Miton se spojuje se startupem z ČVUT Rossum. Spolu naučí počítače číst

Miton si našel dalšího slibného partnera – společnost Rossum, projekt, který založili tři světově uznávaní uznávaní experti na umělou inteligenci z ČVUT. Startup pracuje na tom, aby počítače rozuměly dokumentům. Aktuálně je učí poznávat a chápat faktury.

Miton ve startupu získal třetinový podíl. Zakladatelé vlastní majoritní podíl akcií. Dalším společníkem je StartupYard, který pomohl odstartování business myšlenky.

Internetový cirkus teď do firmy kromě peněz investuje i zkušenost s budováním technologických firem a bude se také aktivně podílet na společných projektech v oblasti umělé inteligence. “Ve firmách, do kterých investují, jsou zároveň aktivními spolutvůrci produktů. Jejich historie ukazuje, že právě tento přístup je velmi přínosný a my věříme, že velmi pomůže i nám,” říká Tomáš Gogár ze společnosti Rossum.

Aktuální projekt Rossumu – čtení faktur – má velký potenciál. Faktur se každý den na světě vytvoří více než miliarda. Rossum chce být světovou jedničkou v získávání a zpracování dat z nich. Má ulehčit hlavně velkým společnostem a jejich účetním a finančním oddělením. Navíc zajistí třeba to, že faktury jsou přístupné a použitelné okamžitě.

Do týmu Rossum patří Petr Baudiš, který před třemi lety začal pracovat na projektu, jež se stal nejlepším open-source softwarem na odpovídání otázek na světě. Vedle něj Tomáš Gogár, držitel ocenění IBM za nejlepší českou mobilní aplikaci, a Tomáš Tunys, který spolupracoval s Microsoft Research. Za Miton bude do projektu aktivně zapojen Ondřej Raška, který se poslední roky zabývá obchodními příležitostmi v oblasti deep learningu.

Ondřej Raška (Miton), Petr Baudiš (Rossum), Tomáš Gogár (Rossum), Nikola Rafaj (Startup Yard), Tomáš Tunys (Rossum).
Ondřej Raška (Miton), Petr Baudiš (Rossum), Tomáš Gogár (Rossum), Nikola Rafaj (Startup Yard), Tomáš Tunys (Rossum).

“Sešel se špičkový tým s obrovskou tržní příležitostí. To vše navíc v pravý čas, kdy technologie hlubokých neuronových sítí přepisují zavedené obory,“ chválí si investici Ondřej Raška, zakládající partner Mitonu.

Společně se věnují výzkumu směřujícímu k praktickému využití hlubokých neuronových sítí na získávání informací z dokumentů tvořených lidmi. Mohou to být například vědecké články, webové stránky či jakékoli jiné dokumenty.

Rossum funguje na bázi umělé inteligence a učí stroje číst podobným způsobem, jako to dělají lidé. Porozumí tak struktuře a sémantice celého dokumentu.

Miton naposledy vstoupil do služby Ulovdomov.cz. Drží podíl v řadě společností a působí v osmi státech Evropy. Podrobněji o jeho aktivitách za 15 let existence píšeme zde.

Total
0
Shares
Další články