Na The Europas zářili čeští NextStories s nástrojem na hledání článků

Přes tisíc návštěvníků berlínského vyhlášení evropských technologických cen The Europas sledovalo i jeden český úspěch. V kategorii Best CEE Startup, zahrnující všechny přihlášené projekty ze střední a východní Evropy, zvítězila služba NextStories.

Po listopadovém vítězství Futurelytics na Seedcampu máme další důvod k radosti. Na soutěži The Europas se prosadil tým NextStories s nástrojem pro jednoduché zobrazení přehledu článků s podobnou tématikou, jaké se věnuje článek, který v danou chvíli prohlížíte. A to i proti poměrně zajímavým konkurentům, mezi které patřil třeba druhý infogr.am. Ten umožňuje lidem zdarma vytvářet, vkládat a sdílet vizuálně zajímavé infografiky bez nutnosti spolupráce s grafikem, stačí jen mít vlastní data.

NextStories podle vlastních slov přináší “nový způsob, jak brouzdat po zpravodajských webech a blozích”. Uživatel se nemusí registrovat ani nic instalovat či nastavovat, pouze si z webu přetáhne bookmarklet do svého prohlížeče. Kdykoliv při kliknutí na bookmarklet se přímo nad danou stránkou zobrazí nabídka posledních článků z podobně zaměřených webů jako je ten, který uživatel v tu chvíli prohlíží, a to v přehledné vizuální mapě ve stylu Pinterestu. Více viz vysvětlující video:

Za celým projektem stojí tým steps2next, který už v roce 1997 zakládal server Auto.cz (prodáno Axel Springer během let 2007 až 2010). Následně se rozhodl zkoušet další věci, jako například právě NextStories  nebo další zajímavou službu Talkino. Systém zatím funguje pár měsíců a je optimalizován pro nejpopulárnější anglicky píšící weby, kterých je nyní asi tisíc, a také pro nejznámější české obsahové stránky. Službu tedy můžete využít buď v angličtině na nextstories.com, nebo v češtině na nextstories.cz.

“The Europas jsou prestižní věc, ale jestli nám to v něčem pomůže, to teprve zjistíme. Zatím nás hřeje pouze dobrý pocit ze zpětné vazby od VC a dalších lidí, které jsme tam potkali. Uvažujeme o spojení s naším dalším projektem talkino.com/talkino.cz, který zase přes bookmarklet umožňuje diskutovat nad jakoukoliv stránkou s možností filtrovat nekompatibilní uživatele díky kolaborativnímu filtrování. Jedná se určitý způsob ‘curated comments’. Představte si takový způsob diskuze na iDnes nebo Novinkách, to by byla úleva,” řekl k úspěchu Ondřej Bobal.

Zatím jsou NextStories financovány z vlastních zdrojů a obchodní model nabídne vydavatelům i menším blogerům placenou možnost umístit své články na top pozice v rámci nabídky relevantních zdrojů, tedy něco jako AdWords pro články.

Kompletní výsledky The Europas včetně odkazů na vítěze i všechny startupy, které se probojovaly do shortlistu, najdete na theeuropas.com/shortlists. Celkem se přihlásilo nebo bylo uživateli nominováno přes tisíc projektů z celé Evropy, přičemž shortlist vybírala porota složená z investorů, technologických blogerů a podnikatelů. Ti potom také zvolili vítěze každé kategorie.

Total
0
Shares
Další články