S Keiretsu Forum se při investici nespálíte, říká Filip Košťál

Andělské investice a startupy, to jsou dvě nerozlučné věci, které k sobě prostě patří. Stejně jako dnes každý chce svůj milionový startup, objevuje se stále více lidí, kteří jim k tomu chtějí pomoci svými penězi. Angel investice (a nejen ty) jsou nicméně vysoce rizikové záležitosti a je třeba na to myslet…

Proto kdo má volné prostředky na podobné investice a chce s nimi začít rozumně nakládat, měl by si vše dopředu velmi dobře promyslet. Na investice je v České republice odborníkem platforma Keiretsu Forum, která svým angel investorům přináší ty nejlepší investiční příležitosti a snižuje rizikovost celé akce.

Od konce roku 2017 má česká pobočka Keiretsu Forum nového Entrepreneur Directora Filipa Košťála, který se stará právě o to, aby se k členům platformy dostaly skutečně pouze ty nejlepší projekty, do nichž se vyplatí vložit peníze. Košťál s Keiretsu Forum spolupracoval v loňském roce a ve světě investic a startupů není žádným nováčkem. Proto jsme se ho ptali, jak to dnes na tomto poli vypadá.

Filip Košťál

Keiretsu Forum je platforma pro propojování investorů, kterým přináší ty nejlepší investiční příležitosti z celého světa. Jaká je tvá role v tom všem jako nový Entrepreneur Director české pobočky?

Moje hlavní činnosti jsou deal flow a deal sourcing, zjednodušeně řečeno vyhledávání a práce s projekty. Ty za námi buď chodí samy, získáváme je v rámci naší vlastní činnosti či přes partnerství s různými institucemi a podnikatelskými subjekty. Provádím jejich základní analýzu a průběžně s nimi pracuji. Řešíme přípravu podkladů a dokumentů pro investory, management procesu due diligence a v případě realizované investice mám na starosti také transakční dokumentaci.

Lze nějak identifikovat „typický startup“, který se v Keiretsu Forum snažíte pro své andělské investory hledat? Jsou nějaké základní parametry, které by měl projekt splňovat, nebo to je vždy individuální?

Vždy hledáme startup, který je pro investory něčím zajímavý. Nejdůležitější je kombinace produktu a týmu, protože bez dobrého produktu a silného týmu to dělat nejde. Můžete mít stokrát lepší nápad, ale když nemáte ve vedení tahouna a za ním schopný tým, nepůjde to. Samozřejmě je ale mnoho dalších věcí, na které se díváme. Zjišťujeme konkurenční výhodu, nebo zda si daný produkt vytváří úplně nový trh, kolik má zákazníků, jaký je jeho byznys plán a tak dále.

Pro investora tedy Keiretsu Forum představuje záruku, že se k němu dostanou jen ty nejlepší, případně nejrelevantnější startupy…

Ano, máme na to několik filtrů. Já jsem první, kdo se na startup dívá a řekne, zda pro nás dává, nebo nedává smysl. Respektive zda takovému projektu dokážeme sehnat investici. Obvykle to jsou alespoň zčásti technologické startupy, ale věnujeme se také třeba real estate byznysu a energetice. Dále nás zajímá, v jaké fázi startupy jsou. Pokud je příliš brzy, odkážeme je do akcelerátoru, pokud už jsou naopak větší, máme dobrou síť partnerských VC’s nebo jsme schopni oslovit zahraniční chaptery Keiretsu.

Na tyto dva základní filtry pak navazuje analýza v rámci interního týmu, kde má každý nějaké zaměření, a tak projekty řešíme z pohledu práva, ekonomie, marketingu, obchodu. Ve čtvrtém kroku startupy hodnotí naši externí spolupracovníci, kteří mají expertízu v příslušných oborech a dokáží posoudit, zda je nápad kvalitní a má šanci na úspěch.

Kdo pak u vás do takových startupů investuje?

