Microsoft Ventures v Berlíně nedávají peníze, ale šanci na německém trhu

Na bývalém pomezí dvou světů se v listopadu rozjel první globální akcelerátor v Berlíně. Microsoft Ventures momentálně vychovává svou první várku startupů, které jsou zrovna v polovině svého čtyřměsíčního pobytu. V té příští už mohou být i Češi.

Berlínský prostor v pátém patře budovy na ulici Unter den Linden svou polohou připomíná pražskou Wayru. Ve větším centru snad být ani nejde. Akcelerátor ale stejně jako Wayra nemá také žádné konkrétní zaměření. “Hledáme technologické startupy zaměřené na byznys, s tím můžeme pomoci. Mediální nebo jiné projekty musíme odkázat na specializované akcelerátory, jako třeba provozuje Axel Springer,” vysvětlil CTO MS Ventures Accelerator Kai Jäger.

Nové kolo se otevře ještě do prázdnin a je dost pravděpodobné, že do něj zasáhnou i české strartupy. “Ve spolupráci s Czech ICT Aliancí můžeme nasadit jeden vybraný startup přímo do finálového kola výběru,” vysvětluje Martina Poláková z Microsoftu. To už je významná pomoc, protože do akcelerátoru se v prvním kole hlásilo víc než 350 startupů z celého světa. “Ve finále už se vybírá jen z poslední dvacítky, takže je přibližně padesátiprocentní šance na přijetí,” komentuje situaci šéf Aliance Michal Zálešák.

Ačkoliv je berlínské páté patro zastřešeno Microsoftem, využívání technologií Microsoftu ale není úplně nutné. “Samozřejmě nikoho nenutíme k tomu, aby svůj produkt kvůli nám portoval na naše technologie, ale samozřejmě je to lepší,” tvrdí Jäger. V akcelerátoru je to také znát, počítače mají na víku většinou svítící jablko a z mnoha monitorů svítí aplikace od Googlu.

kai jager microsoft ventures

Testovací pitch si do Berlína přijelo nanečisto vyzkoušet i pár českých startupů. Jako nejnadějnější projekty se pro Microsoft Ventures ukázaly firmy Targetty, Jobote a realPad. Jinými slovy byznysová řešení – plánovací systém pro podniky, pomůcka pro HR  a tabletová aplikace pro realitní makléře. Kdo z nich to nakonec opravdu v Berlíně zkusí naostro se ještě neví.

“Chtěli jsme si to vyzkoušet, byla to moje první návštěva v zahraničním akcelerátoru,” říká zakladatel realPadu Marián Škvarek. Sám ale přiznává, že by pro ně berlínská zkušenost byla asi zajímavá, nicméně nereálná. “Máme už v Česku dost rozjetých akcí a nemůžeme je na čtyři měsíce poslat k ledu,” vysvětluje s tím, že ale stále hledají globálního partnera, na jehož platformu by mohli využít a následně i využít kanály velkých firem. “Zatím nejdál jsme v jednání se Salesforce,” dodává Švarek.

Šance pro zkušené

Aliance chce v rámci nového programu Global Start vybrané startupy právě na přijímačky do berlínského akcelerátoru připravit. Hlásit se mohou firmy, které nefungují déle než tři roky a zatím nejsou zainvestované za víc než jeden milion dolarů. “Budeme s nimi pracovat individuálně a hledáme především dospělé startupy, jejichž zakladatelé mají nějaké zkušenosti,” dodává Zálešák. Berlínské dobrodružství totiž není pro ty, kteří to nemyslí vážně.

“Přijatým startupům nedáváme žádné peníze, myslíme si, že to není zdravé. Dostanou ale prostor a podporu, díky které si peníze seženou sami,” vysvětluje Jager s tím, že 85 procent z absolventů programu Microsoft Ventures získalo po Demo Day investici průměrně ve výši půl milionu dolarů. “Pokud žádné peníze nezískají, bude problém asi někde jinde,” dodává Jäger.

Do Berlína tak musí přijatý startup vyrazit v podstatě na vlastní pěst. Stejně jako třeba Bert z holandského Attaching. “Pronajali jsme si byt za 900 euro a žijeme ze svých úspor. Máme ale skvělé přítelkyně a manželky, které nás podporují a jezdí za námi,” vysvětluje CTO startupu, který chce vyřešit věčný problém s posíláním velkých příloh především v korporátním prostředí malých e-mailových schránek.

Přesun do německé metropole ale nemusí být úplnou samozřejmostí pro starší podnikatele. “Pokud by to vyšlo, tak bych to opravdu vážně zvažoval, musel bych to ale nějak vymyslet s rodinou,” komentuje Jan Zajíc z Targetty. Jeho firma vyvíjí cloudový systém pro obchodní plánování a zaměřuje se především na střední firmy. “Mohlo by nám to významně pomoci při expanzi na nové trhy. A mentoři se zkušenostmi z Německa by se nám samozřejmě hodili,” dodává Zajíc.

Aliance chce shánět peníze

Právě s touto alternativou chce pomoci ICT Aliance. “Uvědomujeme si, že typ startupů, které chceme podpořit,  mohou být limitováni třeba rodinou, a tak pro ně může být odjezd na čtyři měsíce bez příjmu náročný,” vysvětluje Zálešák a představuje model, který pro tuzemské účastníky svého programu připravili. “Můžeme pomoci při hledání investora, který startup finančně podpoří, a to díky našemu doporučení, ale i díky tomu, že čtyři měsíce v akcelerátoru Microsoftu může zvýšit hodnotu firmy,” tvrdí Zálešák.

Global Start přitom není poslední akce ICT Aliance pro rozjeté startupy. “Ve spolupráci s US MAC teď probíhá akce Techmatch,” popisuje Zálešák akci, na které brněnské Invea Tech a Safetica otevírají své srdce a prezentují své pokroky velkým americkým bezpečnostním firmám.

Total
0
Shares
Další články