Na Google Glass už budou za rok čekat i české aplikace

Brýle, které poslouchají na slovo. Předchůdce technologie, kterou jsme záviděli Terminátorovi. Google Glass se dostanou na pulty obchodů příští rok a aplikace pro ně vznikají už v předstihu, a to i v Česku.

První Google brýle si do Česka přivezli pánové z eMana. V půlce června dorazily k vývojáři Martinu Pelantovi, který je získal na konferenci I/O.  Musel je sice zaregistrovat na svého amerického strýce, ale nejchytřejší brýle na světě byly doma a začaly přípravy na vývoj aplikací. “Momentálně jednáme s partnerem o velké marketingové aplikaci s globálními ambicemi,” říká Tomáš Čermák z eMana s tím, že dál nesmí ani naznačovat. Každopádně nepůjde o aplikaci pro běžné uživatele, ale naopak míří do byznysu.

Inmite už ladí bankovní aplikaci pro většinu českých bank. První pokusy už mají za sebou z Hackathonu, který proběhl v TechSquare hned po letošním Startup Summitu. Tomáš Vondráček a Petr Dvořák tam během pár hodin rozchodili aplikaci pro Fio Banku. Dvořák by rád do aplikace zakomponoval placení pohledem na QR kód.


Nakupování s Google brýlemi s aplikací pr Fio banku. (Zdroj: Inmite)

A to není všechno. “Kromě bankovní aplikace připravujeme i českou verzi aplikace Foursquare, abychom klientům mohli ukázat možnosti nové technologie,” říká Barbora Petrová z Inmite. Firma podle ní počítá s tím, že Google Glass mohou změnit způsob, jakým pracují chirurgové nebo hodináři.

Experimentální fanouškovskou aplikaci vyvíjí podle serveru Ingressia Alex Studnička. Onlinovka Ingress je založena na augmentované realitě a plnění úkolů v reálném světě, do něhož se promítá svět virtuální. Brýle jsou proto pro hraní úplně ideální.

Co přijde dál?

Pro brýle se už postupně předělávají i úspěšné aplikace z běžných zařízení s Androidem. Konverze aplikací do různých forem bude asi s nastupujícím internetem věcí čím dál tím důležitější a větší byznys. Přeci jenom do roku 2020 má být k internetu připojeno kolem dvaceti miliard zařízení.

Kromě aplikací a srandiček se už objevují také nápady, jak využít brýle v průmyslu. Třeba Americké Dito už připravuje službu, která dokáže porovnat 3D model stavby s reálnou stavbou, což by ve výsledku mohli ocenit nejen stavbyvedoucí, ale kontrolovat zedníky by mohli i samotní majitelé bytů a nových domů.

Vyvíjíte taky aplikaci pro Google Glass? Dejte nám vědět. Jsme moc zvědaví, jak si naši vývojáři v tomhle nové světe povedou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Socialbakers

Co týden, to jeden zajímavý český startup. To je náplň rubriky, v níž vám představujeme aktuální projekty domácích průkopníků internetu. Tentokrát se podíváme na zoubek analytikům ze Socialbakers, kteří kvůli Facebooku museli nedávno opustit původní název Facebakers. Svého chlebodárce si přesto nemohou vynachválit.