Kiska: Venture kapitál v praxi na příkladu Credo Ventures

Poslední kousek ze série článků o startupování ve střední Evropě ale nejen to. Andrej Kiska se pomalu loučí a už se těší na další kolo.

„Myslím, že o teorii fundraisingu a venture investic jsem si už toho přečetl dost. Ale jak ve skutečnosti venture kapitál funguje? Jak se investoři rozhodnou, do čeho investovat, a jaká je logika za jejich myšlením?“

Toto je poslední příspěvek z minisérie zaměřující se na startupový investiční cyklus a jeho specifika ve střední Evropě – jací investoři tady jsou a jaké valuace a velikosti investic od nich můžete čekat. Cílem tohoto kousku je osvětlit, co se děje na druhé straně: podle čeho se investoři rozhodují a v čem jejich rozhodování spočívá. Protože moje znalost z první ruky je omezená pouze na fond, kterého jsem součástí, berte to jako případovou studii. Ale podle toho, co jsem viděl nebo slyšel jinde, by to mělo být aplikovatelné i na další fondy. Bez dalších okolků, case study Credo Ventures.

Tým a jeho interní role

Základy se dozvíte na našich webových stránkách, cílem tohoto příspěvku je poskytnout další informace a jejich kontext, který na internetu nenajdete. Začněme týmem. Credo má tři partnery, dva associaty, stážistku (pokud byste měli zájem o tříměsíční stáž u nás, kontaktujte nás) a rostoucí počet venture partnerů. V některých větších fondech existuje ještě pozice mezi partnerem a associatem, typicky nazývaná „principal“, jejíž zodpovědnosti se překrývají s partnerem a associatem, které jsou popsány níže.

Partneři jsou ti borci, co o všem rozhodují. Rozhodují, do kterých příležitostí bude Credo investovat a poté se stávají členy v představenstvu v portfolio firmách. Než investici přijmete, pokuste se poznat partnera, který bude zodpovídat za investici do Vaší společnosti,  jak nejlépe můžete. Dbejte na to, abyste mezi sebou měli dobrou chemii, protože spolu budete trávit spoustu času, a to jak v dobrém, tak ve zlém (a obojí téměř jistě přijde). Někteří lidé popisují přijetí investice jako vstup do manželství. Na základě této analogie, partner, který vezme místo v představenstvu bude Váš manžel. Zvykněte si na polygamii, pokud to Vaše společnost dotáhne na Series A a dál.

Associati podporují partnery jakkoliv to jde, i když se jejich role můžou čas od času lišit. Pro ilustraci toho, za co všechno jsou associati zodpovědní, jsem použil seznam od Marka Sustera, protože role associatů vypadají velmi podobně i v Credu.

 • Hledání investičních příležitostí
 • Podpora/analýza/právní záležitosti pro investiční příležitosti, které partner vážně zvažuje
 • Podpora a analýza portfoliových firem
 • Budování komunity kolem portfolia
 • Sektorová analýza
 • Zodpovědnost za administrativní záležitosti VC firmy
 • Podpora VC firmy při budování PR a vytváření známostí na klíčových událostech
 • Alumni aktivita

Role venture partnerů v Credu je přinést specifické know-how, které by se mohlo hodit při dané investici. Venture partneři mají většinou průmyslovou a funkčně-specifickou expertízu,  která může pomoci našemu portfoliu. Nejsou to zaměstnanci na plný úvazek, ale blízcí kolegové, se kterými jsme často v kontaktu.  Náš advisory board zaujímá podobnou roli, ale z vyšší perspektivy: několikrát do roka pozveme pár vybraných investičních příležitostí a naše portfolio firmy, aby se setkali s představenstvem, které se skládá ze špičkových světových investorů, jako je Esther Dyson, Reshma Sohoni nebo Stuart Chapman, kteří poskytují zpětnou vazbu, mentorování a kontakty z průmyslu.

Externí role: jak pomáhá Credo svým portfolio společnostem?

Jak přidáte mojí společnosti hodnotu? Dobrá otázka. A jedna z nejčastějších,  kterou od podnikatelů dostávám. Odpověď na ni by měl být jeden z hlavních faktorů, podle kterých byste se měli rozhodovat při výběru investora.

