Kdo zaujal na bratislavském StartupWeekend (a kdo vyhrál)

Krátce po prvním pražském se odehrál i v pořadí druhý bratislavský Startup Weekend. A protože se k mojí radosti česká a slovenská scéna stále více propojuje, nechyběla ani česká výprava. Jaké týmy se na akci daly dohromady a jaké byly jejich silné a slabé stránky?

InFlocks (@inflocks)

Agregace oborových informací z blogu, novin a sociálních médií za pomoci kurátorů do tzv. flocku. Business model? Návštěvníci platí za flock kurátorovi a agregátoru zůstane trošku za nehty. Jsem k tomu dost skeptický, problém bude třeba s právem přebírat, zveřejňovat a zpoplatňovat obsah, který vyprodukoval někdo jiný. Co mně by se líbilo, to by byl pivot k něčemu, co jsem nazval jako Brand Embassy Lite. Od doby, kdy Vítek svojí Brand Embassy spustil, jsem se stal závislým na jejich Listen tabu, který mi nabízí seznam všeho co se šustne o Node5 téměř v reálném čase. Taková služba by se mi moc líbila jako samostatný produkt. Tým vede Vladimír Kastier (@VladimirKastier).

Onxpo (@onxpo)

Virtuální stánek pro Inchebu. Je to jednoduché – dejme tomu, že chcete stánek na nějaké výstavě v Incheba Praha. Do objednávky zadáte 25m2 plochy, 380V zásuvku, tři parkovací stání, reklamu u stánku s občerstvením a… virtuální stánek. Onxpo se postarají o založení, ať budete vystavovat zabezpečovací systémy, pracovní příležitosti nebo auta. Tým vede Martin Smolka (@SmolkaM).

Statementer

Unifikace integrace platebních metod (to je věta panečku!) a konsolidace bankovních účtů pro párování plateb od zákazníků mezi více bankovními účty. Určeno pro e-shopy. Rozhodně se jedná o užitečnou službu a inovaci správným směrem. Jako bývalý Skype developer si tak brumlám pod fousy (doslova), jak velký security challenge to je. Když si vzpomenu na všechny ty PCI standardy… fuj. Kluci si musí sáhnout do úspor, sehnat dobrého právníka a důkladně prostudovat nejen podmínky bank, ale i nároků na uchovávání citlivých informací u ÚOOÚ. Some serious heavy lifting ahead. Tým vede Peter Marek (@miarmi), který je jedním z founderů startupu SchoolE, který znám ze Startup Symposia pořádaného v Bratislavě letos v únoru.

LazyVille

Partička řvoucích paviánů poskakujících okolo Romany mi řekla, že jsou neefektivní v práci, protože namísto toho, aby byli hlavou zarytí v notesech, sedí celý den na Facebooku. Gamifikace jejich pracovních úkolů by jim údajně výrazně pomohla věnovat se práci víc a být efektivnější – mně to přijde trošku bullshit. Řešit problém neefektivního zaměstnance umělou motivaci skrze virtuální badge na tak rušivém médiu jako je Facebook je i za předpokladu perfektního konceptu jen dočasné, nikoli finální řešení. Nakonec jsem se ale o produktu nic nedozvěděl, protože se sedmičlenný tým neshodl na tom kdo je teamleader. Slyšel jsem, že tým se nakonec rozdělil, ale už jsem bohužel neměl čas jít zjišťovat, co dělají.

GowBee

Aši největší tým devíti lidí chce nabídnout studentům cestování zdarma. Abych to uvedl na pravou míru, student si musí na své cestování vydělat během cestování. Koncept je jednoduchý, přijede na farmu, posbírá pár jablek a za utržený výdělek může týden dva cestovat, běhat po hospodách a poslat domů pár pohledů. Na dalším místě určení si študák vyhrne rukávy a pustí se znovu do práce, jen proto, aby se mohl o týden později zase zkalit. Vážně přemýšlím o tom, stát se profesionálním studentem. Team leader je Adam Gala.

