Kinect v rukou nevidomých: To je vítězný projekt Green Light Startup Show

Nápady takzvaně “out of the box”, tedy mimo rámec zažitých pravidel, jsou často až zoufale jednoduché a na první pohled jasně využitelné. Ale až poté, co vám je někdo předloží jako hotový projekt. Tak zaujal na přehlídce startupů Green Light Startup Show vítězný 4vision. Projekt, který používá Kinect k navigaci pro nevidomé.

Nápady takzvaně “out of the box”, tedy mimo rámec zažitých pravidel, jsou často až zoufale jednoduché a na první pohled jasně využitelné. Ale až poté, co vám je někdo předloží jako hotový projekt. Takovým způsobem zaujal na přehlídce startupů Green Light Startup Show vítězný 4vision. Projekt, který používá Kinect k navigaci pro nevidomé.

Green Light Startup Show se koná na závěr tříměsíčního akceleračního programu pod taktovkou VŠB-TUO a jejím cílem je oslovit veřejnost i investory. O nápady není nouze: týmy, které se programu účastnily, představovaly třeba sociální nákupní síť nebo hledání v digitálních mapách založené na vizuálním zadávání příkazů. Vítězný 4vision představil autor Juraj Kisztner a zaujal s ním už třeba i v regionálním kole European Satellite Navigation Competition 2014.

4vision bere to, co je běžně dostupné: původně herní zařízení Kinect, navigaci a hlasový výstup. Tuhle kombinaci spojuje do netradiční navigace pro nevidomé.

4vision identifikuje objekty z mračna bodů detekovaného zařízením Kinect. Data pak transformuje do navigačního systému, který pomáhá obejít překážku. Hlavní část nabízí řešení, které propojuje Kinect s detekčním softwarem, navigačním softwarem a zvukovou navigací. S majitelem totiž aplikace komunikuje prostřednictvím zvuků.

Centrum podpory inovací si vybralo jako vítězný projekt, který se zaměřuje na ulehčení práce stavbyvedoucím. Ocenil tým Buildeo, který má rozpracovaný projekt elektronického stavebního deníku. To je dokument, který musejí stavbyvedoucí podle zákona používat, jeho elektronická verze jim má povinnosti značně ulehčit. Startup dodává, že je ještě na začátku. “Máme zkušenosti ze stavebnictví, takže víme, že o naši službu je zájem, ale teprve díky Gren Lightu jsme se mohli více zaměřit na obchodní model a vůbec celý projekt více rozpracovat,“ říká člen týmu Jan Fluksa.

Buildeo_elektronický stavební deník

Publikum se dívalo jiným směrem. Zaujaly ho spíše služby pro širokou veřejnost – projekt, který se označuje jako “super moudrý generátor dovolených”. TomorrowMagic je algoritmus, který “prohrabuje” letenky, ubytování, dopravu na a z letiště, program ve městě, ale třeba i počasí. Z toho všeho vybírá konkrétní vhodnou dovolenou. Spustit by se měl zhruba během dvou týdnů. “V druhé polovině března máme naplánováno jeho spuštění a je to pro nás velká motivace splnit vložená očekávání,“ plánuje představitel projektu Lukáš Řezanina.

tomorrowmagic

Na přehlídku projektů se do prostor Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO přišlo podívat přes 300 lidí. Akcelerátor tím ukončil druhý ročník, do kterého se přihlásilo přes 70 nápadů, z nich porota vybrala pro tříměsíční program celkem 11 týmů. Úspěšně ho nakonec dokončilo devět. “Je výborné, že se o projekty zajímají i potenciální investoři, na závěrečné Startup Show jsme měli zástupce investorských fondů, kteří dokázali dát projektům tu správnou zpětnou vazbu tak, aby se připravily na to, co od nich trh očekává,” popisuje ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO Martin Duda.

Akcelerační program má za cíl podpořit nejen zajímavé, ale i realizovatelné podnikatelské nápady zázemím a službami a urychlit tak start podnikání. 4vision si jako hlavní cenu odnesl 50 tisíc korun v hotovosti, služby centra podpory inovací ve stejné hodnotě pak bude moct využít Buildeo. Tým TomorrowMagic si jako odměnu odnesl mobily s internetem.

Nápady, které se dokázaly dostat do tříměsíčního akceleračního programu, mají široké pole působnosti. Zmíněných devět startupů si můžete prohlédnout v následující grafice nebo přímo na jim věnovaných stránkách akcelerátoru.

Přehled všech startupů_GREEN LIGHT

Total
0
Shares
Další články