Kdysi se mi smáli, teď už nepochybuje nikdo, říká Marek Rosa vyvíjející umělou inteligenci. Jak vlastně funguje a máme se jí bát?

V určitém smyslu je vizionář. Podobně jako kdysi Steve Jobs, nebo v současnosti Elon Musk, svými nápady posouvá lidskou představivost dál a hledá řešení, jak budoucnost přinést již do současnosti. Ne tak známý Marek Rosa si plní dětský sen a v pražském Karlíně se svým týmem vyvíjí umělou inteligenci, která prý jednou předběhne myšlení lidí a navždy změní svět, jak ho známe dnes.

Za tímto účelem loni založil a minulý týden představil společnost GoodAI hledající způsob, jak vyvinout software schopný vyrovnat se svou flexibilitou a schopnostmi lidskému mozku. Jak Rosa říká v rozhovoru pro TyInternety: „Potřebný velký přelom může přijít za rok, nebo i za třicet let.“

„Když jsem se o umělé inteligenci bavil s přáteli před dvaceti lety, smáli se mi. Mysleli si, že je to šílená myšlenka. Dnes už lidé berou samozřejmě, že jednou budou stroje přemýšlet lépe jak oni. Nevíme kdy, ale určitě budou,“ predikuje Rosa.

Finančně soběstační

Cesta do sídla společnosti na pražském Karlíně může být pro některé lidi nepříjemná. Prosklený výtah v moderní kancelářské budově vás vyveze na desáté patro, a pokud trpíte strachem z výšek, věřte mi, zábradlí se budete držet opravdu pevně. „Stává se to i některým našim kolegům,“ potvrzuje Rosa.

Ten v těchto prostorách šéfuje dvou svým firmám – kromě GoodAI je to také společnost Keen Software House, známá vývojem her Space nebo Medieval Engineers. Ty si celkově zakoupilo již téměř dva miliony lidí po celém světě.

Good AI

Teď ale Rosa svou energii věnuje zejména vývoji umělé inteligence. Na té pracuje již třicetičlenný tým programátorů a vývojářů. I když nevydělávají peníze, finančně jsou soběstační. Původem Slovák Rosa do GoodAI ještě začátkem loňského roku investoval deset milionů amerických dolarů, tedy přibližně dvě stě milionů korun.

A jak sám říká, stačit to bude na dlouhou dobu, finanční partnery proto nehledá.

„Bylo by předčasné v této fáze shánět nějaké investory. Dlouhodobě se tomu nevyhýbáme, zatím je však brzy.“

Pokus-omyl

GoodAI minulý týden představilo svou první aplikaci – Brain Simulator, ve které mohou zdarma laici i odborná veřejnost programovat a zkoušet vyvíjet umělý mozek, pak ho testovat, vizualizovat procesy a podobně.

To, že je program určen také laikům, mi dokazuje jeden z programátorů GoodAI, Philip Hilm.

V příjemném a jednoduchém uživatelském prostředí Brain Simulatoru propojuje několik boxů a s nefalšovaným zájmem ukazuje, jak se sama umělá inteligence na základě pokusů a omylů učí rozpoznávat ručně psaná čísla.

Philip mi také ukazuje míru errorů, která v průběhu několika sekund exponenciálně klesá. Podobně jako naprogramovaná kvazi-postavička dělající dřepy a předklony snažící se neztratit rovnováhu. Na základě pokusů a omylů po chvíli ví, kterým pohybům se vyhnout a jak se udržet na nohách bez pádu.

Schopnost učit se na vlastních chybách je totiž pro umělou inteligenci klíčová. A to ji v GoodAI naučili dobře – sama dokáže hrát Breakout nebo Maze.

Implementace do skutečných her

„Na Brain Simulatoru bude užitečná jeho integrace do našich her. Lidé programující umělou inteligenci získají prostředí, ve kterém ho mohou testovat. Výzkumníci zas hráče, na kterých budou moct své „naprogramované mozky“ otestovat,“ vysvětluje Rosa.

Implementace softwaru do hry proběhne v nejbližších měsících. Konkrétně bude fungovat takhle: senzorické vstupy nelidských (naprogramovaných) hráčů se budou přenášet do simulátoru. Na jejich základě v programu situaci zhodnotí a pak se rozhodnou, co vykonají.

Aby vůbec něco vykonali, je potřebná motivace fungující na principu odměn a trestů. A právě na ní se umělá inteligence v tomhle stadiu učí – vyhledávat situace, kdy dostala odměnu a vyhýbat se situacím, kdy přišel trest.

Schopna všeho

Implementace do her ovšem není konečný cíl, o který se Rosův tým snaží, v nejbližší době však může sloužit jako prvotní byznys model – prodej umělé inteligence ostatním herním vývojářům.

Další rozvoj záleží na konkrétním výzkumu, co se naprogramovaný mozek sám naučí dělat. Když se naučí udržovat rovnováhu, bude aplikovatelný na fyzicky existující roboty bez toho, aby bylo potřebné jeho programování na konkrétní model.

„Nechceme skákat z jedné oblasti na druhou. Kdybychom naše algoritmy implementovali do aut a správně je naprogramovali, možná by je zvládly řídit. Naším cílem ale není řešit jeden specifický problém, ale vyvinout všeobecně aplikovatelnou umělou inteligenci,“ vysvětluje Rosa.

GoodAI

Na lepší pochopení uvádí jako příklad Siri známou z produktů Apple. Je to určitá umělá inteligence, ale když je s vámi Siri v místnosti, nikdy nepochopí co je to váha skleničky s vodou a co se stane, když se ji pokusí zvednout. Může si to najít v knize, ale nebude vědět, co to znamená.

Umělý mozek tak v podaní GoodAI bude schopen řídit auta, pilotovat letadla, provádět operace nebo být opravdu inteligentním osobním asistentem. Možnosti aplikace v nejen průmyslových odvětvích jsou prý nevyčerpatelné.

Jako výchova dítěte

Vývoj umělé inteligence bude probíhat jako výchova malého dítěte až do dospělého člověka. Nejdřív se učí poznat prostředí, ve kterém se nachází, pak se začíná nekoordinovaně pohybovat, učí se rozeznat, co říkají ostatní lidi a pak mluví i samo. Siri dokáže jen mluvit a jiné věci nezvládá.

Nejde tedy o vývoj v pravém slova smyslu, spíše o její trénink. „Když bude fungovat, vnímat a bude schopna dělat vlastní rozhodnutí, budeme ji trénovat tak, aby od nás pochopila, co je správné a co ne,“ popisuje Rosa. Díky tomuto procesu se podle něj také naučí, jaké hodnoty vyznáváme a nebudeme se ji tak muset bát.

V souvislosti s chováním umělé inteligence vůči ostatním lidem se GoodAI věnuje také teoretickému studiu etiky. Sleduje i ostatní vědce, například Future Of Life Institute (Elon Musk ji daroval 10 milionů dolarů) pracující na zmírnění existenčních rizik, kterým lidstvo čelí.

Umělá inteligence nám podle Rosy pomůže objevit další fyzikální zákony a souvislosti a sám je zvědavý, čeho všeho se jim podaří dosáhnout. „S jejím rozvojem se změní i lidi a myslím si, že z nás v budoucnu budou úplně jiné bytosti, jaké jsme dnes.“

Total
0
Shares
Další články