Trip-in

A jedem: Spolujizda.cz, Jizdomat.cz, Autostop.cz, Stopem.kvalitne.cz, Jizdaspolu.cz, Autospolujizda.cz, Waybook.cz, Jeduzakorunu.org, Stopem.dopravit.cz, Stopuji.cz… možná, kdybych ještě přepnul na druhou stránku na Googlu, bylo by jich více. Tým má osm lidí, což bude hodně těžké uživit. Rozdíl oproti vší konkurenci má být mobilní aplikace a pokus o realtime match na poslední chvíli. Na to by ale potřebovali nepředstavitelný počet registrovaných uživatelů v systému. Team leader je Marek Novotný.

Timezoner (@timezonerdotco)

Taky se občas neorientujete v časových zónách? Tihle tři kluci šijou vizuálně moc povedenou aplikaci, která vám to usnadní. A abych já vám usnadnil přemýšlení o tom, jak budou vydělávat, tak nebudou. Dělají to jen tak pro radost. Team leader Adam Šabla (@AdSabla).

Blame it on the Fish (@BIOTF)

Staří známí ze StartupWeekend Prague. Zase lepí plakáty po celém venue a tentokrát jim bylo akvárko malé, tak sehnali bazén. Sice showmani, ale nic pro mě.

Goldenfish Lighting

Chytré ovládání světel přes smartphone. Můj hot tip na vítěze #SWBA2012. Poprvé jsem je viděl na Startup Symposiu a od té doby se rozhodně pohnuli z místa. Mají tým, který drží pohromadě, super nápad a dokonce představí prototyp přímo při prezentaci. Tým vede Tomáš Baran (@tomasbaran).

…a s kým jsem si už osobně pokecat nestihl

Instant feedback na konci každé prezentace se ukáže QR kód a URL, na kterém můžete ohodnotit přednášejícího a pochválit ho nebo mu dát tip na zlepšení. Určitě by se hodilo Vaškovi na WebExpo. Yuckpun.com se prezentoval popiskem “increasing of data quality of project management”, Partysmasher (@PartySmasherCom) v zásadě umožňuje checknout se s každým drinkem a sbírat za popíjení badge, Miestenky zase chtějí zvýšit komfort cestování.

Typomill (@typomill) je služba pro iOS vývojáře, kteří potřebují přeložit aplikaci do dalších jazyků. Kluci z Abdoc si zkrátka udělali off-site a hodili StartupYard na víkend za hlavu. Dobrý brain excercise, ale rozhodně ne dobrý nápad na začátku programu vyčerpávat drahocenné síly. A konečně Zlateruky.sk řeší tradiční problém s hledáním zkušených řemeslníků prostřednictvím doporučení.

Na eventu celkově bylo hodně holek, což je super. Kluci neprdí, neřvou jak paviáni a snaží se udělat dojem odvedenou prací. Slovensko mám rád, kudos a karma++ organizátorům! Mimochodem, tipnul jsem si špatně, výherci byli následující:

  • #1 InstFeedback
  • #2 TimeZoner
  • #3 Blame it on the Fish

Autorem článku je Lukáš Hudeček.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Máš BigData? Uka!

Startupisté, marketéři, šéfové korporací, novináři. Těm všem je vtloukáno do hlavy, že dneska se musí všechno měřit a vyhodnocovat. Dřív nebo později pak narazí na velká data, která dokáží zvyšovat obraty, drtit konkurenci a věštit budoucnost. Nebo? Jak moc představy o BigData odpovídají realitě? I tomu se v dnešním speciálním datovém dvojblogu věnuje hostující Petr Šimeček z Kebooly.
Přečtěte si více

Do StarCube se hlásí 45 týmů z 15 zemí

Přihlašování do brněnského akcelerátoru StarCube bylo poprvé otevřeno i zahraničním týmům a zájem projevily i týmy z Itálie, Jordánska, Číny, Arménie, Palestiny, Ruska nebo Maďarska. Registrace přijímalo Jihomoravské inovační centrum do neděle 20. ledna a jak už to tak bývá, více než polovina přihlášek dorazila v posledním týdnu.