Kickstarter loni pomohl 18 tisícům projektů, rekordní rok shrnul grafikou

Téměř 320 milionů dolarů (přes 6 miliard korun) přislíbili v minulém roce uživatelé Kickstarteru a úspěšně tak podpořili přes 18 tisíc nových projektů. Peníze bylo ochotno darovat více než 2,2 milionu lidí. Teprve necelé čtyři roky stará crowdfundingová služba loni vyrostla o stovky procent snad ve všech směrech a v některých odvětvích začíná hrát významnou roli.

Podrobné statistiky a poutavý vizuální přehled významných událostí najdete na adrese kickstarter.com/year/2012. Kickstarter tak pokračuje v hezké tradici, protože interaktivní infografiku a detailní pohled do výsledků za celý rok nabídl už loni – pro srovnání ho stále můžete najít na adrese kickstarter.com/year/2011. Abyste ale měli všechno přehledně na jednom místě, vytáhli jsme všechny podstatné údaje:

  • Peníze nabídlo 2 241 475 lidí ze 177 zemí, zafinancováno bylo 18 109 projektů.
  • Celkem šlo o 319 786 629 dolarů, tedy 607 dolarů za minutu po celý rok. O rok dříve to bylo necelých 100 milionů, v roce 2010 pouze 27,6 milionu.
  • Plných 570 672 lidí zafinancovalo dva a více projektů, 50 047 lidí deset a více, elitních 452 dárců pak dokonce sto a více.
  • Nejvíce úspěšných projektů bylo z oblasti hudby (5 067), nejvíce peněz ale získaly hry (83 milionů dolarů).
  • Hned 17 superúspěšných projektů loni od veřejnosti získalo více než milion dolarů.
  • Kickstarter za rok 2012 dosáhl na 709 milionů pageviews, což je meziroční růst o 279 procent. Unikátních návštěvníků bylo 86 milionů, tedy o 252 procent více.

Nouze ale není ani o milníky symbolické – na Stanfordu byl Kickstarter vyučován jako předmět, společnost úspěšně expandovala do Velké Británie, každý desátý film na festivalu Sundance byl financován přes Kickstarter a desítky dalších se dostaly do kin. Služba už má za sebou i důležitý křest v podobě první žádosti o ruku a prestižní britský akcelerátor Springboard aktuálně oznámil, že všechny jeho startupy půjdou na Kickstarter povinně.

Minulý týden vydala statistiky i konkurenční služba Indiegogo, která se na rozdíl od Kickstarteru neomezuje primárně na Spojené státy. I jí se podle všeho daří výtečně a její uživatelé dokázali průměrně na každý projekt vybrat více peněz za méně času. Rozhodně se zdá, že crowdfunding má před sebou další fantastické roky a nabízí úžasný potenciál. Uvidíme, kdy se to ve větším měřítku začne týkat i České republiky, viz náš nedávný článek Jak si vede crowdfunding v Česku a Češi v crowdfundingu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Apiary

Když se bohaté zkušenosti z rozjezdu společnosti jakou je GoodData spojí s programátorským nadšením, dobrým týmem a účastí v předním světovém akcelerátoru, nemůže být k úspěchu daleko. Apiary bezpochyby patří mezi ty ambicióznější české projekty a se zvučnou investicí do začátku vypadá jeho budoucnost přinejmenším velmi nadějně.