Komentář: Jak konečně dotáhnout klíčový IT projekt

Kdo neřeší nedostatek (drahé) IT kapacity, ať hodí kamenem. Biano, vyhledávač nábytku ze stáje investiční skupiny Miton, problém vyřešil vysláním IT týmu do krkonošských lesů.

Už několik měsíců jsme měli na stole byznysově klíčový projekt zrychlení webu. Přes veškerou snahu se nám s ním nedařilo pohnout, což frustrovalo nejen mě, ale i náš vývojový tým. A byli to právě vývojáři, kteří sami přišli s řešením: Zorganizují si týdenní offsite, kde budou pracovat jen na tomto jednom projektu.

Jejich návrh mi dával smysl. Projekt vyžadoval hodně soustředěné práce, která je v kancelářích dost obtížná, protože ti samí lidé řeší každodenní operativu, musí na meetingy, opravovat bugy a taky cestovat mezi pražskou a libereckou kanceláří. Dohodli jsme se proto na týdenním “rádiovém tichu”. Celý tým věděl, že vývojáři budou mít vypnutý Slack a nebudou číst e-maily.

Před odjezdem na útulnou krkonošskou chalupu jsme si s IT týmem sestavili checklist 70 bodů, které jsme chtěli během týdenního offsitu vyřešit. Díky dohodě o cílech jsem na akci vůbec nemusel být přítomný. Na místě tak byl kromě vývojářů jen švýcarský ovčák Bestie a králík Chico.

Samotný offsite probíhal velmi jednoduše. Přestěhovala se celá kancelář včetně monitorů a whiteboardů. Snídaně a večeře si tým chystal svépomocí, na oběd chodil do blízké restaurace a mezitím intenzivně “od 8 do 8” programoval. Večer byly na programu karty a deskovky (a pivo).

Jak to celé dopadlo?

Efektivita práce na offsitu byla trojnásobná oproti “běžným dnům v kancelářích”, což znamenalo odpracovaných 153 trello karet a hotových 67 ze 70 vytyčených úkolů. Celý projekt se za pouhý týden významně posunul, což se předtím měsíce nedařilo. Obrovský posun na projektu byla věc, ze které byli nejvíc nadšení i naši vývojáři.

Vím, že to, co popisuji, není žádná raketová věda, stejně jsem ale nadšený z výsledků. A ještě komentář od našeho CTO Ondřeje Nešpora: “Kromě pokroku na projektu offsite zlepšil vztahy mezi členy týmu. Náklady byly v porovnání s přínosy zanedbatelné.”

Komu bych něco podobného doporučil

Firmám, které pracují na “generačních projektech” a jejich vývoj současně řeší i operativu, což pak způsobuje pomalý pokrok na velkých projektech.

Co příště zachováme

100% focus na jedno téma

Každý programátor ví, jak náročné je přepínání mezi tématy a kontexty. Nekompromisní zaměření na jedno téma dramaticky zvyšuje efektivitu práce.

Odstranění distrakcí

Úzce souvisí s předchozím bodem. Komunikace na Slacku láká lidi, aby technickým lidem vypisovali svoje momentální nápady, dotazy nebo jim hlásili bugy. I když to jsou jednotlivě maličkosti, je to další vyrušení, které nutí přepínat kontexty a výrazně narušuje soustředení, a tím i efektivitu.

Účast celého IT teamu

Má to dva důvody. Jednak se netříští komunikace, ta je centralizovaná, protože jsou všichni v jedné místnosti. Druhak jsme zaregistrovali výrazný teambuildingový efekt.

Domácí mazlíčky

Jejich přítomnost vznikla z nutnosti a nakonec se ukázala jako velmi příjemné zpestření celé akce. Procházka se psem je skvělá relaxace mezi mentálně náročnými úkoly.

Co změníme

Vše budeme řešit s předstihem, aby jednotliví členové týmu nemuseli střídavě odjíždět kvůli dříve domluveným programům. A logicky, když plánujete s předstihem, máte větší výběr vhodných lokalit.

Pohlídáme si, že je na místě dostatečně velká pracovní plocha (zdánlivý, ale důležitý detail) – je potřeba mít na místě jednu velkou místnost, kam se vejde celý tým i s dostatečně velkými stoly.

Do programu naplánujeme večerní aktivity (výlet, sport…). Není možné celý den jen sedět na zadku a přemýšlet. Fyzická aktivita pomáhá. I programátorům :)

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Technologie na těle: musí fungovat a vypadat dobře. Rozhovor se Saphirio, kteří chtějí nakopnout svou budoucnost na Kickstarteru

Zaručeně nejozdobnější nositelná technologie, která se v Česku připravuje - to je projekt Saphirio. Dokazuje, že šperky můžou být cenné díky drahým materiálům, designu, ale i ve chvíli, kdy jsou (zatím) z plastu. Protože dokážou třeba "típnout" hovor poklepáním na náhrdelník nebo tak odeslat SMS a rozlišovat podle vibrování, kdo volá. Zní to zajímavě? O projektu i o tom, jak s podobnou záležitostí uspět v Česku i ve světě, jsme si povídali se zakladateli projektu: Marcelou Šimkovou a Michalem Zachariášem.