Microsoft otevřel třetí inovační centrum a domlouvá peníze z globálních fondů

I české startupy v rámci světa Microsoftu se mohou brzy dočkat investice z venture fondů legendárního softwarového kolosu. Třetí Innovation Center se po Hradci Králové a Brně otevře v Praze ve spolupráci s firmou WBI.

Za novým centrem stojí v podstatě také startup. “Před čtyřmi lety jsme naší firmu vymysleli a zpočátku jsme i nabírali lidi v jedné kavárně na Chodově,” tvrdí šéf WBI  Robert Paskovský. Teď už mají víc než stovku zaměstnanců a chtějí pomáhat začínajícím firmám.

Úspěšní žadatelé budou sedět v TechSquare a budou moci využívat kromě podpory WBI a Microsoftu i školení a rady od lidí ze StartupYardu a iCollege. “Jsme na začátku a nemá ceny vymýšlet znovu něco, co už funguje, proto jsme se domluvili s úspěšnými projekty startupové komunity,” dodává Paskovský.

Do tří let by chtěl Paskovský a jeho tým pod vedením Jiřího Košťála vychovat třicet úspěšných startupů, především z oblasti software a cloudu. Zároveň by rádi prosadili jeden až dva týmy do finále Imagine Cupu. Tím už prošlo pět tisíc českých studentů.

Inovační projekty Microsoftu zatím fungují v Brně a Hradci Králové. Jihomoravské je zakomponované do služeb JIC a to hradecké spolupracuje s místním Technologickým centrem. “Zatím jsme vychovali tři až čtyři úspěšné startupy, které získaly investici. Jsme malé město, ale daří se nám získávat i lokální investory,” komentoval situaci na hradecku manažer tamního centra Jiří Štěpán.

Microsoft se ale kromě software pro startupy bude snažit přivést do Česka i peníze ze svých globálních fondů. “Zatím jsoupo světě tři centra Microsoft Ventures. To nejbližší máme v Berlíně a momentálně navazujeme kontakty, abychom mohli nabídnout našim startupům i finanční podporu,” vysvětluje šéfová českého Microsoftu Biljana Weber.

Chceme usnadnit podnikání

Jak Microsoft, tak CzechInvest, který tedy myšlenku pražského centra podporuje víceméně jen morálně, protože z evropských peněz do hlavního města peníze téct nemohou, je servis pro začínající firmy důležitý. Zvlášť v době, kdy celá Evropa bojuje s nezaměstnaností absolventů.

Konkurenceschopnost české ekonomiky klesla a tohle může být podle  cesta, jak to zlepšit. CzechInvest zatím v krajích podpořil  75 inovačních a inovativních center. “Z našeho průzkumu vyplynulo, že čtyřicet procent firem, které v těchto centrech působí by bez nich vůbec nezačalo fungovat,” vysvětluje Magdalena Štokmanová, ředitelka odboru konkurenceschopnosti.

Centra sází hlavně na studenty, ti ale často naráží na to, že je školy na podnikání nepřipraví. “Z našeho velkého průzkumu vyplynulo, že třeba v Brně jsou nejméně podnikaví studenti z fakult a oborů, které mají v názvu slovo podnikání,” tvrdí Michal Hrabí z brněnského JIC a dodává, že právě lidé z ekonomických fakult jsou spíš vedeni k fungování v korporacích.

Total
0
Shares
Další články