Mapovací Waze nakonec prý koupí Google za 1,3 miliardy dolarů

Když probíhala jednání o převzetí mezi izraelským mapovacím startupem Waze a Facebookem, leckoho mohla udeřit do očí projednávaná cena ve výši miliardy dolarů. Jak se ukazuje, ani to nebylo maximum. Waze aktuálně flirtuje s Googlem a podle úniků z těchto jednání by startup měl nakonec mít cenovku 1,3 miliardy dolarů.

Jednání mezi Facebookem a izraelským startupem Waze nepřinesly kýžené ovoce, a tak se své šance chopil Google. Ten Waze přeplatil o stovky milionů dolarů, alespoň pokud lze věřit izraelskému serveru Globes. Podle Globes jednání o akvizici Waze největším vyhledávačem dospěla k oboustranné shodě a byla úspěšně uzavřena.

Waze byl v minulosti v hledáčku Applu, který chtěl jeho technologie využít ke zdokonalení své mapové aplikace, a později Facebooku. Právě akvizice od největší sociální sítě byla minulý měsíc na spadnutí, obě společnosti se podle dostupných informací domluvily i na ceně. K převzetí ale nakonec nedošlo, protože Waze se odmítl stěhovat i se svými zaměstnanci do sídla Facebooku. Největší sociální síť totiž nakoupené společnosti obvykle ruší a jejich lidi si převádí do svých vlastních firemních prostor, s výjimkou Instagramu, který se pouze stěhoval do sídla Facebooku, ale i nadále funguje relativně nezávisle.

Google naopak má v Izraeli pobočku, a tak by si mohl dovolit nechat startup i nadále působit z této blízkovýchodní země (zprávy o tom, zda Waze zůstane kde je, nebo se bude stěhovat, nicméně nemluví). Navíc společnost Sergeye Brina a Larryho Page Facebook přeplatila, reportovaná cena je 1,3 miliardy dolarů.

Kromě toho, že Waze je skvělým doplňkem pro mapovací služby Googlu, které minimálně v globálním měřítku (tedy odhlédneme-li od místních lokálních konkurentů, kteří se specializují pouze na svůj region) jsou dnes na asi nejvyšší úrovni z celého trhu, s konkurenceschopnými soupeři vypočitatelnými na jedné ruce, je akvizice také způsobem, jak předejít pozdějšímu převzetí Waze některým z dalších možných zájemců.

O akvizici Waze mluvily během víkendu s odvoláním na své vlastní zdroje také New York Times, podle jejich verze příběhu ale nebyla ve chvíli publikace ještě jednání uzavřena a převzetí bylo pouze pravděpodobné.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Shrtn.co je první zkracovač, který vám dokáže i vydělat

Bylo jen otázkou času, než dojde ke spojení stále populárnějších zkracovačů URL odkazů s reklamou. Mladý startup Shrtn.co si za svou hlavní přednost vybral právě tuto oblast. Díky partnerství s velkými internetovými firmami umožňuje lidem jednoduše získávat peníze za to, když jimi zkrácené a zveřejněné odkazy povedou k prodeji zboží.
Přečtěte si více

Eduardo Saverin financuje startup, který kombinuje prodej virtuálního a reálného zboží

Spoluzakladatel Facebooku Eduardo Saverin, známý laické veřejnosti především díky filmu The Social Network mapujícím počátky Facebooku, pomáhá svou čerstvou investicí financovat velmi zajímavý projekt Crowdmob. Ten chce na základě nabídky slevových kupónů na kombinaci reálného a virtuálního zboží vybudovat síť uživatelů a obchodníků pro mobilní platby.