Kaspersky: Víc než startupové bubliny se bojím té bezpečnostní

Na světě už nejsou žádná tajemství, všechno už bylo ukradeno nejméně dvakrát. Stručně a jasné – líp už bylo. Eugene Kaspersky, zakladatel stejnojmenné firmy, přijel do Prahy a udělal si půl hodinku na Tyinternety. Takže bez servítek o teroristech, Ferrari nebo Johnu McAfeem.

“Kybernetický útok je nejstrašnější vynález tohoto století,” shrnul v jedné větě celou svou prezentaci na téma aktuální hrozby v kyberprostoru osmačtyřicetiletý ruský bezpečák a milionář Eugene Kaspersky. Programátor, který před čtyřiadvaceti lety objevil ve svém počítači virus. A to změnilo mladému absolventu Institutu kryptografie, telekomunikací a počítačových věd (sponzorovaný ruským ministerstvem obrany a KGB) život.

V roce 1997 založil bezpečnostní firmu, jezdil pravidelně do Brna na Invex, kde byl běžně k dispozici na stánku. “S lidma z AVG jsem byl někdy v roce 1999 v Brně na pivu,” vzpomíná ruský milionář. Česko dobře zná a má rád místní pivo. Koneckonců, na tiskovou konferenci přišel o hodinu později, v poledne pozdravil dobré ráno a jen tak letmo se zmínil o tom, že byl včera U Fleků.

Startupová bublina asi ne, spíš ta bezpečnostní

Stejně jako tuzemský Avast si vstup na burzu rozmyslel. “Proč bych tam chodil, já mám peněz dost. Navíc čekám, že brzy splaskne bublina, která vzniká na scéně bezpečnostních služeb. A to nebude hezké,” komentuje současné akviziční šílenství.

Loni koupil Intel McAfee za 7,7 miliardy dolarů a letos mohutně posilovalo i Cisco. Kromě českých Cognitive Security tento týden ohlásilo nákup společnosti Sourcefire za 2,7 miliardy dolarů. “My se ale bubliny bát nemusíme, jsme pořád soukromá firma a bublina by nám v podstatě jenom ulehčila podnikání,” tvrdí. Pro Kaspersky Lab dnes pracuje 2700 lidí a jejich software má nainstalováno 200 milionů lidí a 250 tisíc firem po celém světě. S víc než 600 milionovými tržbami se dlouhodobě drží v první pětce bezpečnostních firem.

Rovnováha byla narušena

Bezpečnost je podle něj, a zároveň podle všech šéfů bezpečnostních firem, nejdůležitější otázkou dneška. “Rovnováha světa je vždycky postavená na inovacích a jejich zabezpečení, v kyberprostoru se to ale teď mění,” vysvětluje rozpor, kdy inovace jsou tak rychlé, že pozitiva nových technologií přehluší ten hlas vzadu, kterému někdo může říkat třeba opatrnost.

“Kdo neřeší zabezpečení svých dat, stane se brzy sponzorem teroristů nebo nevědomým spolupachatelem útoku, který může stát životy,” vykreslil děsivou vizi blízké budoucnosti s tím, že na pravý teroristický kyberútok se pořád teprve čeká.

Teroristům a hackerům, kteří pracují už nejen pro zisk, ale už bojují i za státní zájmy, pomáhají i sociální sítě. Pro ně jsou sice podle Kasperskyho největší hrozbou lokální nápady jednotlivých vlád, ale “Facebook a podobné sítě jsou zdrojem informací, které se dají zneužít. Navíc se po ukradení profilu dá jednoduše manipulovat s celou sítí napojených lidí,” dodává Kaspersky.

Obrana je v podstatě nemožná

“V kyberprostoru je v podstatě neviditelná hranice mezi špionáží, sabotáží a terorismem. Vždycky stačí jenom zmáčknout jedno tlačítko a spustit program. Obrana je pak výrazně těžší než ten útok,” popisuje současnou situaci v prostoru, kde jsou na internet připojeny miliardy zařízení a to je teprve začátek přicházejícího internetu věcí. Navíc podle poslední studie Kaspersky Lab se za poslední rok zvýšil počet kybernetických útoků o polovinu.

