Mizíte na léto pryč? Flatbook vám zaplatí nájem a vylepší byt

Flatbook slbuje pomoc majitelům bytů a domů, kteří například na léto odjíždějí do ciziny, ale dál musí platit nájem či hypotéku. Služba najde nájemníky a postará se o byt. Dokonce ho prý vrátí ještě v lepším stavu.

Startup Flatbook, který před dvěma lety založila parta dvacetiletých mladíků v Montrealu, se po prvních úspěších v Kanadě a USA rozhodl pro expanzi do Evropy. Jednou z vybraných lokalit je kromě Amsterodamu, Berlína, Paříže či Londýna také Praha a společnost už má v Česku první dva zaměstnance. Slibuje pomoc majitelům bytů a domů, kteří například na léto odjíždějí do ciziny, ale dál musí platit nájem či hypotéku.

Služba vznikla jako řešení problému, kterému musel čelit zakladatel Francis Davidson. Chtěl odjet z Montrealu na čtyři měsíce na dovolenou, ale nemohl si zároveň dovolit platit drahý nájem. Když neúspěšně zkoušel svůj byt na dobu cesty pronajmout, napadlo ho, že by ho mohl pronajímat lidem, kteří naopak do města v průběhu léta přijíždějí a hledají krátkodobé ubytování. A tak Francis změnil plány, v Montrealu zůstal, ke svému bytu si přibral další a úspěšně je přes léto pronajímal.

jizda2

Flatbook vlastně funguje jako správce vašeho bytu, zatímco jste pryč. Průběžně zajišťuje profesionální úklid, ve spolupráci s designérem umí interéry decentně zatraktivnit a především se stará o to, aby si na sebe jinak prázdné místnosti vydělávaly. Nájemníky hledá mimo jiné i skrze služby jako Airbnb nebo Booking.com. Výdělky do výše dohodnutého nájemného jdou majiteli bytu, všechno navíc je pak ziskem pro Flatbook.

V Česku bude služba pro letošní rok fungovat pouze přes léto, od 1. června do konce září, a do správy by ráda získala desítky bytů. Stejně začínala i v Kanadě, byť dnes už na tamním trhu funguje celoročně. Regionální manažer si od majitele převezme byt, uschová cennosti a byt pojistí. Následně na něj bude osobně dohlížet a ideálně ho po příjezdu vrátí v ještě lepším stavu, než v jakém ho převzal. Za první dva roky takto služba vynesla majitelům bytů nájemné přesahující 500 tisíc dolarů, protože je ale Flatbook ještě velice mladý, dál velmi rychle roste – za poslední rok o 800 procent a na stejné tempo cílí i letos.

mapka

Pro svou evropskou expanzi zvolil Flatbook postup, který připomíná šíření Airbnb nebo Uberu. V jednotlivých městech hledá místní zástupce, kteří se zpovídají evropskému koordinátorovi. V Česku je manažerem Luboš Kulhánek, který na inzerát odpověděl teprve před necelým měsícem. Jednotlivé pobočky podle Kulhánka mají poměrně velkou autonomii a je jen na nich, jakou strategii si na základě obecných doporučení centrály vymyslí a jaké výdaje si obhájí.

 

Total
0
Shares
Další články