Martin Konop (Rockaway): Díky lepší škálovatelnosti byznysu vznikají ambicióznější projekty než dřív

Startupy jsou čím dál více mezinárodní, častěji se věnují oblasti deeptech a současně nastal posun ve škálovatelnosti jejich byznysu. Díky tomu vznikají ambicióznější projekty než dřív, říká v rozhovoru Martin Konop, nová posila na pozici Project Lead investičního fondu Rockaway.

Konop strávil tři roky v private equity firmách Genesis Capital a Hartenberg Capital, kde byl přímo zodpovědný za akvizice v rámci regionu CEE. Více než rok pak strávil na pozici finančního ředitele v technologickém startupu Keastone. V něm dohlížel na finanční strategii, řízení společnosti a staral se o chod v San Francisku, Praze a indickém Bangalore.

V rámci seriálu o aktuálních trendech ve startupovém světě jsme na Těchinternetech oslovili nejznámější venture kapitálové fondy se šesticí otázek. V předcházející epizodě nám odpovídali Petr Podola a Jan Foret ze C2H Equity, stojící mimo jiné za INCOMMING Ventures.

Vidíte v posledních letech nějaký posun v rámci fungování nebo zaměření českých startupů?

Velkou změnou je nadnárodní využívání HR zdrojů, například programátoři fungující pro české startupy na dálku z Asie (Indie, Hongkong) nebo jiných evropských států (Rumunsko, Španělsko, Velká Britínie). Dnes už je mezi zakladateli a managementy běžný mezinárodní rozměr. Buď přímo jejich samotným složením, nebo mají členové minimálně zkušenost ze zahraničí a přináší širší perspektivu a know-how.

Současně nastal posun ve škálovatelnosti byznysu, což začaly startupy mnohem více řešit a díky tomu vznikají ambicióznější projekty než dřív. Také se objevuje čím dál více projektů týkající se DeepTechu, tedy umělé inteligence, strojového učení, rozšíření a virtuální reality nebo blockchainu.

Martin Konop

Pozorujete, že se startupy, které vám posílají poptávky na investici, v průběhu let spíš zlepšují, nebo zhoršují, co se týče kvality jejich byznys plánu nebo i jejich samotného nápadu?

Startupy přestaly podceňovat svou prezentaci a naučily se lépe prodat a udělat efektivní elevator pitch. Kvalita byznys plánu je hodně individuální, ale mít detailní excel model hned při úvodní komunikaci už je víceméně standard pro většinu seriózních startupů.

Přehodnocovali jste v posledních letech oblasti, na které se zaměřujete?

Kdybychom nereagovali na trendy a situaci na trhu, tak bychom byli špatní investoři. Samozřejmě tedy průběžně vyhodnocujeme, do čeho investovat. Nově se více soustředíme na DeepTech, FinTech, blockchain, marketplaces, TravelTech, e-commerceTech a projekty, které mají širší geografickou oblast (střední a východní Evropa a Rakousko, Německo a Švýcarsko) a řádově větší investice (Series A).

V čem je startupové prostředí v České republice jiné než v dalších zemích, kde investujete?

Tuzemský trh je relativně malý, což má svoje pro i proti. Startupy musí mít například ambice škálovat mezinárodně, protože československý trh většinou nestačí. Na druhou stranu třeba proximita v rámci startupové a VC komunity je celkem úzká. To znamená, že je lehčí se dostat k talentovaným lidem, investorům, advisorům a podobně. Stále nicméně platí, že VC počet i velikost investic jsou v Česku a celém CEE řádově o dost menší než například v regionu DACH, tedy Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Jaký druh startupů vám chybí, do kterého byste chtěli investovat? (Něco jako dream startup, který byste prostě nemohli odmítnout, případně oblast, které se nevěnuje dostatečná budoucnost.)

Jde určitě o investici do projektů typu Slack, tedy globální a virální SaaS byznys pro masový trh. Dále AI robotika a nové technologie v oblasti baterií a celkově ukládání energie.

Na základě čeho děláte risk analýzu? Které jsou nejdůležitější faktory, které při tom sledujete?

Faktorů je vždy více, seřazené podle priority vypadají takto: tým a jeho zkušenosti a motivace, tržní potenciál (timing, velikost, dynamika růstu), produkt a jeho udržitelná konkurenční výhoda, proof of concept (trakce, tržní feedback od zákazníků), bariéry pro vstup, robustnost byznys modelu, soft aspekty jako například schopnost hirovat a udržet talentované lidi a podobně.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP desítka celebrit masivně investujících do technologií

Ashton Kutcher a Tyra Banks v těchto dnech uzavřeli další vlnu financování do nákupní galerie TheHunt.com. A zdaleka nejsou jediní, kdo věří online startupům natolik, že do nich po nemalých částkách investují. Sestavili jsme desítku nejaktivnějších celebrit investujících do startupů. Nechybí Justin Bieber, Justin Timberlake ani Lady Gaga nebo Bono.