Když startupy nahrazují misionáře: Jak chtějí snížit hlad a bídu ve světě

Dříve pomáhali jen misionáři, před pár lety celosvětové sbírky a dnes se přidávají startupy, které dokáží snížit hlad a bídu. Jak to? Odpověď je kouzelně jednoduchá a prostá. Spojme západní technologie (satelit, umělou inteligenci, sdílenou ekonomiku) a rozvojový svět. Tím dostaneme řešení pro hladové rybáře v Indii, chudé farmáře v Nepálu nebo tajfunem postižené Filipínce.

Představím vám několik konkrétních příkladů startupů, které jsem měl možnost poznat během pár dní, kdy jsem pracoval jako Google Mentor v akcelerátoru OSN – World Food Programme.

Na ryby se satelitem

V oceánech je obrovské množství ryb, které dokáží nasytit celou planetu, ale jen 1,75 % je vyloveno. Velké rybářské společnosti se prohánějí oceánem ve velkém. Ale malý rybář loví po staletí stejně a spoléhá se na intuici. Bohužel ryby u poběží jsou jediným zdrojem obživy a přežít je obtížnější než kdy jindy.

Řešení přináší startup „Fish-Numer8“, který ze satelitních snímků použitím umělé inteligence poskytuje data o pohybu ryb. Malé rybářské čluny jsou pak přes mobilní telefon navedena k těmto rybám.

Jako Uber, ale pro traktory

Mít vlastní traktor je fakt drahé. V Africe, Indii ale i jinde na světě malí farmáři potřebují své políčko obdělávat a sklízet úrodu. Problém je ale v tom, že v jejich podmínkách najít „traktoristu“ a sladit jeho kalendář s potřebami farmářů je v podstatě nemožné.

Startup Hello Tractor má krásné řešení, které známe ze sdílené ekonomiky. Farmář v Nigérii či Keni, když potřebuje traktor, v aplikaci o něho požádá, a algoritmus pro „traktoristu“ sestaví plán práce. Krásná je i možnost budoucí expanze – půjčení nářadí, kombajnů, zpracování.

Dostupná Hydroponie kdykoliv a kdekoliv

Futuristické pěstování potravin v podzemí či na Marsu známe všichni a je pekelně drahé.
Startup H2GROW má ale jednoduché řešení i pro uprchlíky, kteří musí přežívat na suché poušti. Většinou jsou to lidé bez zemědělských zkušeností. A právě jim nabízí „balíček“ který obsahuje návod, jak z dostupných materiálů (obaly od potravin, pet-láhev, igelit) si postavit „hydroponickou zahrádku“. V balíčku jsou i první semínka a kontakty na komunitu ostatních „farmářů“.

Úvěr pro farmáře díky umělé inteligenci

V Pákistánu jsou dva miliony malo-farmářů, kteří potřebují 1000 dolarů na nákup, pěstování a následné zpracování plodin. Pouze 7 % z nich ale dostane tento mikroúvěr. Zbytek prostě nemá co jíst a žádá o humanitární pomoc.

Startup Crop Credir našel pěkné řešení. Pomocí satelitů zjistí bonitu pozemku a farmáři pomocí fotek dodají aktuální stav plodin. Díky analýze umělou inteligencí, vzrostl v prvním roce počet úvěrovaných farmářů na 23 procent. 460 tisíc rodin mohlo přežít. A co je neuvěřitelné – i banky jsou spokojené. Má půl milionu nových klientů. Startup teď připravuje expanzi do Nepálu.

Semínka v igelitu pro období dešťů

Sklizeň v Laosu probíhá dvakrát ročně. Problém je v tom, že během 4 měsíců v období dešťů se zničí 93 procent uskladněných semen (vlhkost, plíseň, hlodavci).

Startup BOLAVEN spouští pilotní program, kdy ve vesnici najde ambasadora. Ten prodává speciálně vyrobené pytle na obilí, zajišťuje školení farmářů a pomáhá s dalšími farmářskými radami. Očekávané ztráty: pouze 7 procent semen.

Humanitární pomoc řízená počítačem

Za 100 dní prolétne přes Filipíny další hurikán a svět bude řešit humanitární pomoc. Peníze, voda, potraviny. Ale jak ji efektivně distribuovat? Kam přesně má putovat?

Startup ALIA má v plánu sbírat informace o aktuální situaci v jednotlivých místech a navíc pomocí dronů a satelitů monitorovat terén z globálního pohledu. Pak přesně ví, který dům ve městě či vesnici spadl, který most je pod vodou, kde panuje požár nebo jak putuje záplavová vlna.

Všichni mohou vydělat

Nové technologie, nápady a odhodlání startupů dokáže lidem vrátit to nejcennější „lidskou svobodu“. Rybářům ukazují kde lovit, farmářům dostupnost financování, zemědělcům ochranu plodin … lidem práci a bezpečí.

Jak je vidět na příkladech, stačí začít s tím, že výsledný produkt bude „social“, že chce dělat dobro, chce pomáhat ostatním lidem. A navíc – všichni na tom mohou vydělat. Lidé, startupy i investoři.

Total
0
Shares
Další články