Máme nový crowdfundingový portál. Penězdroj pomůže i s kampaní. A nabízí taky sám sebe

HitHit a Startovač budou mít konkurenci. Nový crowdfundingový portál Penězdroj nabídne tři způsoby financování i poradenské služby. Autoři ho spustí 20. října a kromě dalších projektů nabídnou i desetiprocentní podíl v samotném Penězdroji za 500 tisíc korun.

Crowdfunding je jednoduchý, efektivní a rychlý způsob, jak získat kapitál pro projekty, a v Česku zažil za poslední rok pár slušných zářezů (vzpomeňme na Trabanty Dana Přibáně nebo DVTV) a celkově v něm podporovatelé posílají několik desítek milionů ročně.

Na tento trh chce vstoupit skupina crowdfundingových nadšenců (jak si sami říkají), kteří vedle pomoci se získáváním kapitálu mají v plánu být s autory projektů v užším kontaktu. „Naší vizí je pomáhat lidem realizovat dobré nápady,“ říká Jan Sedlák, ředitel Penězdroje, dříve pedagog na střední škole a organizátor eventů. „Zájemcům umožňujeme získat kapitál pro všechny druhy projektů včetně obchodních, kreativních, neziskových a charitativních,“ dodává.

Máte nápad? Lidé z Penězdroje pomůžou

Volit je možné ze tří způsobů financování: odměna, podíl nebo dar. Penězdroj se navíc neomezí jen na „vystavení“ projektu na webu, ale nabídne i návazné (nebo předcházející) služby, jako poradenství s přípravou projektu, kampaní a realizací. Rady poskytne zdarma, pomoc s byznysplánem nebo třeba natočení promovidea budou zpoplatněné.

Hlavní rozdíly od stávajících lídrů českého crowdfundingového trhu, HitHitu a Startovače, mají být kromě více druhů financování a komplexních doprovodných služeb také nízké poplatky u úspěšného projektu, a to v rozmezí 1 – 6 %.

Penězdroj tisková konference
O plánech Penězdroje hovoří zakladatelé Jan Sedlák a Tomáš Hejtmánek. Vlevo Jakub Mareš, jeden z autorů vyhlášené plzeňské Pecha Kucha Night, který přes Penězdroj bude vybírat finance na plánovaný TEDxPlzeň, který proběhne na jaře 2016. Foto: Tyinternety

Penězdroj se rozjede 20. října a mimo jiné nabídne i sám sebe: za 500 tisíc korun nabízí 10 % firmy s minimálním podílem za 2 500 Kč. Kromě toho bude v první vlně projektů připravovaný plzeňský TEDx nebo neurorehabilitační klinika Axon, v jednání jsou třeba komiksový časopis, lesní školka, skautský projekt nebo hudební klip. Celkem půjde při spuštění až o deset projektů.

Do pěti let 100 milionů a expanze do Evropy

Vedle samotného serveru má Penězdroj ambici vytvořit komunitu investorů a podporovatelů, kteří se budou vracet. I proto odhadují procento úspěšných projektů vyšší, než má stávající konkurence: „Očekáváme dvě třetiny úspěšných projektů,“ říká Tomáš Hejtmánek, jeden z investorů.

Za pět let by chtěl, aby Penězdroj obsloužil v ČR kolem 400 projektů za 100 milionů ročně. „Věřím, že sem přijde trend ze západu a že se nám i v Česku podaří udělat z crowdfundingu a oblíbený způsob financování,“ dodává. Ale ambice sahá i za hranice: během dvou let je v plánu spustit evropskou verzi služby pod značkou Fundhall.com.

penezdroj_demoweb

Crowdfunding čekají v Česku, zdá se, dobré časy. Jak jsme psali už na začátku roku, dalších vyzyvatelů je hned několik: Everfund láká na možnost investovat kromě peněz i svůj čas či odbornost, Raiffeisenbank představila své Odstartováno a vznikly i služby Katalyzátor a Vision Partners. Rockaway zase připravuje equity crowdfunding projekt Fundlift. Dál samozřejmě pomáhají s financováním i již zavedení KreativciSobě a Nakopni.mě.

Total
0
Shares
Další články