Luxusní taxikáři z Uberu získali od Google Ventures čtvrt miliardy dolarů

Luxusní taxíky Uber, vychytaná aplikace a spokojení zákazníci. Recept na získání pořádného rance peněz. Největší podíl na celkové rekordní sumě 361 milionů dolarů měli Google Ventures. Ti totiž v posledním kole financování přispěli víc než čtvrt miliardou.

Google Ventures šli za jasným cílem a nebáli se do Uberu nasypat šestaosmdesát procent svého třistamilionového ročního rozpočtu. David Drummond, jeden ze zakladatelů fondu měl ale jasno. A už sedí spolu s Davidem Bondermanem, zástupcem dalšího investora TPG Capital, v boardu firmy.

Uber je vlastně hlavně aplikace. A díky ní se dá objednat luxusní odvoz s řidičem v obleku za rozumné peníze a bez toho, abyste se na místě museli starat o placení. Každopádně pro firmu, která vyvíjí auta bez řidičů dává Uber smysl. A schvalují to i takoví démoni internetové scény jako je třeba Robert Scoble.

“Je to šíená částka. Ale Uber je nejlépe řízená společnost, co jsem kdy viděl. V Paříži nebo Sydney, všude tu práci řidiči milují. Zákazníci i zaměstnanci tu firmu prostě milují a společnost rychle expanduje po světě. Taková firma prostě nemohla vznknout před rokem 2010. Je to firma, která vznikla prostě v pravý čas,” komentuje investici a dodává, že investice má pro Google smysl u v kombinaci s Google Glass.

“Za pětadvacet let si nikdo nevzpomene na čtvrtmiliardovou investici, ale všichni budou objednávat taxíka pomocí brýlí. Navíc, pokud bude Uber řízený stejně jako v posledních třech letech, může z něj být firma velká jako třeba Nike nebo Apple,” možná se trochu zasnil Scoble.

Google má zainvestováno i v konkurenční službě SideCar, ale ta je nastavena spíš na sdílené cesty, a tak v tom firma nevidí střet zájmů. Uber, do kterého zatím investoři nasypali 411 milionů dolarů,  měl letos na jaře spadeno i na Prahu. Zatím ale z nástupu luxusního taxikaření ve stověžaté matičce sešlo.

via TC

Total
0
Shares
Další články