Kurzy Learn2Code startují v Česku, zamíří i do škol

Každý se může naučit vytvářet webové a mobilní aplikace a každý by to měl také zvážit. To je myšlenka slovenského projektu Learn2Code. Během několika let totiž bude Evropě chybět téměř milion IT specialistů a je potřeba s tím něco udělat. Kurzy budou nyní dostupné také Čechům, jednou z lektorských tváří projektu se stal i Lukáš Hurych.

Každý se může naučit vytvářet webové a mobilní aplikace a každý by to měl také zvážit. To je myšlenka slovenského projektu Learn2Code. Během několika let totiž bude Evropě chybět téměř milion IT specialistů a je potřeba s tím něco udělat. Kurzy kódování, programování a designu s důrazem na praktickou uplatnitelnost budou nyní dostupné také Čechům. Jednou z lektorských tváří projektu se stal i Lukáš Hurych, mnohým dobře známý díky projektům abdoc a Twisto.cz.

Kurzy pod hlavičkou Learn2Code absolvovalo již přes 5000 lidí a přibližně 40 % absolventů zůstává i díky úzké spolupráci s firmami pracovat v IT. V České republice jsou zatím několik měsíců dostupné online kurzy webdesignu Webrebel a zájem o ně se již téměř vyrovnal se Slovenskem. I proto se nyní chystá lokalizace stovek videí do češtiny. Rozšiřují se zároveň o nové moduly PHP+MySQL a Laravel, což celkem znamená více než dvě stovky dalších videí.

Novinkou jsou pak kurzy prezenční, stěžejní produkt Learn2Code. Tříměsíční program pro úplné začátečníky, čítající celkem 72 hodin, lze nyní absolvovat také v Praze a v Brně. Součástí je i možnost navázat stáží v konkrétní firmě a pomoc se získáním uplatnění nebo rozjezdem vlastního projektu. Kromě zajímavých českých lektorů je účastníkům k dispozici i více než stovka videoprůvodců.

I v internetové verzi kurzů jsou ale k dispozici instruktoři, kteří účastníkům ve větší či menší míře pomáhají překonávat problémy. Právě skuteční lektoři se totiž podle zkušeností Learn2Code ukázali jako klíčový faktor pro dokončení kurzů. Čistě online služby typu Codecademy mají až 90% míru nedokončení, protože většinu uživatelů odradí první těžké výzvy, se kterými si nevědí rady.

Čtení, psaní, kódování

Podobně jako česká iCollege zaměřená na online podnikání, která mimochodem trvá i podobně dlouho a stojí podobné peníze, snaží se být Learn2Code příležitostí pro ty, kdo chtějí držet krok s rozvojem technologií a internetu, ale z různých důvodů nenachází odpověď v tradičním vzdělávacím systému. Zároveň však autoři projektu chtějí podpořit hlubší výuku IT dovedností také přímo na školách.

„Méně než 30 procent žáků ve věku 10 až 15 let vyučují digitálně gramotní učitelé. Země jako Velká Británie, Irsko, Dánsko, Itálie nebo Estonsko přitom už zavedly digitální dovednosti do svých vzdělávacích osnov. Na Slovensku proto nyní testujeme projekt Webrebel do škol, kde se žáci učí dělat moderní webové stránky. Projekt začal koncem srpna a máme registrované desítky škol. Testujeme také programátorské kroužky pro děti. V Česku se této oblasti chceme začít věnovat začátkem příštího roku,“ říká jeho zakladatel Radovan Debnár.

A dodává, že základy programování budou brzy pro mnoho povolání stejně důležité, jako jsou dnes cizí jazyky nebo zvládnutí kancelářských programů…

learn2code

V Česku s Hurychem a Páleníkovou

V Praze se Learn2Code rozjede kurzem webdesignu, který začne 13. října a povede jej Lukáš Hurych. Ten spoluzaložil abdoc.net a byl u toho, když se z webového studia stal úspěšný tvůrce nástrojů pro webové vývojáře madebysource.com. Před rokem se pak dal dohromady s klauny z Mitonu (Slevomat, Heureka, Bonami a další) a začal pracovat na projektu Twisto.cz.

„Lukáš byl jasná volba z několika důvodů. Jednak jsou to jeho schopnosti a zkušenosti v oblasti webdesignu a také jeho startupové úspěchy, ať už je to CSS Hat nebo Twisto. Právě lidé, kteří chtějí v budoucnu podnikat na internetu, budou díky Learn2Code rozumět technické stránce svých projektů a zároveň si řadu věcí dokáží sami vytvořit bez nutnosti spoléhat na kohokoliv cizího,“ říká Debnár.

Druhý kurz věnovaný vizuálnímu designu se spustí 26. října a povede ho Linda Páleníková. Vystudovala fotografii a multimédia na FAMU a pracovala jako fotografka, grafička a kameramanka pro české i zahraniční společnosti. Momentálně působí v mezinárodní konzultantské firmě, kde se věnuji grafice, animaci a postprodukci videa. Další kurzy pak budou následovat.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Startup Druidly získal dvoumilionovou investici

Společnost Druidly, která vyvíjí platformu pro automatizovanou distribuci obsahu na mobilní telefony, tablety a počítače, získala počáteční investici ve výši 110 tisíc dolarů. Služba je zatím neveřejná, vstup na český a evropský mediální trh nicméně plánuje již koncem léta.