Každopádně je velmi těžké odpovědět na tuto otázku aniž bych se dostal do klišé, nebo všeobecných tvrzení. A to proto, že nejvíce hodnoty, kterou investor může přinést spočívá v tom, že je prostě zakladatelům k dispozici. Přínos, který máte díky vhodnému partnerovi po Vašem boku je velmi často podceňován, především u začínajících zakladatelů. Práce coby CEO je velmi osamělá: před vašimi zaměstnanci musíte být vždy entuziastičtí a optimističtí. Musíte vypadat, jako že máte veškeré odpovědi a strategie již dávno promyšlené. Pravda je, že velmi často odpovědi na tyto otázky prostě nemáte, nebo můžete právě být naspodu emocionální křivky, na které se startup občas nachází. Pokud máte zkušeného investora, který si tímto už párkrát prošel, máte partnera, se kterým můžete všechny tyto otázky a věci, které Vám nahání strach, probírat kdykoliv si budete přát. Toto je velké plus, které bývá často podceňováno, pokud jste si tím již neprošli. Doporučil bych Vám zeptat se potenciálního partnera, který by vedl vaši investici na to, kolik času je ochoten investovat do spolupráce s Vaší firmou.

A potom tu jsou ty zřejmější způsoby, jak Vám investor může přidat hodnotu. V každém případě si s potencionálním investorem projděte všechny tyto body:

 • Otevírání dveří k novým zákazníkům. Credo má více než třicet soukromých investorů složených z nejúspěšnějších českých firem v regionu jako jsou AVG Technologies, Avast, nebo Linet, což nám umožňuje otevřít dveře spoustě novým zákazníkům. K tomu přičtěte ještě celý network našeho týmu a našeho advisory boardu, a najednou je těch dveří spousta. Nedávný příklad: v den, kdy jsme podepsali investici s Excaliburem, jsme zajistili týmu, aby mohl prezentovat jejich partnerskou prezentaci CTO a  také vedoucímu korporátního vývoje v AVG.
 • Hledání zaměstnanců. Startupy neustále potřebují technické a prodejní talenty. Příklad: Cognitive Security potřebovalo rozšířit svůj senior sales tým, tak jsme jim našli jejich VP of Sales a Sales Direktora pro západní Evropu.
 • Hledání komplementárních investorů. Žádný investor nezná všechny a neví všechno. Pokud Vám někdo něco takového tvrdí, nebo se tak chová, tak lže – a to jak Vám, tak sám sobě. Credo mělo ko-investičního partnera, který přinesl cenný know-how každé z našich 2013 investic, včetně Index Ventures, Flybridge Capital Partners, Baseline Ventures, Y Soft VC, Kima Ventures, XG Ventures nebo Seedcamp.
 • Poskytování provozní podpory. Stačí si přečíst seznam zodpovědností associata.

Jak se můžete ujistit, že daný investor je skutečně schopen poskytnout veškerou podporu, kterou nabízí? Stačí se zeptat jeho portfolio firem. Vážně. Je naprosto běžné, ptát se na reference.

Jak hodnotíme investiční příležitosti?

Je hrozně těžké pokusit se vysvětlit proces, který je založený na subjektivních úsudcích, pocitech a intuici. Samozřejmě, že máme na papíře strategii, podle které bychom se chtěli řídit, ale je přirozené, že existují výjimky a vždy se podle této strategie neřídíme. Protože pak stejně klíčové kriterium, podle kterého se rozhodujeme, je velmi subjektivní: tým a jeho schopnost exekvovat. Nicméně, tady je část z dokumentu investiční strategie Creda:

credo

Doporučil bych Vám, abyste tady tu tabulku posuzovali v rámci startupového investičního cyklu, jak je popsán v předcházejících příspěvcích. Nezapomeňte, že jakákoliv strategie na papíře je pouze indikátor. Pokud se nějaký podnikatel a jeho vize investorovi líbí, bude buď investovat sám nebo pomůže najít jiného, vhodného investora. A pokud ne, tak alespoň můžete daného člověka vyškrtnout ze seznamu potencionálních investorů, protože se mu buď nelíbíte, nebo to není dobrý investor.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kickstarter v datech: Létající pizza, skateboard i nejúspěšnější český projekt

Největší internetová platforma pro společné financování projektů ukázala, co dovede. Tahle pokladnice na peníze loni pro projekty dokázala vybrat přes půl miliardy dolarů, což odpovídá asi tisícovce (samozřejmě dolarů) za minutu. Projekty na něm dokázaly přesvědčit 3,3 milionu lidí k tomu, aby z kapes vyndaly peněženky a finance přislíbily.