Lidé půjčí auta lidem. Vznikají nové carsharingy HoppyCar a SmileCar

Dosud české carshraringové služby půjčovaly zákazníkům hlavně automobily z vlastní flotily — podrobně jsme se na ně podívali zde. Nová aplikace HoppyCar na to jde jinak: nabídne k zapůjčení auta, která vlastní přímo lidé, a jsou k dispozici, když je zrovna nepotřebují. Nebude to jediná taková služba, sdílení aut přímo mezi lidmi nabídne i konkurenční služba SmileCar, která se představí během několika měsíců.

Půjčování věcí mezi lidmi, kteří se neznají, je vždy ošemetné, zvlášť, když jde o něco snadno rozbitelného, jako je automobil. Na druhou stranu u Airbnb vidíme, že to jde i s byty, a zahraniční příklady také dávají za pravdu, že carsharing mezi lidmi fungovat může.

Pojištění aut a hodnocení řidičů

Aplikaci HoppyCar vyvinuli v Creative Dock s Usertechem a k dispozici je zatím pro Android, iOS má být schválen v nejbližších dnech. Její autoři se nastavenými pravidly snaží snížit rizika půjčení vlastního auta na minimum.

Vůz je po celou dobu zapůjčení pojištěný (kvůli tomu si ho můžou půjčit řidiči až od 21 let), HoppyCar také nabídne hodnocení, podobně jako v Liftagu nebo Uberu. Zákazníci budou hodnoceni vlastníky aut, auta budou zase hodnocena zákazníky.

hoppycar_cars

Pokud uvažujete, že byste půjčovali své auto, neplatí žádné omezení stáří (jako u Uberu), půjčovat můžete jakýkoliv vůz, pokud je technický průkaz veden na vaše jméno. V kalendáři aplikace vyberete, kdy je auto k dispozici a každou poptávku od řidičů potom musíte potvrdit.

Zatím je v aplikaci přibližně 15 aut, jejich počet má ale růst, jak se budou registrovat noví majitelé, ochotní své auto půjčit. Ceny na den jsou ve stokorunách až tisícikorunách, podle modelu a stáří nabízeného auta.

Za pozornost stojí, že vedle novějších aut z roku 2015 (Volkswagen Up, Toyota Yaris) jsou v nabídce běžné 10 let, ale i 20 let stará auta. Nejlevněji nám HoppyCar nabídla půjčit Škodu Felicia Combi z roku 1998, a sice za 324 Kč na 24 hodin. Ceny se ale mění podle termínu a času. HoppyCar si z částky účtuje provizi 20 %.

SmileCar a ti další

HoppyCar ale nebude jediná takto koncipovaná služba. Podobně bude fungovat další připravovaný projekt SmileCar podporovaný fondem Leoše Novotného a tedy oficiálně zařazený pod Leo Express. Ten je momentálně ve fázi registrace vozového parku a spuštěný slibuje v nejbližších měsících.

smilecar_cover

Na podobném principu funguje i komunitní služba Sharujeme.cz, která nabízí ke sdílení 14 aut. Existují i další podobné platformy, třeba Pujcite.cz, kde v sekci auto-moto najdete momenálně dvě obytná auta a několik karavanů.

Pokud vás zajímají carsharingové firmy, které se zabývají sdílením vlastních aut, nikoli půjčováním mezi lidmi, v Česku působí tyto společnosti: Car4way, Autonapul, Ajo.cz a Emuj. Jejich podrobný popis i cenové srovnání si můžete přečíst tady.

Absolutní počty sdílených aut jsou ale zatím zanedbatelné. V březnu 2015 jezdilo v Česku podle asociace carsharingu 108 sdílených aut, v listopadu 2016 jsme jich napočítali 234. Jejich počet ale pořád roste.

Total
0
Shares
Další články