Na evropském trhu venture investorů převažuje poptávka nad nabídkou

Na rozdíl od USA, kde je venture investorů spousta a tak se investice dostane na mnohem více podnikatelů, v Evropě je investičních peněz relativně málo.

Na druhou stranu, tento menší objem kapitálu má ve výsledku pozitivní efekt z pohledu investorů. Díky tomu, že si mohou více vybírat, a investici tak dostanou jen ty nejlepší projekty, mají investoři při výstupu mnohem lepší výsledky vzhledem k výši investic a valuaci společností. Všeobecně pak evropský trh rizikového kapitálu vnáší do společností méně peněz a méně si jich také investoři odnesou při výstupu. Jinými slovy, při investici vloží investor méně peněz a cena společnosti je menší, ale při následném prodeji podílu je také cena společností nižší než v USA a absolutní příjem investora nižší; celkově ovšem oproti výši investice vydělá evropský investor více než americký. Studie od Earlybird, německé investiční společnosti, evropský venture capital trh navývá “trhem nakupujících”. Tedy trhem, který zvýhodňuje malý počet investorů oproti velkému počtu prostředky shánějících podníkatelů. Více, včetně podrobnějších statistik o výši investic v různých fázích vývoje společností a jejich návratnosti, jakož i o celkových objemech prostředků v této branži v Evropě a USA, v přiložené prezentaci:

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Challenge Weekend: 8 firem, 15 výzev a šance pro každého už tento víkend

Několik firem od startupů až po ty stamilionové vypsalo celkem 15 úkolů a vyzývá kohokoliv, ať už studenty, freelancery či ostřílené harcovníky z korporací, aby se k nim na víkend či jeho část přidali. Účastníci budou společně se zakladateli firem řešit rozmanité problémy jako zvolení správné růstové strategie, natočení promo videa nebo třeba sběr aplikačních logů z několika serverů do centrální databáze. Stačí si vybrat.