Máme dvě investiční větve. Buď jde o fyzické osoby nebo nějaké jejich investiční uskupení, anebo to jsou korporace. Ty fungují jako strategičtí partneři, nebo jako čistě finanční investoři. Členové Keiretsu Forum mohou investovat už od 10 tisíc eur (zhruba čtvrt milionu korun), nicméně naši angel investoři své investice často syndikují, a tak se pohybujeme v částkách od 50 tisíc do 500 tisíc eur. Obvykle je to mezi 150 až 200 tisíci eur. Neznamená to však, že musí vždy jít o startup, který je bez investice. Klidně za sebou již může nějakou menší investici mít, nebo dosud projekt dotuje z vlastních zdrojů. Naše hlavní zaměření je na úrovni seed investic, ale hodně se to prolíná. Pohybujeme se tak mezi angel investicí, seedem a Series A.

Angel Academy je součástí Keiretsu Forum

Jaké typy startupů symbolizovaly v portfóliu Keiretsu Forum rok 2017? A jaké trendy očekáváš na tomto poli letos?

Osobně jsem zejména ve druhé polovině loňského roku pozoroval, že mnoho projektů se začalo z B2C více zaměřovat na B2B. To je podle mě správně. Služby typu Uber, Airbnb, Slevomat víceméně pro všechno už existují. Platforem na krátkodobý pronájem nemovitostí je tu tolik, že už tam nevymyslíte moc nového. Přesto za námi někdo čas od času s takovým nápadem přijde. I v B2B segmentu je pochopitelně velká konkurence, ale mnoho firem, třeba ve fintechu, si dnes například nechává od takových startupů dělat konkrétní řešení na míru.

Samotný fintech už ale dnes podle mě tak sexy není. V Evropě stačí, řekněme, dva startupy v jednom odvětví a je už obvykle plno. Naopak nyní vzniká mnoho projektů pro kyberbezpečnost, často s využitím blockchainu a hardwarových řešení. S tím pak úzce souvisí také IoT.

Vzhledem k tomu, že Keiretsu Forum působí po celém světě, jaké největší rozdíly pozoruješ mezi českými a zahraničními startupy?

Zahraniční projekty bývají o dost ambicióznější. Ještě třeba nemají ověřený ani první trh, ale už se vidí jako druhý Facebook. České startupy jsou o poznání méně ambiciózní. To nemusí být nutně na škodu, jenže konkrétně v oblasti technologií, kde jde vše hrozně rychle a vše lze velmi dobře replikovat, si neuvědomují, že je může nějaká velká firma snadno předběhnout s vlastním řešením. Nelze dva roky testovat produkt v České republice a pak se s ním teprve vydat na Slovensko. Zahraniční startupy by se už naopak za půl roku viděly v Německu a za další půlrok i ve Francii a Velké Británii.

Nelze samozřejmě generalizovat a neplatí to pro všechny, ale obecně mají projekty v zahraničí větší ambice. A s tím souvisí i jejich představy, jaké požadují finanční prostředky.

Tím se dostáváme k samotným investorům. Jaké jsou největší rozdíly mezi českými a zahraničními angel investory?

Základní rozdíl je v přístupu k riziku, kdy zahraniční investoři – zejména ti ze Spojených států – se spíš než toho, že přijdou o prostředky vložené do projektu, obávají, že jim unikne příležitost investovat. Spíš než kdy projekt dosáhne break-even pointu se dívají na to, jak rychle projekt dovede škálovat a dostat se do dalších kol. To pochopitelně neplatí jen pro angel investory, ale i pro VC fondy.

Je při hledání startupu pro angel investora důležitý jen projekt jako takový a potenciální zisk, nebo hraje roli také například osoba foundera? Musí si spolu angel investor a founder/CEO rozumět?

Bez toho, aniž by si ty dvě strany alespoň trochu sedly, to nejde. Bavíme se o projektech na začátku jejich životního cyklu a tam se rozhodujete hlavně podle toho, jak se vám ten daný projekt a člověk, s nímž jednáte, líbí. V tomto ohledu je to vlastně velmi jednoduché. Ve druhé fázi pak řešíte, o co si ten projekt říká, ale obecně jde o velmi osobní vztah. O to víc ve chvíli, kdy člověk do projektu vstupuje napřímo.

