Kdo a kolik investuje: Umělá inteligence zaznamenala nejúspěšnější rok v historii

Seriál o AI |

Umělá inteligence je (nejen podle nás) oborem s obrovským potenciálem růstu a stejně tak potenciálně významným novým prvkem v celé (byznysové) hře. Česká republika zároveň na mapě výzkumu umělé inteligence vyčnívá, což dokazuje nejen GoodAI, ale i práce univerzitních týmů. Proto jsme se pro vás na Těch Internetech rozhodli připravit miniseriál s touto tematikou. Díl první: Kolik peněz se v téhle oblasti protočí a o které hráče tu hlavně jde?

Rekordní rok 2016

AI se dere na povrch věcí. Od roku 2012 se počet převzetí nebo objem investovaných peněz do startupů s AI jako hlavní náplní byznysu neustále zvyšuje. Tvrdí to analýza americké společnosti CB Insights vyvíjející software schopný predikovat technologické trendy (a podle Cruchbase ve dvou investičních kolech získala 11,15 amerických dolarů).

Podle ní vyplývá, že celkový letošní objem investic do těchto startupů, stejně tak jako jejich počet, překonal pětileté maximum. A to dokonce bez započtení startupů věnujících se robotice, AR a VR. V globálním měřítku jde (jen do konce srpna) o celkových 3,4 miliardy amerických dolarů pro 475 firem.

Čtvrtletní globální investice do AI startupů
Čtvrtletní globální investice do AI startupů
Roční úroveň investic do AI startupů
Roční úroveň investic do AI startupů

Co se investorům líbilo?

Třeba izraelský Gett (původně GetTaxi), fungující podobně jako Uber. Používá algoritmy umělé inteligence třeba k rozmístění vozů, jeho umělá inteligence zaujala Volklswagen, který plánuje s umělou inteligencí rozmísťovat rovnou autonomní vozy.

Jedním ze zásadních dealů roku je i investice do společnosti StackPath, bezpečnostní platformy pro weby, která nechává svou umělou inteligenci učit na základě shromažďování volně dostupných informací z webů. Stále chytřejší systém pak aktuální problémy hlásí v reálném čase, tedy rovnou při napadení.

Do třetice vybíráme Stem, chytrý systém na optimalizaci spotřeby energie pro firmy, který díky big datům a predikcím snižuje spotřebu a ještě umí nakouknout do minulosti i budoucnosti (co se týče spotřeby energie).

Nejhladovější je Google

Letošní rok je rekordním taky v počtu fúzí a akvizic – a to jsou čísla k dispozici jen za první tři čtvrtletí roku, během kterých jich proběhlo celkem 42.

Čtvrtletní fúze a akvizice AI startupů
Počet čtvrtletních fúzí a akvizic AI startupů

Nejvíc startupů vyvíjejících AI převzal Google – zatím 11. Dalšími podstatnými hráči posledních let na tomhle poli jsou taky Intel, Apple, Twitter, Facebook, Salesforce nebo IBM.

Závod o AI: Největší převzetí AI startupů
Závod o AI: Největší převzetí AI startupů

A v Česku?

Pokud nás pravidelně čtete, už rozhodně znáte GoodAI Slováka Marka Rosy, který firmu na výzkum a vývoj univerzální umělé inteligence (AGI) založil, aby si splnil dětský sen a na její rozběh ze svých peněz věnoval 10 milionů dolarů. „V ideálním případě bude AI schopna napojit se náš mozek,“ řekl nám v nedávném rozhovoru vizionář Rosa.

Jeho tým nedávno představil dlouho slibovanou roadmapu, plán výzkumu a vývoje ve formě uspořádaného seznam dovedností a schopností, tedy milníků, které je potřebné překonat na cestě k umělé inteligenci. To znamená: jak se má umělá inteligence učit a čím musí projít, aby mohla na sebe stavět znalosti a nabírala složitější a složitější, až ji nerozeznáte od člověka. Tedy, pokud se nepodíváte…

Výzkumu AI v Česku nabírá na obrátkách i díky spolupráci Facebooku se dvěma univerzitami v rámci programu FAIR (Facebook Artificial Intelligence Research), který si klade za cíl urychlit pokrok v této oblasti. Brněnské VUT a pražské ČVUT jsou dvě z jen patnácti univerzit, které největší sociální síť světa do svého programu vybrala.

„Věříme, že v naší oblasti výzkumu patříme mezi světovou špičku. To ukazují naše publikace, jejich citovanost, prestižní granty, na kterých pracujeme, či komerční spolupráce s významnými firmami,“ řekli docenti Ondřej Chum z ČVUT a Jan Černocký z VUT.

A to jsme jen na začátku. Umělou inteligenci jako oblast s jedním s největším potenciálem růstu označil Viktor FischerRockaway Ventures. „Na TechCruch Disrupt v Americe se hodně mluvilo o virtuální a rozšířené realitě a umělé inteligenci. Což je super, v Česku a na Slovensku máme v rámci AI expertizu, máme tady několik opravdu dobrých kateder umělé inteligence,“ řekl nám v nedávném rozhovoru.

Total
0
Shares
Další články