Martin Konop (Rockaway): Díky lepší škálovatelnosti byznysu vznikají ambicióznější projekty než dřív

Startupy jsou čím dál více mezinárodní, častěji se věnují oblasti deeptech a současně nastal posun ve škálovatelnosti jejich byznysu. Díky tomu vznikají ambicióznější projekty než dřív, říká v rozhovoru Martin Konop, nová posila na pozici Project Lead investičního fondu Rockaway.

Konop strávil tři roky v private equity firmách Genesis Capital a Hartenberg Capital, kde byl přímo zodpovědný za akvizice v rámci regionu CEE. Více než rok pak strávil na pozici finančního ředitele v technologickém startupu Keastone. V něm dohlížel na finanční strategii, řízení společnosti a staral se o chod v San Francisku, Praze a indickém Bangalore.

V rámci seriálu o aktuálních trendech ve startupovém světě jsme na Těchinternetech oslovili nejznámější venture kapitálové fondy se šesticí otázek. V předcházející epizodě nám odpovídali Petr Podola a Jan Foret ze C2H Equity, stojící mimo jiné za INCOMMING Ventures.

Vidíte v posledních letech nějaký posun v rámci fungování nebo zaměření českých startupů?

Velkou změnou je nadnárodní využívání HR zdrojů, například programátoři fungující pro české startupy na dálku z Asie (Indie, Hongkong) nebo jiných evropských států (Rumunsko, Španělsko, Velká Britínie). Dnes už je mezi zakladateli a managementy běžný mezinárodní rozměr. Buď přímo jejich samotným složením, nebo mají členové minimálně zkušenost ze zahraničí a přináší širší perspektivu a know-how.

Současně nastal posun ve škálovatelnosti byznysu, což začaly startupy mnohem více řešit a díky tomu vznikají ambicióznější projekty než dřív. Také se objevuje čím dál více projektů týkající se DeepTechu, tedy umělé inteligence, strojového učení, rozšíření a virtuální reality nebo blockchainu.

Martin Konop

Pozorujete, že se startupy, které vám posílají poptávky na investici, v průběhu let spíš zlepšují, nebo zhoršují, co se týče kvality jejich byznys plánu nebo i jejich samotného nápadu?

Startupy přestaly podceňovat svou prezentaci a naučily se lépe prodat a udělat efektivní elevator pitch. Kvalita byznys plánu je hodně individuální, ale mít detailní excel model hned při úvodní komunikaci už je víceméně standard pro většinu seriózních startupů.

Přehodnocovali jste v posledních letech oblasti, na které se zaměřujete?

Kdybychom nereagovali na trendy a situaci na trhu, tak bychom byli špatní investoři. Samozřejmě tedy průběžně vyhodnocujeme, do čeho investovat. Nově se více soustředíme na DeepTech, FinTech, blockchain, marketplaces, TravelTech, e-commerceTech a projekty, které mají širší geografickou oblast (střední a východní Evropa a Rakousko, Německo a Švýcarsko) a řádově větší investice (Series A).

V čem je startupové prostředí v České republice jiné než v dalších zemích, kde investujete?

Tuzemský trh je relativně malý, což má svoje pro i proti. Startupy musí mít například ambice škálovat mezinárodně, protože československý trh většinou nestačí. Na druhou stranu třeba proximita v rámci startupové a VC komunity je celkem úzká. To znamená, že je lehčí se dostat k talentovaným lidem, investorům, advisorům a podobně. Stále nicméně platí, že VC počet i velikost investic jsou v Česku a celém CEE řádově o dost menší než například v regionu DACH, tedy Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Jaký druh startupů vám chybí, do kterého byste chtěli investovat? (Něco jako dream startup, který byste prostě nemohli odmítnout, případně oblast, které se nevěnuje dostatečná budoucnost.)

Jde určitě o investici do projektů typu Slack, tedy globální a virální SaaS byznys pro masový trh. Dále AI robotika a nové technologie v oblasti baterií a celkově ukládání energie.

Na základě čeho děláte risk analýzu? Které jsou nejdůležitější faktory, které při tom sledujete?

Faktorů je vždy více, seřazené podle priority vypadají takto: tým a jeho zkušenosti a motivace, tržní potenciál (timing, velikost, dynamika růstu), produkt a jeho udržitelná konkurenční výhoda, proof of concept (trakce, tržní feedback od zákazníků), bariéry pro vstup, robustnost byznys modelu, soft aspekty jako například schopnost hirovat a udržet talentované lidi a podobně.

Total
0
Shares
Další články