Zablokování internetu, jako to třeba udělali před šesti lety ruští hackeři v Estonsku, pak může být fatální, protože nefunguje nic. “Představte si, že by vám v Česku kyberteroristi vyřadili z provozu všechny pivovary. To by byla velká, ale velká škoda. Ale není to vůbec těžké,” tvrdí Kaspersky.

“Nejlépe to bylo vidět ve Smrtonosné pasti 4. Ve čtyřce, ne v pětce, to byla hrůza. To byl v podstatě realistický film, tedy až na to sestřelení vrtulníku motorkou,” vysvětluje vitální ředitel s tím, že po premiéře filmu poděkoval filmařům za otevření tématu, o kterém chtěly bezpečnostní firmy už dlouho mluvit.

Snowden – já prostě nevím

Kaspersky se netají tím, že dlouhodobě spolupracuje s policií. U šéfa bezpečnostní firmy se to dá předpokládat. Jasný názor na kauzu PRISM nebo na trestání Edwarda Snowdena ale nemá. “Já prostě nevím. Chápu, že tajné služby musí nějak sledovat dění i v kyberprostoru, ale na druhou stranu je tu soukromí miliardy lidí. Nevím. U mě je to padesát na padesát,” pronáší po chvilce přemýšlení.

Podobně reaguje i na Snowdena. “To je vlastně ten samý případ. Neptejte se mě, jestli je dobře nebo špatně, že to zveřejnil. Je to moc těžká otázka. Každopádně jsem se po něm koukal v Moskvě na letišti a nikde jsem ho neviděl. Všude byli jenom novináři. On je teď vlastně takový opravdový bezdomovec. Ale opravdu nevím, co s ním,” dodává.

John McAfee – to je prostě svéráz

Příběh zakladatele americké konkurence Johna McAfeeho jsme už popisovali včetně jeho slavného videa. S Kasperskym jsou si v ledasčem podobní. “Já ale neumím tak dobře hrát na piano,” tvrdí  ruský expert. Každopádně se osobně neznají a ani se nikdy nepotkali.

“Johnův příběh je, jemně řečeno, netypický. On v sobě má prostě oba póly. Je dobrý i špatný, je to extrémně zajímavá postava,” usmívá se Kaspersky. Od McAfeeho se však přístupem k bezpečnosti sítě liší. McAfee se považoval za léčitele, Kaspersky je spíš inženýr. “Řekl bych, že jsem tak nějak na pomezí inženýra, doktora, učitele a policajta,” popsal svou pozici na šachovnici elektronického pohraničí.

Libůstka? Ne, marketing

Kaspersky už čtvrtým rokem sponzoruje formulový tým Ferrari. “Dává nám to hrozně moc. To byste koukali, jaký zájem je mezi partnery o VIP vstupenky do zákulisí,” vysvětluje především marketingový efekt sponzoringu.

“Stojí to moc, moc peněz. I když vlastně ne. Moc peněz stojí jenom otevřít dveře do Ferrari. Pak je to ještě horší, mnohem horší. Ale vyplatí se to,” dodává s tím, že je to prostě i dobrá celosvětová reklama. “Hodně slavní jsme byli teď, když Kamui Kobayashi rozsekal v Moskvě auto,” usmívá se a každý rok zvyšuje částku, kterou do červených formulí posílá.

Moscow City Racing - The Aftermath

Kromě zábavy ve formuli má ještě několik nesplněných snů. “Rád bych dodělal zabezpečení pro kritickou infrastrukturu, protože tam bude směřovat čím dál víc útoků a já chci chránit svět,” popisuje svůj profesní cíl.

A ten osobní?  “Chtěl bych ještě vidět pár míst na světě, udělat si fotky a tak, vždyť to znáte. No a k tomu by se mi hodilo shodit pár kilo, abych se dostal zase na devadesát. Ale to nesmím jezdit do Česka, protože tady se zhubnout nedá,” uzavírá ruský svéráz Kaspersky.

Total
0
Shares
Další články