Kavárna + coworking = Locco. V Praze vzniká nový koncept pracovního prostředí

Projekt „office on the go“, za kterým stojí Marián Škvarek, známý ze startupu realPad, se sice teprve rozbíhá, ale již dokázal získat angel investici od fondu J&T Ventures. Investoval do něj také majitel první partnerské kavárny Miroslav Šebesta. Cílem Locco je nabídnout lidem flexibilní pracovní prostředí, a to jednoduše pomocí mobilní aplikace.

Idea za nápadem je jednoduchá. Některé kavárny mají nevyužitá místa a místnosti, což jim snižuje výnosnost na jedno místo. Zároveň (zejména ve velkých městech) existují lidé, kteří běžně nemají čas se mezi schůzkami vracet se do své kanceláře nebo domů a na několik hodin přes den potřebují v klidu pracovat.

Právě tyto dvě skupiny chce Locco propojit pomocí mobilní aplikace. Za vznikajícím startupem stojí Slovák Marián Škvarek, který se v posledních letech věnoval projektu realPad (softwarový nástroj pro realitní developery). V něm si pořád udržuje 90procentní vlastnický podíl, management firmy ale přenechal jiným a začal se věnovat novému byznysu.

Projekt naskakující na vzrůstající trend sdílených pracovních prostor je teprve ne začátku, ale už přitahuje investory. Blíže nespecifikovanou částku „několika milionů“ jako andělskou investici do firmy vložil investor fond J&T Ventures.

Příběh Locco se začal psát loni v Londýně na hackathonu MIPIM zaměřeném na development a nemovitosti, s kterými má Škvarek díky svému prvnímu startupu mnohaleté zkušenosti. V rámci konceptu si uvědomil globální potenciál myšlenky a na zmiňovaném hackathonu získal rovnou první místo.

Dvojitý aha moment

„Inspiraci jsem našel v Silicon Valley, kde jsem byl několik měsíců s realPadem. Fungovala tam podobná kavárna, zaměřovala se na lidi ze zahraničí a na limitovanou dobu, což bylo super řešení, sám jsem to využíval. Na hackathonu se mi pak myšlenka v hlavě definitivně poskládala a přišel aha moment,“ říká Škvarek v rozhovoru pro Tyinternety.

Pak se pustil do průzkumu trhu, narazil však na problém. „Myšlenka byla, že my postavíme softwarovou platformu a kavárny si to odmakají. Tam jsem fundamentálně narazil. Mnoho z nich má nevyužitý prostor, další pak problém s lidmi, kteří tam celý den tráví na laptopu a dají si jen jedno kafe. Ale vytvoření samostatné pracovní místnosti pro ně byla příliš velká investice, na kterou často nemají peníze. Navíc tomu nápadu až tak nevěřili. I proto jsem tu myšlenku na několik měsíců opustil,“ pokračuje Škvarek.

Marián Škvarek

Po určité době však přišel druhý aha moment – a to, když začal studovat fungování WeWork. Ten se prezentuje jako startup s technologickou platformou, z větší části však jeho byznys stojí na podnikání s nemovitostmi, protože řeší všechny nájemní smlouvy, zařizuje prostor a podobně.

Škvarek proto přehodnotil původní nápad a rozhodl se, že s kavárnami bude uzavírat spolupráci. Locco pomůže se zařízením celé místnosti a dodá potřebné vybavení (jako například ergonomické židle, tiskárny, trezory na cennosti nebo kvalitní Wi-Fi), přičemž v podstatě nemusí řešit nájemní smlouvy s majiteli, rekonstrukci prostor, při podávání nápojů a občerstvení nemusí řešit hygienu a ani personál.

Locco totiž lidi nezaměstnává, ale kavárnám umožňuje prostor provozovat jiným způsobem. Tím pak – třeba na rozdíl od WeWorku – ušetří i prostředky na management lidí, který by jinak všechny zmiňované záležitosti musel zabezpečovat. „V podstatě neexistuje flexibilnější model poskytování pracovních prostor. Můžeme to spustit v řádu měsíců a bez regulatorních opatření,“ říká Škvarek.

Jak minutový coworking funguje

Aktuálně se koncept testuje v praxi, konkrétně v kavárně Friends Coffee House, kterou vlastní investor Šebesta. Nachází se několik minut pěšky od pražského Václavského náměstí. Cena za pronájem Locco je 60 korun za hodinu, cenový strop je nastaven na 250 korun za den. V rámci podpory flexibilnosti přitom bude probíhat účtování po minutách.

