Klarity: Umělá inteligence, která vám řekne, jestli můžete podepsat smlouvu

Ondřej Antoš, český právník a absolvent Harvardu, stojí za velice zajímavým startupem s názvem Klarity. Antoš ve spolupráci se dvěma absolventy prestižní technické univerzity MIT vyvinul platformu, která za pomoci umělé inteligence analyzuje smlouvy. Uživateli pak okamžitě řekne, zda má takovou smlouvu rovnou podepsat, vyjednat si v ní nějaké změny či raději zajít k právníkovi. Klarity tak proces ověřování smluv extrémně urychluje a zlevňuje.

Když Ondřej Antoš svůj projekt v září představoval na půdě MIT, přišel na pódium s obrovským stohem papírů, aby ukázal, jak vypadá běžná smlouva. Na projektoru pak bylo vidět, že z desítek a stovek stran právnických formulací je důležitých v podstatě jen několik odstavců. Při schvalování smlouvy je ale samozřejmě potřeba kontrakt pečlivě projít celý. To obvykle zabere mnoho času a stojí mnoho peněz za právní služby.

V rámci své předchozí praxe v americké advokátní kanceláři v Praze se Antoš nekonečnými obchodními kontrakty denně dlouhé hodiny probíral. Proto přišel na myšlenku, zda by se tento proces nedal za pomoci moderních technologií usnadnit a zautomatizovat. Výsledkem je pak právě dnes již reálně fungující služba Klarity.

Klarity

Místo týdnů vteřiny

Běžně obchody probíhají tak, že obchodní zástupce firmy obdrží návrh smlouvy od potenciálního obchodního partnera a tu přepošle právním zástupcům firmy. Právníci pak smlouvu několik dní či třeba i několik týdnů prověřují, než se obchod může posunout dále.

„Ve smlouvě vás zajímá v podstatě jen několik klíčových položek, ale celý kontrakt je složitým labyrintem klauzulí,“ říká CEO Klarity Ondřej Antoš a dodává: „Rozhodli jsme využít umělou inteligenci, konkrétně algoritmy pro zpracování přirozeného jazyka, abychom proces prověřování smlouvy urychlili.“

Klarity je jednoduchá aplikace, do které stačí nahrát smlouvu a během několika desítek vteřin až minut získáte posudek, zda smlouvu podepsat, vyjednat si v ní změny, nebo kontrakt raději poslat právníkům. Software tedy ušetří mnoho času a zároveň mnoho peněz.

Robot na míru

Aplikace je vyvinuta tak, aby rozpoznávala klíčové pasáže, které mají být ve smlouvě přítomny. Zároveň kontroluje, zda v ní nic klíčového nechybí. Výsledkem analýzy je pak celkový „rizikový profil“ smlouvy a zároveň vyhodnocení jednotlivých klauzulí či dokonce jejich konkrétních částí. Systém je navíc přizpůsobován potřebám každého klienta. „Ptáme se našich klientů na jaké podmínky jsou ochotni přistoupit. Systém pak nakonfigurujeme podle preferencí každého konkrétního klienta,“ vysvětluje Antoš.

V současné době Klarity testuje a ladí svůj software a chystá se na expanzi. Prozatím se startup specializuje na jeden konkrétní druh smluv, a to na dohody o mlčenlivosti (NDA) pro softwarové společnosti. Klarity nyní pracuje se sedmi klienty, z nichž jeden ověřuje 500 smluv týdně, a startup je rovněž v pokročilém stádiu jednání s progresivní advokátní kanceláří ze Silicon Valley, která by produkt přímo nabízela svým klientům. Hlavním aktuálním cílem startupu je získat si důvěru klientů.

Zaměření na dohody o mlčenlivosti přitom není náhodné. Smlouvy typu NDA jsou těmi prvními, které jsou v rámci obchodů v oblasti softwaru podepisovány. Celkově se jich v rámci prodeje v USA uzavře okolo 60 milionů. Antoš proto věří, že Klarity takto může přinést okamžitý užitek. U kontraktů tohoto typu navíc přímo nejde o velké peníze a firmy jsou proto ochotné na nich automatizaci ověřovacího procesu vyzkoušet. Co se týče cenové politiky, klienti za Klarity zaplatí v závislosti na velikosti svého byznysu mezi 100 a 5 000 dolary měsíčně.

V nejbližších měsících mají do Klarity přijít další dva inženýři, kteří doplní stávající tým, a startup chce také získat další prostředky na provoz. Postupem času se pak má samozřejmě systém naučit pracovat i s dalšími typy smluv a Klarity má zamířit i do jiných odvětví. První na seznamu nových odvětví je oblast médií a zábavy, kde je podepisováno obrovské množství smluv, jež se ale od sebe svou podstatou a strukturou příliš vzájemně neliší.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Brněnský Unifer nabízí mentoring startupům i studentům

Centrum inovativní spolupráce UNIFER spojuje šikovné studenty a špičkové profesionály, kteří společně pracují na projektech od zadavatelských firem. Mentoring ale UNIFER nabízí i startupům a právě důrazem na mentoring od zkušených profesionálů se UNIFER chce odlišit od jiných podnikatelských inkubátorů.