Když jde startupům doslova o život aneb český startup na konferenci v Izraeli

Když jsme na podzim minulého roku odlétali do Tel Avivu na konferenci DLD Tel Aviv Innovation Festival 2016, byl právě příjemný sobotní večer. Mírná nervozita nechyběla a nemohl za to jen fakt, že jdeme s kůží opět na trh. Svoji webovou analytiku Zeerat jsme úspěšně prezentovali napříč světem už několikrát, ale tentokrát je to jiné. Ihned během nedělního rána nás totiž čekal rozespalý přesun přes hranice do obávaného pásma Gazy.

Ano, přesně do těch míst, kde každou chvíli mohou zaznít sirény a lidé se rutinně rozutečou do bombových krytů. Do míst, která podle Wikipedie od roku 2007 ovládá militantní islamistická organizace Hamás, jíž například EU a USA řadí mezi teroristické skupiny. Přesně tady – v místech, kde by to nikdo nečekal, nám své technologie mají prezentovat ambiciózní lokální startupy. Nejprve si totiž v rámci zahraniční návštěvy máme vyzkoušet roli hodnotících.

Vše se mělo uskutečnit v kancelářích uprostřed města s rozbombardovanými domy a osly přenášejícími zboží či stavební materiál z místa na místo. Gaza Sky Geeks, kde se odehrávala první část naší cesty, je však překvapivě krásné a moderní centrum, které funguje pod záštitou organizace Mercy Korps.

tel-aviv1

Už o něco klidnější tak spolu s Michalem Zálešákem (CzechICT Alliance), Radkem Janků (BattSwap), Přemkem Rubešem (Bohemia Venture Capital) a Markem Polčákem (Infinitus Prime) usedáme jako pomyslná porota “západu” a posloucháme prezentaci 6 akcelerovaných projektů.

„Dobří umělci kopírují“

Jak brzy po začátku prezentací zjišťujeme, většinou se jedná o transformaci úspěšných projektů z US pro zdejší kulturní podmínky. Pásmo Gazy je totiž geograficky segregovaná oblast a je zde nepříliš rozšířená znalost anglického jazyka. Prezentující zde hrdě představují arabské Clarity.fm, lokální Heureku, InvisionApp apod.

Pozitivně nás překvapuje úroveň místních projektů, včetně anglického projevu přednášejících. Všechny znalosti prý mladí startupisté nabývají především z online kurzů jako Coursera, Udemy a angličtinu odposlouchávají z filmů.

Ve 12 letech programátorem ve startupu

Ptáme se dvanáctiletého chlapce, jak je možné, že není ve škole.

Odpovídá nám, že studuje part-time a part-time pracuje zde v Gaza Sky Geeks na svém projektu. A ano, opravdu je mu 12!

Zdejší programátor si prý přijde průměrně na $400/měsíc, nějakých 10 000 Kč, a tak během společné večeře diskutujeme hlavně o možnostech outsourcingu.

Raketa, nebo sebevražedný útok? Revers podepsat musíte

Navzdory třístránkovému reversu pojednávajícím o pravděpodobnosti únosu, dopadu rakety nebo sebevražedném útoku odpálením bomby, jsme Gazu přežili bez jediného škrábnutí. Aby také ne – od 10 večer do 7 ráno jsme měli doporučený zákaz vycházení na veřejnost a všude jsme se vozili pancéřovanými auty s doprovodem organizačního týmu akcelerátoru.

Je na čase pásmo Gazy opustit. V průběhu pondělního odpoledne se z něj přesouváme na hotel do izraelského Tel Avivu a vrcholí naše přípravy na zítřejší DLD Tel Aviv v podobě recepce v sídle maďarského velvyslance. Aby byla atmosféra správná, podává se guláš a dobré víno.

tel-aviv2

200 stánků a nejnovější technologie, kam oko dohlédne

Během úterý a středy vystavujeme spolu s dalšími českými a slovenskými firmami mezi zhruba 200 dalšími stánky začínajících i pokročilejších firem z oblasti technologií. Trendy jsou jasné, časté jsou firmy z oblasti virtuální reality, hardware, mobilních a webových aplikací nebo umělé inteligence. Zaměření firem prakticky kopíruje TechCrunch Disrupt ze San Francisca, kde jsme vystavovali několik týdnů nazpět.

tel-aviv3

Obchodní účinek izraelské akce ovšem hodnotíme o dost pozitivněji. U našeho stánku se zastavuje mnohem více relevantních lidí – je to snad i tím, že u nás točíme pro účastníky festivalu české pivo zdarma. Prolomit ledy je tak mnohem snazší.

Bodují i kluci po boku vedle, BattSwap sbírá jednu investorskou vizitku za druhou a Marek z Infinitus Prime si zde našel cenné kontakty na lidi z Intelu, jejichž součástky chce využít do svých VR brýlí.

Cenné kontakty i platící zákazníci

Výstava na DLD Tel Aviv nám za Zeerat přinesla zajímavé kontakty a produktový feedback. První firma v našem oboru webové analytiky, Clicktale ($55M funding), působící od roku 2006, je právě z Izraele. Shodou okolností se u našeho stánku zastavil její bývalý šéf produktu a strávili jsme dobrou půlhodinu neplaceného mentoringu včetně diskuze o možnosti účasti v naší advisory board.

tel-aviv4

Vzpomínáte na ICQ?

Stejný člověk nám osobně představil dobrého kamaráda, jehož rodina prý pomáhá chodu celé konference. Po rozloučení jsem vygooglil jeho jméno: Arik Vardi, founder ICQ. Jeho rodina prakticky celé DLD sponzoruje a provozuje.

Návratnost podobných akcí dokážeme většinou počítat až s větším odstupem. Nicméně ještě před odjezdem nám zaplatí první zákazník z akce – Smartlation (získali $3.1M funding tento rok od izraelského Krypton Venture Capital), a tak si odvážíme kromě zkušeností a kontaktů i produktovou validaci v podobě objednávky.

Total
0
Shares
Další články