Na Google Glass už budou za rok čekat i české aplikace

Brýle, které poslouchají na slovo. Předchůdce technologie, kterou jsme záviděli Terminátorovi. Google Glass se dostanou na pulty obchodů příští rok a aplikace pro ně vznikají už v předstihu, a to i v Česku.

První Google brýle si do Česka přivezli pánové z eMana. V půlce června dorazily k vývojáři Martinu Pelantovi, který je získal na konferenci I/O.  Musel je sice zaregistrovat na svého amerického strýce, ale nejchytřejší brýle na světě byly doma a začaly přípravy na vývoj aplikací. “Momentálně jednáme s partnerem o velké marketingové aplikaci s globálními ambicemi,” říká Tomáš Čermák z eMana s tím, že dál nesmí ani naznačovat. Každopádně nepůjde o aplikaci pro běžné uživatele, ale naopak míří do byznysu.

Inmite už ladí bankovní aplikaci pro většinu českých bank. První pokusy už mají za sebou z Hackathonu, který proběhl v TechSquare hned po letošním Startup Summitu. Tomáš Vondráček a Petr Dvořák tam během pár hodin rozchodili aplikaci pro Fio Banku. Dvořák by rád do aplikace zakomponoval placení pohledem na QR kód.


Nakupování s Google brýlemi s aplikací pr Fio banku. (Zdroj: Inmite)

A to není všechno. “Kromě bankovní aplikace připravujeme i českou verzi aplikace Foursquare, abychom klientům mohli ukázat možnosti nové technologie,” říká Barbora Petrová z Inmite. Firma podle ní počítá s tím, že Google Glass mohou změnit způsob, jakým pracují chirurgové nebo hodináři.

Experimentální fanouškovskou aplikaci vyvíjí podle serveru Ingressia Alex Studnička. Onlinovka Ingress je založena na augmentované realitě a plnění úkolů v reálném světě, do něhož se promítá svět virtuální. Brýle jsou proto pro hraní úplně ideální.

Co přijde dál?

Pro brýle se už postupně předělávají i úspěšné aplikace z běžných zařízení s Androidem. Konverze aplikací do různých forem bude asi s nastupujícím internetem věcí čím dál tím důležitější a větší byznys. Přeci jenom do roku 2020 má být k internetu připojeno kolem dvaceti miliard zařízení.

Kromě aplikací a srandiček se už objevují také nápady, jak využít brýle v průmyslu. Třeba Americké Dito už připravuje službu, která dokáže porovnat 3D model stavby s reálnou stavbou, což by ve výsledku mohli ocenit nejen stavbyvedoucí, ale kontrolovat zedníky by mohli i samotní majitelé bytů a nových domů.

Vyvíjíte taky aplikaci pro Google Glass? Dejte nám vědět. Jsme moc zvědaví, jak si naši vývojáři v tomhle nové světe povedou.

Total
0
Shares
Další články