Mayfair Assets, nový hráč na poli startupů, hodlá v následujících letech investovat až 250 milionů korun

Minulý týden se na Startup World Cup & Summit sešlo mnoho více či méně známých tváří. Z pozice generálního partnera se ovšem na celé akci podílela firma Mayfair Assets, která je na tomto poli nováčkem. To by se ale mělo brzy změnit, protože o Mayfair Assets v nejbližších letech zřejmě hodně uslyšíme…

Na Těch internetech jsme se v srpnu s pořadateli Startup World Cup & Summit bavili o tom, proč taková akce vlastně vznikla a jaké mají očekávání. Jejich hlavní mise – propojování startupové scény – se pak skutečně proměnila v realitu, protože do pražské Lucerny dorazilo více než 1 100 účastníků.

Příležitost ve velikosti SWCS vycítil také investiční holding Mayfair Assets, který sice disponuje velmi rozličným a rozsáhlým portfóliem aktivit, ale oblast startupů dosud spíše míjel. A to se má nyní změnit. Slovenští investoři se rozhodli, že chtějí ve startupovém světě v následujících letech investovat 10 milionů eur, což je více než 250 milionů korun.

Matej Majerčák (vpravo) z Mayfair Assets předává cenu startupu StethoMe

Důkazem, že to Mayfair Assets myslí vážně, byla jedna z cen, která se předávala právě na SWCS. Matej Majerčák, který v holdingu působí jako Investment Board Member & Partner, předával startupu StethoMe certifikát na investici, která se může vyšplhat až na 100 tisíc dolarů. Polský technologický startup se nakonec stal se svým chytrým digitálním stetoskopem pro domácí užití také celkovým vítězem Startup World Cupu.

Pro Mayfair Assets to má být navíc skutečně jen začátek významnější investiční aktivity do nadějných startupů, a tak jsme se právě Mateje Majerčáka ptali na podrobnosti, co můžeme očekávat.

Akci s evropským dopadem Startup World Cup & Summit jste se rozhodli podpořit rovnou z pozice generálního partnera. Nejen v České republice vás ovšem dosud ve světě startupů prakticky nikdo neznal. Co vlastně je Mayfair Assets a kdo za tím stojí?

Jsme investiční holding s diverzifikovaným portfóliem aktiv. Máme bohatý track record v oblasti Advisory a Real Estate Development a aktivně vyhledáváme příležitosti se skrytým investičním potenciálem v rámci Private Equity a Venture Capital, a to napříč středoevropským prostorem. Zmapování investičních příležitostí na poli Venture Capital je přirozeným vyústěním vývoje na trhu a naším upřímným zájmem o inovace.

Po několika diskuzích v rámci našeho networku jsme pochopili, že Startup World Cup & Summit je aktuálně v rámci našeho regionu platforma s největším počtem přihlášených startupů. Zároveň jsme se také ocenili dlouhodobou vizi projektu, jeho napojení na klíčové účastníky scény a misi spojovat a přinášet skutečně přidanou hodnotu v podobě smysluplných inovačních projektů.

Máme tedy brát vaše zapojení do SWCS jako první signál vašeho aktivního vstupu do světa startupů, mladých firem a investic do nich?

Rozhodně ano. Aktivně řešíme partnerství na bázi Joint Venture s několika Venture Capital subjekty v rámci CEE. Výsledek a další konkrétní kroky bychom rádi oznámili do konce roku 2017. Zároveň už nyní mapujeme trh a vyhledáváme atraktivní investiční příležitosti mezi startupy právě v tomto regionu. Chceme jim pomáhat růst a nabídnout naše know-how, které mohou využít ve vlastní prospěch. V následujících třech letech máme ambici proinvestovat 10 milionů eur.

Kanceláře máte v Bratislavě, Praze i Londýně. Chcete se věnovat především českým a slovenským projektům, nebo vás zajímá celý svět?

Startupy z definice nerespektují státní hranice, nerespektují často ani klasické byznysové hranice. A právě ta odvaha se nám líbí. Přirozeně začínáme tam, kde máme nejbohatší network, a to je v regionu CE, respektive v EU. Právě v zemích regionu střední Evropy plánujeme skautovat první projekty.

Co od vás můžeme ve startupovém světě čekat. Chcete působit jen jako VC, nebo se plánujete zapojit více a poskytovat i nějaký mentoring?

Chceme přinášet smart money. Máme zkušenosti s mezinárodními transakcemi v rámci Private Equity i Mergers & Acquisitons, což nám dává konkurenční výhodu oproti některým klasickým VCs. Navíc hledáme v tuto chvíli partnera, se kterým chceme stavět celý ekosystém podpory startupů – od místa přes mentoring, mediální podporu a další…

Vaše pole působnosti je opravdu široké. Proč tedy zrovna startupy? Jaké jsou vaše hlavní očekávání?

V posledních měsících jsme obdrželi několik výzev, abychom investovali do inovativních startupů, případně scaleupů. Technologický talent v oblasti střední Evropy a rostoucí zájem o startupy nás přesvědčil, abychom rychle naskočili do tohoto rozjetého vlaku. I proto jsme zvolili „fast-track přístup“ a zapojili jsme se jako generální partner do Startup World Cup & Summit.

Na SWCS jste si vybrali jako první investiční příležitost polský startup StethoMe, který zároveň vyhrál celou soutěž. Co si od toho slibujete a co mohou ve StethoMe vedle investice čekat od vás?

Máme bohaté zkušenosti s medical segmentem, které bychom chtěli v projektu zúročit. StethoMe má perfektní tým a jasnou vizi i velký potenciál k tvorbě globálního produktu na bázi datové analytiky a my máme pocit, že je dokážeme posunout blíž k jejich vysněné ambici – dodat StethoMe Bluetooth stetoskop do každé domácnosti, podobně jako teploměr.

Total
0
Shares
Další články