Náš startup roku oslavuje první rok: Jak se daří GoodAI

Během léta oslavil startup GoodAI vyvíjející umělou inteligenci první rok od doby, kdy byl veřejně představen. Nám se projekt líbí – a hlavně, v Těch Internetech si myslíme, že potřebujeme být s umělou inteligencí zadobře. GoodAI jsme taky vyhodnotili jako startup roku 2015. Jak se mu daří a co má v merku?

Co je vlastně umělá inteligence podle vlastní definice GoodAI (AI = Artificial Intelligence)? Představte si ji jako „softwarový program schopný učit se, adaptovat se, být kreativním a řešit problémy.“

Marek Rosa společnost založil, aby si splnil svůj dětský sen – za který se mu před dvaceti lety smáli. Dnes se nesměje již nikdo. Marek do fungujícího projektu investoval deset milionů dolarů, které si sám vydělal, a teď je hodlá rozmnožit.

„Misí GoodAI je vyvinout všeobecnou umělou inteligenci, co nejrychleji jak to jde, abychom pomohli lidstvu a pochopili vesmír,“ zní hlavní cíl startupu sídlícího na pražském Karlíně. Tohle chce zvládnout 30 lidí.

V posledním roce GoodAI představilo mimo jiné svůj vlastní soundtrack pro vývojáře umělé inteligence. I pokud umělou inteligenci nevyvíjíte, pusťte si jej alespoň při čtení tohoto článku. Během jeho psaní tato hudba výrazně přidala na dramatičnosti a důvěře v budoucnost lidstva.

Mapa učení

Za posledních dvanáct měsíců se třicetičlenný tým Marka Rosy soustředil zejména na plán výzkumu a vývoje, takzvanou roadmapu. „Roadmapa začala jako téměř okrajový projekt, avšak důležitost strategického přehledu oblasti AI se rychle ukázala zjevná. Pomůže nám efektivněji vybírat směr výzkumu a zredukuje komplexnost vývoje těchto směrů,“ uvádí Marek Rosa.

Roadmapa obsahuje uspořádaný seznam dovedností a schopností, tedy milníků při vývoji, které je potřebné překonat na cestě k umělé inteligenci. Vývoj umělé inteligence má probíhat jako výchova malého dítěte až do dospělého člověka. To znamená: když se má tato inteligence něco naučit, musí se to dít od nějakého začátku, určité schopnosti nebo znalosti, na které se dá stavět zas jiná. A tak nabírá složitější a složitější, až ji nerozeznáte od člověka. Tedy, pokud se nepodíváte…

Roadmapa zatím není úplně dokončena a tedy ani veřejně dostupná. GoodAI ji plánuje představit v nejbližších měsících (což už ovšem nějakou dobu sibuje).

Něco (téměř) hmatatelného od GoodAI?

První aplikací startupu se stal Brain Simulator. Díky němu mohla odborná veřejnost i laici zdarma programovat a zkoušet vyvíjet umělý mozek. A pak ho taky testovat, vizualizovat procesy a umělou inteligenci přimět učit se z vlastních chyb. Cílem je vyvinout takovou, která je chytrá, flexibilní, učenlivá jako člověk, a navíc použitelná v jakémkoliv odvětví. Jak to funguje, si přečtěte v našem dřívějším článku o startupu.

Startup ovšem zatím představil AI Roadmap Institute – iniciativu zaměřenou na porovnávání a studium různých forem umělé inteligence. Jejím cílem je nabídnout jednoduchou grafickou podobu aktuálních vědeckých poznatků ohledně umělé inteligence, společně s upozorněním na podobnosti a rozdíly mezi různými roadmapami. Zdůrazňuje tak i podporu vědecké obce, ostatní může jejich řešení inspirovat, nebo taky mohou nabídnout nová řešení.

S roadmapou souvisí i definování rámce – frameworku. Dokument o něm „popisuje, jak inteligenci chápeme a poskytuje nástroje pro studium, měření a testování různých dovedností a schopností.“

Roadmap GoodAI
Roadmap GoodAI

Přichází Arnold!

GoodAI se během posledního roku věnoval nejenom definicím a určování konkrétního plánu, co ještě musí splnit. Po stopách loni představeného Brain Simulator představil pokračování v podobě Arnold Simulator.

„Je to softwarová platforma designovaná pro rychlé prototypování systémů AI s vysoce dynamickými neutrálními topologiemi sítě. Software nabídne nástroje pro náš výzkum a vývoj, zároveň je ale navržen na vysoký výkon a je transparentně škálovatelný na velké shluky počítačů,“ říká Marek Rosa o produktu. Slouží prý jako ideální platformu pro transformaci teoretické myšlenky startupu v praktickou implementaci s hmatatelnými výsledky.

arnold simulator

V rámci svého byznysu startup představil GoodAI Consulting, firmu využívající nejnovější poznatky umělé inteligence a její implementaci pro dosažení maximálních výsledků firem nebo organizací.

„GoodAI Consulting začalo, protože jsme čelili vysoké poptávce pro nejmodernější know-how našich výzkumných pracovníků,“ uvádí startup. Klienti budou mít přednostní přístup k hlavnímu týmu vývojářů a výsledkům jejich výzkumu.

V společnosti ale mysleli i na vzdělávání. Konkrétně umělé inteligence. Projekt School for AI má naučit umělou inteligenci učit se a pomoci s jejím rozvojem. Nejdříve se na základě daného programu naučí dovednosti a schopnosti, na které by jinak musela přijít sama. Pak na řadu přichází její tréning, aby tyto dovednosti a schopnosti plně pochopila v praxi a naučila se s nimi pracovat.

V tom se již začíná podobat na klasické vzdělávání pro lidi. Měli bychom se bát, že nás jednou umělá inteligence přemůže a převezme nadvládu nad světem? Pravděpodobně ne, díky vzdělávání totiž „můžeme do AI vtisknout pozitivní lidské vlastnosti, které budou užitečné pro budoucí výměnu hodnot (mezi AI a lidmi) – jeden z hlavních aspektů bezpečnosti AI.“

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP desítka celebrit masivně investujících do technologií

Ashton Kutcher a Tyra Banks v těchto dnech uzavřeli další vlnu financování do nákupní galerie TheHunt.com. A zdaleka nejsou jediní, kdo věří online startupům natolik, že do nich po nemalých částkách investují. Sestavili jsme desítku nejaktivnějších celebrit investujících do startupů. Nechybí Justin Bieber, Justin Timberlake ani Lady Gaga nebo Bono.
Přečtěte si více

Známe program Startup Summit 2015 – vystoupí ředitelé korporací, investoři i zakladatelé úspěšných startupů

Konference Startup Summit 2015 si dala za úkol propojit osobnosti z velkých firem se startupy a navázat oboustranně prospěšnou spolupráci. Na právě zveřejněném programu naleznete známá jména velkého byznysu, například Tomáše Budníka (generální ředitel O2) nebo Andreu Hepnerovou (výkonná ředitelka českého SAPu). Kromě nich se můžete těšit na panelové diskuze s investory a zakladateli, řízený networking nebo na Startup Summit Pitch.