Mobilní aplikace pro lidi se schizofrenií ovládla Laboratoř Nadace Vodafone

Týmy, které v posledních měsících pracovaly na vypilování svého projektu v Laboratoři Nadace Vodafone, si můžou balit tašky do Silicon Valley. Vyrážejí tam v září na konferenci pro společensky prospěšné projekty Social Capital Markets. S nejlepšími vyhlídkami se zřejmě pojede tomu, který stojí za aplikací R-Itareps, která sleduje zdravotní stav lidí s psychózou. Stala se totiž vítězem Laboratoře Nadace Vodafone a tím i příjemcem 350 tisíc korun.

Část peněz použijeme na propagaci, protože o tématu chceme infromovat co nejvíce lidí. Něco půjde do dalšího vývoje aplikace, zbytek do týmu,” říká Iva Černá, koordinátorka projektu.

R-Itareps je jednoduchá mobilní aplikace, která je určena lidem s psychózou (schizofrenií). Program dokáže rozpoznat hrozící ataku nemoci celý měsíc před jejím propuknutím. Podle autorů se včasným zjištěním ataky dá ve zdravotnictví ušetřit téměř jedna miliarda korun ročně. Cílem aplikace je umožnit dlouhodobě a kontinuálně sledovat vývoj zdravotního stavu u takto nemocného člověka, a tím zamezit dlouhodobým opakovaným pobytům v psychiatrických léčebnách.

R-Itareps pracuje na úpravě aplikace pro potřeby komunitní péče, chce navázat partnerství s pojišťovnami a rozšiřovat marketing. Dřív fungoval na systému SMS – nemocní každý týden posílali zprávy o svém stavu doktorům. Projekt běží pod hlavičkou neziskové organizace Fokus v Českých Budějovicích.

Porota hodnotila společenský dopad projektů, stabilitu týmu, samotnou technologii a podnikatelské řešení jejího prodeje. „Spojení nápadu, šikovných lidí a komunikačních technologií dává základ pro to, aby projekty uspěly na trhu a pomáhaly lidem. Pro jejich úspěch je ale důležitý také nadnárodní rozměr a není lepšího místa z pohledu technologie než Silicon Valley,“ říká Jiří Švarc, prozatímní viceprezident pro technologie z Vodafone ČR. Zasedl v porotě společně s Janou Neupauerovou z Nadace Vodafone, Jiřím Knitlem z Open Society Fund, Martinem Paličkou z firmy Etnetera a Janem Kužníkem, šéfredaktorem portálu Technet na iDnes.cz.

Zástupci projektu R-Itareps a Jiří Švarc, prozatímní viceprezident pro technologie z Vodafone ČR.
Zástupci projektu R-Itareps a Jiří Švarc, prozatímní viceprezident pro technologie z Vodafone ČR.

Projekty za sebou mají sedm měsíců práce, ve kterých se týmy naučily pohybovat na trhu, finančně plánovat, testovat a řešit problémy cílové skupiny a zjišťovat její potřeby. „Nejdůležitější pro nás je, aby účastníci programu byli neustále v kontaktu se svojí cílovou skupinou a získávali individuální odbornou podporu podle toho, co aktuálně řeší, a jakým rizikům čelí,” říká koordinátor Laboratoře Roman Bojko.

Z původní dvacítky projektů nejvíc zaujala trojice, kterou Vodafone vyhlásil už v lednu. Druhé a třetí místo se o zájem v Silicon Valley popere společně s R-Itarepsem:

Lepší místo  – webová a mobilní aplikace s celorepublikovou působností, která umožní komukoliv vyfotit problém, nedostatek nebo nebezpečí ve veřejném prostoru a automaticky ho odeslat územně odpovědnému městskému úřadu, který podnět začíná řešit. Do zlepšení veřejného prostoru zapojuje i firmy.

Naviterier Conversation – mobilní konverzační navigační systém pro osoby se sníženou schopností orientace a navigace (nevidomí, vozíčkáři, senioři) postavený na generování popisu trasy na základě speciálně upravených mapových podkladů a dat teleasistenční služby (Navigační Centrum SONS).  Vyvíjí ho ČVUT.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

StartupYard oznámil svých devět startupů

Druhý ročník akceleračního programu StartupYard už zná svoje účastníky. "Na začátku jsem se obávali, zda potkáme alespoň pět dobrých startupů pro akcelerační program. Ale našli jsme tolik kvalitních týmů ze střední Evropy, že jsme nakonec přijali devět startupů," říká Nikola Rafaj. Které týmy to jsou?