Náš startup roku oslavuje první rok: Jak se daří GoodAI

Během léta oslavil startup GoodAI vyvíjející umělou inteligenci první rok od doby, kdy byl veřejně představen. Nám se projekt líbí – a hlavně, v Těch Internetech si myslíme, že potřebujeme být s umělou inteligencí zadobře. GoodAI jsme taky vyhodnotili jako startup roku 2015. Jak se mu daří a co má v merku?

Co je vlastně umělá inteligence podle vlastní definice GoodAI (AI = Artificial Intelligence)? Představte si ji jako „softwarový program schopný učit se, adaptovat se, být kreativním a řešit problémy.“

Marek Rosa společnost založil, aby si splnil svůj dětský sen – za který se mu před dvaceti lety smáli. Dnes se nesměje již nikdo. Marek do fungujícího projektu investoval deset milionů dolarů, které si sám vydělal, a teď je hodlá rozmnožit.

„Misí GoodAI je vyvinout všeobecnou umělou inteligenci, co nejrychleji jak to jde, abychom pomohli lidstvu a pochopili vesmír,“ zní hlavní cíl startupu sídlícího na pražském Karlíně. Tohle chce zvládnout 30 lidí.

V posledním roce GoodAI představilo mimo jiné svůj vlastní soundtrack pro vývojáře umělé inteligence. I pokud umělou inteligenci nevyvíjíte, pusťte si jej alespoň při čtení tohoto článku. Během jeho psaní tato hudba výrazně přidala na dramatičnosti a důvěře v budoucnost lidstva.

Mapa učení

Za posledních dvanáct měsíců se třicetičlenný tým Marka Rosy soustředil zejména na plán výzkumu a vývoje, takzvanou roadmapu. „Roadmapa začala jako téměř okrajový projekt, avšak důležitost strategického přehledu oblasti AI se rychle ukázala zjevná. Pomůže nám efektivněji vybírat směr výzkumu a zredukuje komplexnost vývoje těchto směrů,“ uvádí Marek Rosa.

Roadmapa obsahuje uspořádaný seznam dovedností a schopností, tedy milníků při vývoji, které je potřebné překonat na cestě k umělé inteligenci. Vývoj umělé inteligence má probíhat jako výchova malého dítěte až do dospělého člověka. To znamená: když se má tato inteligence něco naučit, musí se to dít od nějakého začátku, určité schopnosti nebo znalosti, na které se dá stavět zas jiná. A tak nabírá složitější a složitější, až ji nerozeznáte od člověka. Tedy, pokud se nepodíváte…

Roadmapa zatím není úplně dokončena a tedy ani veřejně dostupná. GoodAI ji plánuje představit v nejbližších měsících (což už ovšem nějakou dobu sibuje).

Něco (téměř) hmatatelného od GoodAI?

První aplikací startupu se stal Brain Simulator. Díky němu mohla odborná veřejnost i laici zdarma programovat a zkoušet vyvíjet umělý mozek. A pak ho taky testovat, vizualizovat procesy a umělou inteligenci přimět učit se z vlastních chyb. Cílem je vyvinout takovou, která je chytrá, flexibilní, učenlivá jako člověk, a navíc použitelná v jakémkoliv odvětví. Jak to funguje, si přečtěte v našem dřívějším článku o startupu.

Startup ovšem zatím představil AI Roadmap Institute – iniciativu zaměřenou na porovnávání a studium různých forem umělé inteligence. Jejím cílem je nabídnout jednoduchou grafickou podobu aktuálních vědeckých poznatků ohledně umělé inteligence, společně s upozorněním na podobnosti a rozdíly mezi různými roadmapami. Zdůrazňuje tak i podporu vědecké obce, ostatní může jejich řešení inspirovat, nebo taky mohou nabídnout nová řešení.

S roadmapou souvisí i definování rámce – frameworku. Dokument o něm „popisuje, jak inteligenci chápeme a poskytuje nástroje pro studium, měření a testování různých dovedností a schopností.“

Roadmap GoodAI
Roadmap GoodAI

Přichází Arnold!

GoodAI se během posledního roku věnoval nejenom definicím a určování konkrétního plánu, co ještě musí splnit. Po stopách loni představeného Brain Simulator představil pokračování v podobě Arnold Simulator.

„Je to softwarová platforma designovaná pro rychlé prototypování systémů AI s vysoce dynamickými neutrálními topologiemi sítě. Software nabídne nástroje pro náš výzkum a vývoj, zároveň je ale navržen na vysoký výkon a je transparentně škálovatelný na velké shluky počítačů,“ říká Marek Rosa o produktu. Slouží prý jako ideální platformu pro transformaci teoretické myšlenky startupu v praktickou implementaci s hmatatelnými výsledky.

arnold simulator

V rámci svého byznysu startup představil GoodAI Consulting, firmu využívající nejnovější poznatky umělé inteligence a její implementaci pro dosažení maximálních výsledků firem nebo organizací.

„GoodAI Consulting začalo, protože jsme čelili vysoké poptávce pro nejmodernější know-how našich výzkumných pracovníků,“ uvádí startup. Klienti budou mít přednostní přístup k hlavnímu týmu vývojářů a výsledkům jejich výzkumu.

V společnosti ale mysleli i na vzdělávání. Konkrétně umělé inteligence. Projekt School for AI má naučit umělou inteligenci učit se a pomoci s jejím rozvojem. Nejdříve se na základě daného programu naučí dovednosti a schopnosti, na které by jinak musela přijít sama. Pak na řadu přichází její tréning, aby tyto dovednosti a schopnosti plně pochopila v praxi a naučila se s nimi pracovat.

V tom se již začíná podobat na klasické vzdělávání pro lidi. Měli bychom se bát, že nás jednou umělá inteligence přemůže a převezme nadvládu nad světem? Pravděpodobně ne, díky vzdělávání totiž „můžeme do AI vtisknout pozitivní lidské vlastnosti, které budou užitečné pro budoucí výměnu hodnot (mezi AI a lidmi) – jeden z hlavních aspektů bezpečnosti AI.“

Total
0
Shares
Další články