Mapovací Waze nakonec prý koupí Google za 1,3 miliardy dolarů

Když probíhala jednání o převzetí mezi izraelským mapovacím startupem Waze a Facebookem, leckoho mohla udeřit do očí projednávaná cena ve výši miliardy dolarů. Jak se ukazuje, ani to nebylo maximum. Waze aktuálně flirtuje s Googlem a podle úniků z těchto jednání by startup měl nakonec mít cenovku 1,3 miliardy dolarů.

Jednání mezi Facebookem a izraelským startupem Waze nepřinesly kýžené ovoce, a tak se své šance chopil Google. Ten Waze přeplatil o stovky milionů dolarů, alespoň pokud lze věřit izraelskému serveru Globes. Podle Globes jednání o akvizici Waze největším vyhledávačem dospěla k oboustranné shodě a byla úspěšně uzavřena.

Waze byl v minulosti v hledáčku Applu, který chtěl jeho technologie využít ke zdokonalení své mapové aplikace, a později Facebooku. Právě akvizice od největší sociální sítě byla minulý měsíc na spadnutí, obě společnosti se podle dostupných informací domluvily i na ceně. K převzetí ale nakonec nedošlo, protože Waze se odmítl stěhovat i se svými zaměstnanci do sídla Facebooku. Největší sociální síť totiž nakoupené společnosti obvykle ruší a jejich lidi si převádí do svých vlastních firemních prostor, s výjimkou Instagramu, který se pouze stěhoval do sídla Facebooku, ale i nadále funguje relativně nezávisle.

Google naopak má v Izraeli pobočku, a tak by si mohl dovolit nechat startup i nadále působit z této blízkovýchodní země (zprávy o tom, zda Waze zůstane kde je, nebo se bude stěhovat, nicméně nemluví). Navíc společnost Sergeye Brina a Larryho Page Facebook přeplatila, reportovaná cena je 1,3 miliardy dolarů.

Kromě toho, že Waze je skvělým doplňkem pro mapovací služby Googlu, které minimálně v globálním měřítku (tedy odhlédneme-li od místních lokálních konkurentů, kteří se specializují pouze na svůj region) jsou dnes na asi nejvyšší úrovni z celého trhu, s konkurenceschopnými soupeři vypočitatelnými na jedné ruce, je akvizice také způsobem, jak předejít pozdějšímu převzetí Waze některým z dalších možných zájemců.

O akvizici Waze mluvily během víkendu s odvoláním na své vlastní zdroje také New York Times, podle jejich verze příběhu ale nebyla ve chvíli publikace ještě jednání uzavřena a převzetí bylo pouze pravděpodobné.

Total
0
Shares
Další články