Když vše klapne, jaká je role Keiretsu Forum? Co vše startupům a investorům poskytujete? Snažíte se je například dovést k další investici?

Ještě než k samotné investici dojde, je třeba projekt na celou věc připravit. Nejde sice o klasické M&A, ale zároveň nemůžete investorovi poslat kus ušmudlaného dokumentu ve Wordu, to nepůsobí dobře. Připravujeme tedy marketingové materiály, nastavujeme samotnou investici, abychom mohli vše zrealizovat. Zároveň projektům radíme v mnoha dalších oblastech. Když za námi přijde startup, že chce teď hned 50 milionů, vysvětlujeme, že to je na jednorázovou investici hodně a že by bylo lepší rozdělit to do více menších částek, což pro investora bývá přijatelnější. V případě přímé akvizice podílu zase řešíme, jak se bude takový podíl nabývat a podobně. Když celou investici připravíme, tak pak zařizujeme všechny základní právní aspekty.

V celém procesu je rovněž důležité, zda do projektu investujeme také my jako Keiretsu Forum. Pokud to zapadá do naší koncepce, tak jsme v některých případech sami investorem. Ať už jsme ale investor, nebo ne, vždy projekt dále monitorujeme a snažíme se mu pomoci v dalším rozvoji. Umožňujeme mu využít synergií v rámci naší sítě, takže pokud například potřebuje obchodníka ve Velké Británii, přes naše kontakty mu pomůžeme. Vždy je to ale o domluvě mezi startupem a investorem. Když jsme sami investorem, můžeme být aktivnější, jindy zase stojíme opodál, ale nadále zajišťujeme podporu.

Kdybych se chtěl stát andělským investorem, proč bych měl začít právě v Keiretsu Forum? Jak bude spolupráce vypadat?

Máme velmi vysoký počet uzavřených obchodů, ať už v rámci České republiky nebo v globálním měřítku. Naše hodnota je v tom, že z 500 projektů díky našim filtrům vybereme třeba jen deset těch nejzajímavějších. Pokud se pak někdo chce stát angel investorem, protože slyšel, že startupy jsou sexy a má prostředky na investování, tak mu tím významně snížíme rizikovost investice. Ta je sice u podobných investic nadále velmi vysoká, ale dokážeme ji snížit.

K tomu pak navíc v rámci Keiretsu Forum sedíte s lidmi, kteří jsou často velmi zkušeností angel investoři, od nichž se můžete učit a zároveň s nimi spoluinvestovat. Díky tomu, že u nás můžete investovat už od 10 tisíc eur, lze si velmi rychle vybudovat své portfólio. Přichází k nám mnoho lidí se zkušeností, kdy investovali velkou částku do jediného projektu, spálili se a už to znovu neudělali. Když přijdou za námi, dostanou profiltrované projekty a mají tak menší šanci, že znovu o peníze přijdou.

Co mě takové členství bude stát?

Za členství v Keiretsu Forum je roční poplatek 27 tisíc korun. V rámci toho má každý člen k dispozici všechny naše domácí i zahraniční akce, kurzy Angel Academy, management procesu due diligence a tak dále. S každým investorem individuálně nastavíme strategii, kde chce investovat, jak chce investovat a čeho chce dosáhnout. Co se týče dalších poplatků, je pak ještě možnost našeho success fee při investici a následném exitu, ale není to podmínka. Na západě nicméně jde o dobře fungující institut a čeští investoři to akceptují. Zároveň je to i motivace pro nás, abychom s daným projektem dále pracovali.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: České a slovenské startupy na Startup Summitu

Přesně po týdnu od první velké česko-slovenské konference věnované startupům přinášíme celý obsah i ve formě videa (samozřejmě kromě networkingu a raději i afterparty). Některé pitche ze startupové přehlídky na diváky rozhodně zapůsobily, takže jejich záznam jistě uvítají i ti, kdo na samotné konferenci chyběli.