Nájem bez kauce: Dodomo chce změnit systém nájemných kaucí a zprostředkovávat desetinu z nich v republice

Nájemníci nemusí platit kauci v hotovosti a majitelé mají zároveň jistotu, že budou pokryty případné dluhy a že nájemce je solidní a nikde nedluží. Služba, která funguje běžně v Německu nebo Anglii, odstartovala v České republice. Dodomo tak chce změnit systém fungování nájemních kaucí – a ambice rozhodně nemá malé.

Když má nájemník během stěhování zaplatit ještě měsíční – nebo někdy i tříměsíční – nájemné jako kauci, představuje to zbytečný finanční výdej navíc. Pro pronajímatele jde o jistotu rychlé hotovosti, která je k dispozici. To, že by měli kauci pronajímatelé v Česku dle zákona úročit a pak vrátit i s úrokem, přitom dělá jen málokdo.

A právě proto v tuzemsku vznikla služba Dodomo. Ta nahrazuje běžnou hotovostní kauci a pronajímateli ručí do výše tří měsíčních nájmů, nebo do výše 150 tisíc korun.

Certifikace nájemců a garance pronajímateli

Jak služba funguje? „Nájemce zadá do formuláře na webu základní osobní data. Na základě těchto informací bude nájemci vystaven certifikát, který je v případě kladného hodnocení důkazem toho, že se jedná o důvěryhodného člověka, který není například v exekuci, nebo nikde nedluží. Solidní nájemce je totiž dle našeho průzkumu mezi pronajímateli a makléři považován za to nejdůležitější,“ popisuje Tomáš Rákosník, jeden ze zakladatelů služby.

K prověření budoucího nájemce se podle vyjádření Dodomo používá celá řadu zdrojů –centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, katastr nemovitostí, obchodní rejstřík nebo databáze dlužníků zdravotních pojišťoven.

Po získání certifikátu může nájemce požádat o takzvanou Dodomo garanci. „To je vlastně ta kauce, kterou nemusí nájemce platit v hotovosti, ale naše firma se místo něj majiteli bytu nebo pronajímateli zaručí, že uhradí případné dluhy, které nájemce nezaplatí a vzniknou na základě smlouvy,“ uvádí dále Rákosník.

Majitel bytu může o čerpání této garance žádat buď prostřednictvím formuláře na webu, nebo emailu či telefonního čísla. Peníze pak bude mít na účtu zpravidla následující pracovní den. Nájemce má ovšem povinnost vrátit uhrazenou částku na účet Dodomo, čímž je motivován se o byt řádně starat jako v případě běžné kauce.

Ambice je 10 procent ze všech poskytnutých kaucí v republice

Za samotnou službu platí nájemce, a to 15 procent z dohodnuté garance (pokud je nájemné 12 tisíc a majitel se s nájemcem domluví na dvouměsíční kauci, služba vyjde na 3 600 korun). Pronajímatel nebo realitní makléř za službu neplatí nic.

„Věříme, že služba má potenciál zcela změnit systém fungování nájemních kaucí. Chápeme, že na začátku bude třeba všechny strany v procesu (nájemce, pronajímatele, makléře) spíše edukovat. Ve střednědobém horizontu věříme, že může být 1 z 10 kaucí poskytnutá ve formě naší služby,“ popisuje ambiciózní plány Rákosník.

Aktuálně Dodomo navázalo úzkou inzertní spolupráci s portály jako sreality.cz, realitymix.cz a v ostravském regionu s inzertním serverem Avizo.cz, zprostředkovaně inzeruje také na Bezrealitky.cz. Firma zároveň jedná s potenciálními partnery z řad pojišťoven.

O zájem ze strany nájemců se Dodomo neobává – během prvního týdne evidoval desítky registrací, což firma považuje za dobrý start, který předčil očekávání. „Naším cílem do budoucna je vytvořit pro majitele bytu, nájemce i realitní agenty platformu, která bude sloužit k ucelené správně nájmů a pomůže předcházet nájemním sporům, případně umožní jejich rychlé a férové řešení,“ doplnil Milan Rákosník, bratr Tomáše, který položil ideový základ projektu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Clipsan

Online video má podle některých odhadů během pár let tvořit 90 procent veškerých dat přenášených internetem. A nejde zdaleka jen o virální videa, ale také třeba manuály, reklamy, součásti firemních projektů a podobně. Otázkou je, kdo se o všechno to video postará? I na tomto trhu má nyní Česká republika svoje želízko v ohni.