Celý proces probíhá jednoduše. Uživatel při svém příchodu v aplikaci naskenuje QR kód položený na stole, při odchodu se pak jednoduše odhlásí. V aplikaci si může objednat i pití od obsluhy, zarezervovat místo na konkrétní hodiny nebo využít další služby v závislosti na možnostech kavárny. Ve Friends Coffee House dokonce mají i zasedací místnost.

Koncept proto Škvarek nazývá jako „minutový coworking“. Jak ale doplňuje, oproti coworkingům nabízí mnohem větší flexibilitu. Zároveň necílí na lidi, kteří by si svou židli pronajímali na fulltime, a nenabízí networkingové příležitosti – tím se od coworkingů liší. Od klasických kaváren se pak zase odlišuje důrazem na klid – celý prostor by měl v tomto ohledu působit jako knihovna.

Potenciální cílová skupina je přitom dostatečně velká – od ředitelů a manažerů, kteří někdy během dne potřebují mezi schůzkami klid na práci, přes obchodníky až třeba po studenty. Kvůli svému zaměření potřebuje být plánovaná síť Locco v místech, kde se pohybuje velké množství lidí. Vyjednává proto s dalšími pražskými kavárnami (nebo podobnými prostory) zejména v okolí velkých dopravních hubů nebo byznysových center. Všude plánuje zachovat minimální standard vybavení, jako jsou zmiňované tiskárny, sejfy nebo Wi-Fi).

Investice na otestování konceptu

Konceptu, který se aktuálně testuje, přitom věří také investoři. Zmiňovaný Miroslav Šebesta, stojící i za Friends Coffee House, kavárnu bere spíš jako hobby byznys. Historicky se věnoval bankovnictví, ve kterém prostřídal různé pozice v GE Money Bank (při vstupu na burzu přejmenovanou na Moneta Money Bank), později zakládal také společnost Equa, z níž se časem také stala banka. Aktuálně se věnuje i developerským projektům, a tak ho spojení kavárny s byznysem v realitách zaujalo.

„Úspěch firem je z devadesáti procent založen na lidech, kteří za nimi stojí, a Marián má dobrý background i zkušenosti. Zbylých deset procent je pak o samotném nápadu a penězích. Do projektu jsem vstoupil nejen finančně. Záleží mi na tom, aby byl úspěšný. I proto jsme se ho rozhodli otestovat přímo v naší kavárně,“ popsal Šebesta pro Tyinternety.

Podobně to vidí také druhý investor. „Projekt Locco je na rychle rostoucím trhu, přináší unikátní příjmový model a zakladatel Marián Škvarek je podnikatel s vizí a značnou zkušeností v real estate,“ říká Martin Kešner, investiční manažer J&T Ventures.

V nejbližších letech stovky poboček po světě

Škvarek, který do České republiky přišel před deseti lety studovat matfyz, hodnotí Prahu jako ideální město na otestování konceptu. „Na začátek je to super. Nájmy se tady zvyšují, což majitele a pronajímatele nutí přemýšlet nad využitím prostor. Zároveň je to globální metropole, pohybuje se tady mnoho lidí za byznysem, ať už lokálních, expatů ze zahraničí nebo různých freelancerů. Věříme proto, že je tady dostatek elementů pro to, aby se vše dalo otestovat.“

Do konce letošního roku by se podle plánu mělo otevřít do deseti poboček po Praze. Vytvoří se tak celá síť, díky níž se uživatelé nebudou muset vracet do své kanceláře, domů nebo jiného coworkingu. V dalších vlnách expanze pak Locco plánuje vstup do několika evropských měst (zejména těch globálních jako Londýn, Paříž, Berlín nebo Madrid) a nakonec i mimo kontinent.

„Osobně nemám rád velkohubá vyhlášení, máme ale samozřejmě nastavené určité interní cíle, které jsou dost ambiciózní. V nejbližších letech, což je střednědobý až dlouhodobý horizont, bychom chtěli mít řádově stovky poboček po světě,“ nastiňuje na závěr Škvarek, který do rozvoje Locco investoval menší desítky tisíc eur.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Naučte se základy JavaScriptu, CSS nebo Ruby… Slovenská továrna na programátory Learn2Code právě vstoupila do Česka

Přes 4000 lidí už na Slovensku absolvovalo inovativní kurzy programování Learn2Code, které jsou odpovědí na stále palčivější nedostatek vývojářů. Podle zakladatelů projektu budou základy programování brzy pro mnoho povolání stejně důležité, jako jsou dnes cizí jazyky nebo zvládnutí kancelářských programů.. Online verze kurzů se nyní zpřístupnila i pro Čechy.