří intenzivních dnů s americkými investory a mentory je možné dostat se až na několik měsíců do programu v Silicon Valley a získat vydatnou podporu při budování obchodních kontaktů.