Kellnerova stopa v historii businessu

Nejbohatší Čech, miliardář Petr Kellner, tragicky zahynul 27. března 2021 při pádu helikoptéry v Aljašských horách u města Anchorage. Co po něm zůstalo a jak se mu během života podařilo nashromáždit obrovské jmění?

V roce 2020 Forbes zařadil Kellnera mezi 70 nejbohatších lidí světa, jeho čisté jmění údajně dosahovalo 17,5 miliard dolarů. V prestižním žebříčku se umisťoval již od roku 2006, kdy se vůbec poprvé na seznamu vyvolených objevil podnikatel české národnosti.

Založení PPF a výhodná privatizace

Jeho podnikatelská dráha začala v roce 1991 založením Správy prvního privatizačního fondu a. s. (Správa PPF). Významný milník v jeho kariéře pak představovala privatizace České pojišťovny a její částečný odprodej italské pojišťovně Assicurazioni Generali v roce 2013. Kellner byl jedním z největších samostatných akcionářů a svůj podíl prodal výhodně za 64 miliard korun. Další klíčové mety dosáhl nákupem akcií ruského Gazpromu po jeho privatizaci, která přinesla PPF až dvacetinásobný zisk. A seznam strategických tahů, významných nákupů a prodejů by mohl dalekosáhle pokračovat…

PPF patří mezi největší obchodníky s cennými papíry na pražské burze. Krátce po oznámení Kellnerovy smrti začaly oslabovat akcie Monety a 02.

Jaké společnosti patří PPF?

Home Credit – Firma poskytující spotřebitelům finance na splátky v reakci na pandemickou epidemii zpřísnila podmínky pro poskytování úvěrů. Home Credit je součástí skupiny PPF Petra Kellnera, půjčuje peníze lidem z celého světa včetně Ruska, Číny, Indie, Asie či USA. Pracuje pro ni více než 120 000 lidí po celém světě.

TV Nova – Komerční stanice byla po zakoupení v roce 2002 restrukturalizována a následně prodána mediální společnosti CME. Televizní noviny TV Nova jsou dlouhodobým lídrem televizního zpravodajství v České republice, sleduje je denně téměř 1,3 milionu diváků.

Škoda Transportation – PPF koupila firmu, která vyrábí tramvaje a dodává vlaky např. Českým drahám a Deutsche Bahn, v roce 2017. Ve Finsku jí patří Škoda Transtech Oy, největší výrobce kolejových vozidel ve Skandinávii. 

Sotio – Od 2012 je Sotio součástí holdingu PPF. Tato firma se zaměřuje na výzkum léčiv na onkologická a autoimunitní onemocnění. Působí v Praze, USA, Číně a Rusku.

Bestport – Impérium nejbohatšího Čecha je vlastníkem a provozovatelem pražské O2 arény, která byla otevřena v roce 2004. Skupina PPF investuje do nákupu a výstavby nemovitostí jak v ČR, tak v zahraničí (převážně v Rusku).

CzechToll – Firma založená roku 2017 se spolu se SkyToll a. s. podílí na vybudování a správě elektronického mýta, které budou v Česku vybírat až do roku 2030.

Telenor – PPF se v roce 2018 dohodla s norskou společností na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě za téměř 71 miliard korun.

CENTIN a. s. – Provozuje největší telekomunikační síť na území ČR, které pokrývá téměř 44 000 kilometry optických kabelů.

Těžko bychom hledali oblast, ve které se skupina PPF Petra Kellnera neangažovala. Investuje do řady sektorů, jako jsou finanční služby, telekomunikace, nemovitosti, strojírenství nebo biotechnologie. PPF vlastní významné podíly v mnoha firmách působících po celém světě i v ČR – mezi nimi jsou například O2, ČD Telematika, Mall.cz, CZC.cz, Kosik.cz, Heureka.cz. AirBank a mnoho dalších.

Podpora vzdělávání

Petr Kellner se projevoval také jako ukázkový filantrop. V roce 2002 založil se svou ženou Nadaci Educa, která stojí za vybudováním soukromého osmiletého internátního gymnázia Open Gate v Babicích. V roce 2008, tři roky po zahájení výuky, byla škola Českou školní inspekcí hodnocena jako nadstandardní.

V roce 2011 se Nadace Educa sloučila s rodinnou nadací The Kellner Family Foundation, která si klade za cíl zlepšit kvalitu vzdělávání na základních školách v ČR, podporovat znevýhodněné studenty nebo poskytovat granty studentům, aby mohli studovat na zahraničních univerzitách. Kellnerova nadace přispívá na projekty z oblasti vzdělávání, kultury a zdraví.

PPF Art, Kellnerova sbírka umění

PPF je také sponzorem oblíbených Letních shakespearovských slavností nebo Divadla Járy Cimrmana. Přispívá i státním institucím, jako je Česká filharmonie nebo Národní divadlo. Mezi hlavní aktivity PPF Art patří provoz galerie Josefa Sudka, vedení galerie Václava Špály, je technologickým partnerem festivalu Pražské jaro, pořádá výstavy, spravuje významné sbírky umění a mnoho dalšího. Soukromá sbírka PPF Art čítá 2 150 děl české a slovenské fotografie od 211 autorů. A ve sbírce obrazů PPF bychom našli 333 výtvarných děl, mezi nimi například Alfonse Muchu, Jakuba Schikanedera nebo Mikuláše Medka.

Vliv Petra Kellnera a jeho rozsáhlé skupiny PPF sahá do mnoha oblastí daleko za hranice České republiky a možná i naší nejbujnější fantazie.

Total
17
Shares
Další články
Přečtěte si více

Do soutěže Startup Summitu se můžete hlásit do konce týdne

Celodenní trénink prezentačních dovedností a odladění pitche pod dohledem profesionálů, šance vyhrát pobyt v Rocket Space v Silicon Valley, možnost prezentovat svůj projekt před řadou andělských a venture investorů... to jsou některá z lákadel soutěže, do které se zdarma může přihlásit jakýkoliv projekt v rámci červnového Startup Summitu.